Varianta X alokačního plánu pro emisní povolenky je pro teplárny nepřijatelná
Dodal, že úředníci MPO evidentně podlehli lobbyingu zástupců rafinerií a výrobců chemikálii. Podle Nováčka byl loni teplotně nadprůměrný rok, již letos bude výroba a tím i emise oxidu uhličitého z českých tepláren až o osm procent vyšší než loni. "Teplárny mají podle energetického zákona povinnost teplo vyrábět a dodávat. Nemůžeme jen tak omezit výrobu jako jiná odvětví," dodal Nováček. Zástupci TSČR se dále shodli, že nízké alokace povolenek zamezí připojování nových zákazníků k rozvodné teplárenské síti, což v důsledku emise oxidu uhličitého v ČR zvýší.
Průmyslové svazy se při jednání tripartity 2. června nedokázaly shodnout na variantě A nebo variantě B alokace emisních povolenek, které vypracovalo MPO spolu s ministerstvem životního prostředí (MŽP). Varianta A, vycházející ze skutečných emisí v roce 2004, je výhodnější pro elektrárny a teplárny. Varianta B bere více v úvahu požadavky průmyslových svazů, zvýhodňuje rafinerie, výrobce chemikálií a stavebních hmot. Úředníci MPO poté sestavili kompromisní návrh označený X. Na vládu do mezirezortního řízení jdou všechny tři varianty.
Česká vláda původně požadovala na období let 2005 až 2007 povolenky na 107,88 milionu tun emisí ročně. Pod nátlakem Evropské komise byl letos v dubnu dojednán kompromis, který ČR přiděluje povolenky k emisím 97,6 milionu tun oxidu uhličitého za rok, tedy o 9,5 procenta méně, než česká vláda původně požadovala. Emise českých průmyslových podniků a elektráren v loňském roce činily 90,36 milionu tun.
Nový systém regulace emisí oxidu uhličitého platí v zemích Evropské unie od počátku letošního roku. Emisní povolenky obdrželo či obdrží zhruba 12 tisíc největších zdrojů znečištění, z toho 436 z nich se nachází v České republice. Emisní povolenky lze nakupovat či prodat, tržní cena na energetické burze EEX se nyní pohybuje okolo 19 eur za tunu.
reklama