https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zoo-v-dublinu-ukazuji-kojici-zeny-samici-orangutana-jak-se-starat-o-mlade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V zoo v Dublinu ukazují kojící ženy samici orangutana, jak se starat o mládě

17.8.2024 00:49 | DUBLIN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Samice orangutana Mujur v dublinské zoo na konci července porodila své třetí mládě. Primátka ale v minulosti měla obtíže se o svá mláďata postarat a tak jí skupina žen chodila přímo před výběh ukazovat, jak kojí své děti. O netradičním výukovém programu irské zoologické zahrady napsal na svém serveru deník The Guardian.
 
Devatenáctiletá samice se dostatečně nesblížila ani s jedním ze svých předchozích mláďat, která uhynula v letech 2019 a 2022. Orangutani jsou kriticky ohrožení a za život obvykle přivedou na svět nanejvýš čtyři mláďata. Samice se o ně musí starat, krmit je a nosit až do jejich tří let. Když Mujur na začátku roku zabřezla, hledali chovatelé nová řešení.

Lizzie Reevesová je porodní asistentka a specialistka na kojení v dublinské porodnici. Dala dohromady skupinu 30 kojících dobrovolnic, které se střídaly při výuce opice. V době, kdy ženy za sklem kojily, byl pavilon orangutanů vždy uzavřený pro veřejnost.

"Mujur s mimořádným zájmem přes sklo sledovala ženy, jak kojí své děti, a dokonce některé jejich činnosti opakovala. V rámci výukového programu byla Mujur promítána také videa jiných samic orangutana, které kojily svá mláďata," uvedla zoo v prohlášení.

Mujur 31. července porodila zdravého samečka, vykazovala mateřské pudy a o mládě se starala. Jen měla obtíže přikládat si mládě k prsu ve správné poloze. Ačkoliv je obvykle nejlepší neoddělovat mládě od matky, pečovatelé se nakonec rozhodli malého orangutana krmit lahví. Jeho přežití je totiž velmi důležité také z genetických důvodů. Jeho otcem byl samec Sibu, který v únoru v dublinské zoo zemřel. Mládě je šancí na zachování jeho genetické výbavy a tedy pestrosti druhu, uvedla zahrada.

Mládě zůstane v zahradě v péči ošetřovatelů ještě několik týdnů, pak ho převezou na specializované pracoviště Monkey World v Británii. To se stará právě o mláďata orangutanů, která jejich matky odmítnou nebo se nejsou schopny o ně postarat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JK

Jana K

19.8.2024 09:49
To je úžasné, škoda, že taková možnost nebyla u nás, když jsem kojila své děti. Měla jsem mléka tolik, že mi zbývalo, odstříkávání mě nebavilo, někteří chlapi se napili, jiní zase ne......
Orangutaní samičce bych to nejen ukázala, ale i nakrmila její mimčo. To by ale asi šlo, až bychom se trošku zpřátelily.
Odpovědět
Anyr

Anyr

19.8.2024 14:15 Reaguje na Jana K
XD :D
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist