https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-ostrava-se-po-sedmi-letech-rozmnozili-jedni-z-nejvetsich-hadu-sveta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Zoo Ostrava se po sedmi letech rozmnožili jedni z největších hadů světa

30.7.2023 00:39 | OSTRAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ostravské zoologické zahradě se po sedmileté pauze podařilo rozmnožit krajty písmenkové, které patří k největším hadům světa. Návštěvníci mohou pár těchto největších hadů Afriky vidět v expozici s převráceným světelným režimem Noční Tanganika. I krajty písmenkové totiž patří k živočichům s noční aktivitou, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
 

Krajty písmenkové chová ostravská zoo od roku 2011. Poprvé se podařilo mláďata odchovat v roce 2016, podruhé až letos. Páření pozorovali chovatelé několikrát opakovaně od prosince loňského roku až do letošního března, samice nakonec nakladla 22 vajec.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o velké hady, kteří dorůstají až sedmi metrů, jsou i vejce poměrně velká a na délku mají přes deset centimetrů. V přírodě kladou samice vejce do starých zvířecích nor, termitišť nebo jeskyní. Proto jsme naší samici v expozici připravili náhradní dutinu v podobě boxu, který měl snůšce zajistit vhodné podmínky, hlavně dostatek vlhkosti. Samice si ale pro nakladení vybrala jiné místo, proto jsme snůšku umístili do inkubátoru v zázemí," uvedl terarista Lucas Bono.

Na svět přišlo 19 mláďat. Mluvčí připomněla, že k prořezání kožovitého obalu slouží mláďatům takzvaný vaječný zub, který je umístěn na horním rtu hada a po čase zmizí. Čerstvě vyklubaná mláďata mají zhruba 65 centimetrů. Krajty písmenkové patří mezi agresivnější druhy a kvůli jejich velikosti v dospělosti mohou představovat pro člověka nebezpečí.

"Mláďata, která jsou od narození zcela samostatná, máme momentálně po jednom odděleně v chovných boxech v zázemí, abychom měli přehled o příjmu potravy a svlecích. První svlek proběhne zhruba do dvou týdnů a poté začneme krmit myšmi. Dospělé jedince krmíme králíky, morčaty a slepicemi, není ale výjimkou, že v přírodě jsou schopni pozřít i prase nebo gazelu,“ uvedl Bono.

Krajta písmenková váží až okolo 100 kilogramů. Mezi typické znaky patří skvrnění na těle zvířat připomínající egyptské hieroglyfy, což dalo této krajtě i české jméno. Krajta je nejedovatý škrtič, který po uchopení kořist omotá svým tělem a smyčky utáhne pokaždé, když oběť vydechuje. Ve své domovině jsou zvířata považována za škůdce a zabijáky. Loví se hlavně kvůli masu a kůži. V Červeném seznamu je zařazena v kategorii blízko ohrožení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist