https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-ke-zjisteni-stavu-podzemni-vody-vyuzivaji-metodu-bez-vrtu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci ke zjištění stavu podzemní vody využívají metodu bez vrtů

21.9.2022 00:54 (ČTK)
Metodu by podle vědců bylo možné použít například k monitorování podzemních vod kolem polského uhelného dolu Turów u hranic Libereckého kraje.
Metodu by podle vědců bylo možné použít například k monitorování podzemních vod kolem polského uhelného dolu Turów u hranic Libereckého kraje.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci z Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického (VÚGTK) ke zjištění stavu podzemní vody využívají metodu, při které není třeba dělat vrty ani jinak narušit terén. Měření provádějí pomocí gravimetrů, což jsou přístroje k určení zemské tíže, která se nepatrně mění také podle množství vody pod povrchem. Metodu může ústav nabídnout každému, kdo potřebuje sledovat například podzemní vodu v přírodní rezervaci, v historické lokalitě a na jakémkoli místě, kde se nehodí připravovat monitorovací vrty, uvedl dnes v tiskové zprávě ředitel VÚGTK Jiří Drozda.
 

Kvůli suchému počasí v posledních letech stoupá potřeba zjistit, jak a kde klesají hladiny podzemních vod. Obvyklým způsobem jsou monitorovací vrty, ke kterým je třeba mít stavební povolení a nelze je udělat všude. Komplikované je to například v přírodně nebo historicky cenných lokalitách nebo v zastavěných územích. "Při našem měření není třeba žádných vrtů. Přístroj se základnou 60 krát 60 centimetrů a vysoký 130 centimetrů přivezeme na místo. Během několika hodin uskutečníme měření a můžeme zase odjet, zůstanou po nás nanejvýš vyjeté koleje v trávě, které zase zarostou," popsal Drozda. Náklady na měření za několik let jsou obdobné jako u vrtů.

Gravimetrická metoda neurčí, jak hluboko pod terénem je hladina podzemní vody, ale zachytí její gravitační účinek. Při opakovaném měření po čase ukáže případné změny parametrů, a tedy i vývoj zásoby podpovrchových vod. "Jsme schopni vypočítat, jak se množství podpovrchových vod v okolí do 500 metrů změnilo, například jestli došlo ke změně, která odpovídá nárůstu či poklesu hladiny podzemní vody o jednotky centimetrů," doplnil Drozda.

Metodu by podle vědců bylo možné použít například k monitorování podzemních vod kolem polského uhelného dolu Turów u hranic Libereckého kraje. Hejtmanství a obce se zde kvůli zahloubení dolu pod povrch obávají odlivu vody z českého území. Uzavřená česko-polská mezivládní smlouva počítá s klasickými monitorovacími vrty.

Gravimetry jsou přístroje založené na měření vzdálenosti a doby pádu tělesa ve vakuové trubici. VÚGTK má nejpřesnější gravimetry současnosti, které dokážou určit i to, jak jsou hodnoty tíhového zrychlení ovlivněny aktuálním množstvím vody pod povrchem. "V naší geodetické observatoři na vrchu Pecný u Ondřejova máme vrty k měření podzemní vody a podle stavu vody v nich zpřesňujeme měření našimi gravimetry. A tentýž postup umíme použít i obráceně - podle změn tíhového zrychlení určíme, jak se na kterémkoli místě měření změnilo množství vody," vysvětlil ředitel VÚGTK.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

21.9.2022 09:08
zrovna včera měl soused nějakého senzibila ,který mu hledal vodu,tvrdil že pozná ,v jaké je hloubce ,jaká je to voda,
bohužel jsem při tom nebyl, zajímalo by mě co cítí ,jaký signál dostává, jak pozná vodu a hloubku,
tvrdil, že jej hledání vysiluje,
nějaký druh signálu určitě dostává ,jen bohužel, vědecké metody,podstatu a měření takového signálu, neznáme, kdyby jsme to znali, dal by se vyrobit přístroj ,
stejně tvrdí ,že dokáže najít škodlivé zony v domech, jak se projevuje skodlivá zona nevím,
z přírody vím jedno, v době sucha, dokáže pitomý slimák najít vlhko a vodu tak ,že si to nedokážu představit
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.9.2022 09:27 Reaguje na vaber
:D :D :D Realita je taková, že o žádný signál, magii, třetí oko, nadpozemské dovednosti proutkařů, se nejedná. Ti lidé si akorát obhlídnou terén, vegetaci a magický pohyb virgule způsobuje podvědomí.
Odpovědět
va

vaber

21.9.2022 09:47 Reaguje na Petr Eliáš
tak jednoduché to není,v přírodě je mnoho jevů které si neumíme vysvětlit a fungují,
tahy ptáků ,lososů ,úhořů ,orientace třeba holubů a mnoho dalšího,
tomu všemu vůbec nerozumíme,
člověk se snaží vše vysvětlit jen působením elektromagnetického pole,to dokážeme měřit i když vůbec nevíme co to je ,jo fotony
i když v případě hledání vody ,je pravděpodobné ,že na vodu narazím téměř všude ,vhodné místo se dá odhadnout
Odpovědět
Pe

Petr

21.9.2022 10:53 Reaguje na vaber
Člověk svými velice omezenými smysly nejen že spoustu věcí nedokáže vnímat a vysvětlit, ale navíc to málo, co vnímáme, nám náš vlastní mozek ještě poupraví a zcenzuruje, aby to odpovídalo našim zkušenostem a znalostem a nevyděsilo nás to k smrti. My vůbec netušíme, co všechno se kolem nás děje. Vždyť kdejaké zvíře toho vidí, slyší a cítí daleko víc. A co teprve to ostatní.
A malý citát z filmu Muži v černém: Před pěti sty lety lidé věřili, že je Země placatá. Před deseti minutami jsi věřil, že jsme na Zemi sami. Představ si, co se dozvíš zítra.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist