V zoo Dvůr se poprvé narodila volavka obrovská. Její odchovy v zajetí jsou vzácné
V přírodě volavky obrovské žijí v Africe jižně od Sahary, v jižním cípu Arábie a v bažinách jižního Iráku. Mohou dorůstat výšky přes 150 centimetrů a v rozpětí křídel mít i výrazně přes dva metry. Díky jejich velikosti se také označují jako volavky goliáší.
"Chov volavek obrovských patří mezi ty náročné. Mezi největší problémy patří jejich malý počet v lidské péči. Je také velmi složité sestavit harmonizující chovný pár," uvedl zoolog Michal Podhrázský. Ptáci také potřebují prostorné zázemí. Pro svou nebezpečnost se nehodí do smíšených expozic, jiné ptáky mohou snadno i zabít.
Safari park začal volavky obrovské chovat před sedmi lety, nyní má dva páry. Volavky dvorští chovatelé na rodičovství připravovali tím, že je nechávali vychovávat mláďata marabu afrických, v jejichž chovu patří ke špičce. "Paradoxně nyní ale mládě odchovává mladší pár, který takovou příležitost zatím nedostal. Navzdory tomu jde vše dobře. Nemůžeme ale ještě říct, že máme vyhráno," uvedl Podhrázský.
Odhady počtů volavek obrovských v přírodě jsou velmi odlišné. "Některé hovoří o necelých 6000, další až o 67 000 jednotlivců. Volavky jsou vázané na mokřadní systémy, proto je pro ně největší hrozbou přeměna přirozeného prostředí a úbytek mokřadních ekosystémů," uvedl mluvčí zoo Michal Šťastný. .
Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je i v chovu nosorožců, zeber, hyen či hrochů. Zoo patří kraji a je nejvyhledávanějším turistickým cílem na východě Čech. Loni ji navštívilo rekordních 730 000 lidí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
smějící se bestie
18.4.2025 19:47volavky popelavé, bíle, jsou celoroční predátoři navíc přemnožené, takže přes léto přímími konkurenty čápů !