Vědci ke zjištění stavu podzemní vody využívají metodu bez vrtů
Kvůli suchému počasí v posledních letech stoupá potřeba zjistit, jak a kde klesají hladiny podzemních vod. Obvyklým způsobem jsou monitorovací vrty, ke kterým je třeba mít stavební povolení a nelze je udělat všude. Komplikované je to například v přírodně nebo historicky cenných lokalitách nebo v zastavěných územích. "Při našem měření není třeba žádných vrtů. Přístroj se základnou 60 krát 60 centimetrů a vysoký 130 centimetrů přivezeme na místo. Během několika hodin uskutečníme měření a můžeme zase odjet, zůstanou po nás nanejvýš vyjeté koleje v trávě, které zase zarostou," popsal Drozda. Náklady na měření za několik let jsou obdobné jako u vrtů.
Gravimetrická metoda neurčí, jak hluboko pod terénem je hladina podzemní vody, ale zachytí její gravitační účinek. Při opakovaném měření po čase ukáže případné změny parametrů, a tedy i vývoj zásoby podpovrchových vod. "Jsme schopni vypočítat, jak se množství podpovrchových vod v okolí do 500 metrů změnilo, například jestli došlo ke změně, která odpovídá nárůstu či poklesu hladiny podzemní vody o jednotky centimetrů," doplnil Drozda.
Metodu by podle vědců bylo možné použít například k monitorování podzemních vod kolem polského uhelného dolu Turów u hranic Libereckého kraje. Hejtmanství a obce se zde kvůli zahloubení dolu pod povrch obávají odlivu vody z českého území. Uzavřená česko-polská mezivládní smlouva počítá s klasickými monitorovacími vrty.
Gravimetry jsou přístroje založené na měření vzdálenosti a doby pádu tělesa ve vakuové trubici. VÚGTK má nejpřesnější gravimetry současnosti, které dokážou určit i to, jak jsou hodnoty tíhového zrychlení ovlivněny aktuálním množstvím vody pod povrchem. "V naší geodetické observatoři na vrchu Pecný u Ondřejova máme vrty k měření podzemní vody a podle stavu vody v nich zpřesňujeme měření našimi gravimetry. A tentýž postup umíme použít i obráceně - podle změn tíhového zrychlení určíme, jak se na kterémkoli místě měření změnilo množství vody," vysvětlil ředitel VÚGTK.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
vaber
21.9.2022 09:08bohužel jsem při tom nebyl, zajímalo by mě co cítí ,jaký signál dostává, jak pozná vodu a hloubku,
tvrdil, že jej hledání vysiluje,
nějaký druh signálu určitě dostává ,jen bohužel, vědecké metody,podstatu a měření takového signálu, neznáme, kdyby jsme to znali, dal by se vyrobit přístroj ,
stejně tvrdí ,že dokáže najít škodlivé zony v domech, jak se projevuje skodlivá zona nevím,
z přírody vím jedno, v době sucha, dokáže pitomý slimák najít vlhko a vodu tak ,že si to nedokážu představit
Petr Eliáš
21.9.2022 09:27 Reaguje na vabervaber
21.9.2022 09:47 Reaguje na Petr Eliáštahy ptáků ,lososů ,úhořů ,orientace třeba holubů a mnoho dalšího,
tomu všemu vůbec nerozumíme,
člověk se snaží vše vysvětlit jen působením elektromagnetického pole,to dokážeme měřit i když vůbec nevíme co to je ,jo fotony
i když v případě hledání vody ,je pravděpodobné ,že na vodu narazím téměř všude ,vhodné místo se dá odhadnout
Petr
21.9.2022 10:53 Reaguje na vaberA malý citát z filmu Muži v černém: Před pěti sty lety lidé věřili, že je Země placatá. Před deseti minutami jsi věřil, že jsme na Zemi sami. Představ si, co se dozvíš zítra.