V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího
Sameček velblouda se narodil v sobotu zhruba v 18:30 a pro samici je čtvrtým mládětem, podle Dobiášové jde však teprve o druhé mládě, které samice zdárně odchovává. Oba dva však podle ní prospívají dobře. "Matka má dostatek mléka a mláděti postupně sílí nohy a stává se jistější," uvedla Dobiášová.
Zoo Praha chová velbloudy dvouhrbé domácí od roku 1932. První mládě tohoto býložravého sudokopytníka se tam narodilo o dva roky později. Ke dnešku se v Zoo praha narodilo více než 65 mláďat tohoto zvířete. Nynější skupinu velbloudů tvoří pět dospělých a dvě mláďata.
Drabaři měří v kohoutku okolo dvou metrů, váží zhruba 700 kilogramů a žijí ve stádech. Samicím velblouda se obvykle rodí jediné mládě, které váží kolem 35 kilogramů. Domácím prostředím velblouda jsou zvláště pouště a polopouště Střední Asie.
Na život v poušti jsou dobře přizpůsobeni. Mají pouze dva prsty, na nichž jsou pružné nášlapné mozoly, které slouží k tomu, aby se zvířata nebořila do písku. Nozdry mohou uzavřít před zvířeným pískem a oči mají chráněné hustými řasami.
Díky zásobnímu tuku uloženému v hrbech a jedinečnému způsobu hospodaření s vodou jsou schopní dlouho vydržet bez potravy a vody. Ztrátě vody v tkáních jsou schopní zamezit tak, že umí regulovat teplotu těla. Podle potřeby ji tak umí zvýšit až na 46 stupňů Celsia, nebo ji naopak snížit až na 35 stupňů Celsia.
Pracovníci zoo tento vypustili do venkovního výběhu také nedávno narozené žirafí mládě, na vnitřní expozici si už malá samička zvykla. "Dnes šla poprvé do výběhu spolu se stádem a měla možnost seznámit se s jeho dalšími obyvateli. Velmi se o ni zajímala samice přímorožce beisa (druh antilopy), dále zebry Grévyho a také antilopy vrané," sdělila v úterý Dobiášová. Žirafí matka Faraa ji před ostatními ochraňuje a v případě potřeby antilopy a zebry odhání, dodala.
Žirafa severní núbijská, která se narodila v úterý 2. července, měla zpočátku zdravotní komplikace s nestabilitou levé přední nohy, samovolně se vyřešily. "Problematická hrudní končetina je momentálně stabilní a mládě nijak neomezuje, nadále ji ale pozorujeme, jak se bude stav končetiny měnit během postupného růstu," uvedla Dobiášová. Jméno žirafa dostane na křtu 10. srpna.
reklama