https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-usti-letos-myslivci-usmrtili-vice-nez-1400-divocaku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ústí letos myslivci usmrtili více než 1400 divočáků

28.12.2021 19:10 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
V Ústí nad Labem myslivci v roce 2021 usmrtili více než 1400 divočáků, přemnožená zvířata však stále trápí místní obyvatele. Africký mor se u žádného prasete zatím nepotvrdil, zjistila ČTK.
 

Každý rok řeší zahrádkáři nejen ze Severní Terasy stejný problém, přemnožená divoká prasata. Vracejí se v pravidelných intervalech už více než pět let. "My si pořád opravujeme ploty, dáváme to dohromady a pak se vrátíme a zase tady je někde díra, zoraná celá zahrada a už se bojíme sem i jít, jestli tady zase bude spoušť," řekl ČTK jeden ze zahrádkářů. Prasata podle něj chodí do kolonie od podzimu do jara. "Nejhorší to je v zimě, pořád je něco láká," podotkl Ústečan. Míní, že, že může jít o zbytky spadaného ovoce nebo ořechů. "Oni zrejou všechno, kompletně celý pozemek," dodal.

Někteří místní přemýšlejí, jak se zvířat zbavit. Podle mluvčího severočeských myslivců Bohumíra Freiberga by se ale v případě usmrcení prasete dopustili trestného činu pytláctví. Škody na majetku zahrádkářů jdou ale do tisíců korun. "Zákon o myslivosti říká, že škody na nehonebních pozemcích se nehradí. Zahrada je nehonební pozemek," uvedl Freiberg. Doporučil proto lidem, aby si pozemky ohradili kari sítí nebo zdmi. "Kari síť divočáci nepřekonají... Ten kdo si udělal zahrádku někde v trase, kudy se pohybovali divočáci, třeba z údolí do údolí nebo podél potoka, tak oni tam budou chodit," uvedl myslivec. Dřevěný plot podle něj divočáci proboří, drátěný jsou naopak schopni podhrabat.

S pytláctvím se však Freiberg zatím nesetkal, občas se podle něj stane, že si někdo odnese sražené zvíře ze silnice. Uhynulá zvířata by přitom měli lidé hlásit městské policii, myslivcům či státní veterinární správě, a to i ta, která objeví třeba při procházce lesem. Za nález takového zvířete je navíc podle ředitele Krajské veterinární správy Ústeckého kraje Petra Pilouse odměna 2000 korun, pokud se zvíře nachází na území intenzivního odlovu. Pásmo se táhne podél hranic od Hřenska na Děčínsku až po hranici se Slovenskem. Z divočáků se totiž berou vzorky na vyšetření, aby se zjistilo, zda nejsou nakažená africkým morem prasat.

Prasečí mor se nyní v České republice neprokázal, nemocná zvířata se však pohybují v bezprostřední blízkosti českých hranic. "Zhruba ve vzdálenosti 15 až 23 kilometrů v Polsku a v Německu (kde choroba je)," uvedl Pilous. Chovy domácích prasat jsou podle ředitele pod kontrolou, majitelé velkochovů dodržují přísná opatření, kdy se například musí při vstupu do hal převléknout do ochranného obleku, aby nákazu do prostor, kde se prasata nacházejí, nezavlekli.

Africký mor se podle Pilouse projevuje tím, že se nakažené zvíře stahuje do ústraní. Trpí horečkou a může na sobě mít krvavé rány. V případě přemnožení prasat je podle ředitele pravděpodobnější, že zvířata onemocní, protože jsou v těsnějším kontaktu.

Divočáci netrápí pouze zahrádkáře, ale i obyvatele ústeckých sídlišť. "Lidé nám telefonují téměř každý den a informují nás o výskytu divokých prasat," řekl ČTK zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný. Problémy jsou podle něj hlavně v Krásném Březně, na Bukově, ve Všebořicích na Severní Terase a na Střekově. Kromě odstřelů prasat jsou na území města rozmístěny také záchytné klece, letos se do nich chytilo na 60 prasat, která myslivci následně zastřelili.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

28.12.2021 20:41
Jenom ?
Odpovědět
PB

Peter Bank

29.12.2021 12:27 Reaguje na smějící se bestie
Vás by měli odstřelit jako 1. ! Svět nepotřebuje vaše Zrůdné vnïmánï světa ~ všeho živého.
Odpovědět
DA

DAG

28.12.2021 21:05
Usmrtili? Ještě mohli napsat uspali😂
Odpovědět
JM

Josef Malinek

29.12.2021 07:16
ulovili!!!!!
Odpovědět
va

vaber

29.12.2021 09:16 Reaguje na Josef Malinek
s luky šípy a kopím by možná lovili,
ale dřepět na posedu a zmáčknout kohoutek, není lov, to je něco zcela jiného
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.12.2021 09:46 Reaguje na vaber
S ohledem na stárnoucí populaci myslivecké komunity v republice si ten lov lukem a šípy nějak nedokážu představit. A ani s tím kopím.
P.S. Na lov se používal oštěp. Kopí spíše ve válce.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

29.12.2021 10:08 Reaguje na vaber
Vezměte si tedy ten oštěp (kančí pero) a zkuste to... Mimochodem dobře umístěná rána je mnohem rychlejší (= eticky přijatelná) smrt pro lovené zvíře než aby jste ho napichoval na oštěp nebo nechával roztrhat vlky.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.12.2021 10:40 Reaguje na Dalibor Motl
Je fakt, že při vhodně zvoleném střelivu díky kinetické energii střely zvíře utrpí šok a leckdy na něj umírá. To u použití šípu nebo oštěpu nehrozí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.12.2021 11:29 Reaguje na Dalibor Motl
O tom, rychlejší smrti pro zvíře, tedy silně pochybuji. Zejména proto, že min u toho oštěpu je otázkou jak by to nakonec dopadlo. Já bych tedy v drtivé většině případů sázel na kance.
Odpovědět
SK

Stanislav Korpass

29.12.2021 10:57 Reaguje na vaber
A kolik divokých prasat jste již v životě ulovil,že jste takový odborník na to, co je a co není lov.
Odpovědět
va

vaber

30.12.2021 10:32 Reaguje na Stanislav Korpass
odborník na lov se podle vás pozná podle toho kolik zastřelil prasat? největší odborník na lov byl tedy následník trůnu Ferdinand co vystřílel statisíce kusů zvěře
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.12.2021 11:10 Reaguje na vaber
Ano a samozřejmě. Jen člověk co už něco ulovil ví co to obnáší a jaká je realita. Člověk jako Vy je naopak té realitě na hony vzdálen a kecá nesmysly.
No a Ferdinand. Tento příklad přesně ilustruje Vaše nesmyslné myšlení. Dnes nikdo nemá na povel prapor pomocníků a nahaněčů a nedisponuje dá se řící neomezenou plochou a prostředky.
Odpovědět
va

vaber

31.12.2021 09:35 Reaguje na Jarek Schindler
nyní už je jasné jací jsou myslivci odborníci, ti v té realitě doslova sedí,
vysvětlil jste to skvěle
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

31.12.2021 14:05 Reaguje na vaber
Jasné je jen to, že jste v-l. Já nic nevysvětloval. Pouze jsem poukázal na nesmyslnost vašeho komentáře.
Odpovědět
DA

DAG

31.12.2021 21:18 Reaguje na Jarek Schindler
Já teda pochopil, že je to uznání a ne kritika.
Odpovědět

Jirka Černý

31.12.2021 15:03 Reaguje na vaber
Když chcete někoho chytat za slovo a dělat chytrýho naučte se základní termíny kolem zbraní ať se tak nehorázně neztrapňujete.
Odpovědět
PB

Peter Bank

29.12.2021 12:18
Vās by měli odstřelit jako 1. Svět nepotřebuje Bestie !
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist