Vědci: Na Slovensku je kolem 1000 medvědů, populace zřejmě není přemnožená
Po celém světě už je zhruba jen 200 000 medvědů hnědých. Jejich slovenská populace podle vědců představuje unikátní genetickou linii, poněkud izolovanou od zbytku karpatského oblouku.
Experti ze slovenské Státní ochrany přírody republiky při aktuálním výzkumu nasbírali během dvou vegetačních sezón přes 2000 vzorků, především medvědí srsti a trusu. Vědci z PřF UK pak provedli analýzy DNA, které umožnily odhadnout početnost a genetickou strukturu slovenské populace medvědů. "Výsledek srovnání této studie s předchozím genetickým sčítáním lze shrnout tak, že na Slovensku pravděpodobně nedochází v poslední dekádě k výrazným změnám velikosti populace medvěda hnědého," uvedl Pavel Hulva z katedry zoologie PřF UK.
"Z hlediska evoluční genetiky existuje koncept minimální životaschopné populace, tedy populace, která má šanci dlouhodobě přežívat i přes ztrátu variability vlivem genetického driftu a působením dalších náhodných událostí, jako jsou např. epidemie," popsal Hulva. "Stanovení prahové hodnoty je obtížné, číslo okolo 1000 jedinců pro západokarpatskou populaci, která je navíc unikátní fylogeografickou linií, však rozhodně není výrazně nad ní," zdůraznil pak vědec.
Podle aktuálního odhadu měla v letech 2020 až 2021 západokarpatská populace 1056 jedinců. Interval spolehlivosti při modelování velikosti populace se pohyboval mezi 1012 až 1275 zvířaty. Odhady z genetického sčítání jsou podle odborníků v dobré shodě s daty z klasického dlouhodobého monitoringu pomocí přímého pozorování nebo pobytových stop. Dřívější genetická studie, zaměřená na léta 2013 až 2014, podle expertů odhadla slovenskou populaci medvědů na 1214 jedinců. Tým nicméně upozornil, že výsledky těchto dvou genetických výzkumů nejsou přímo porovnatelné, neboť jejich autoři použili odlišný způsob sběru dat i statistiky. Tým tak pracuje na sjednocení statistické analýzy obou studií, aby bylo možné výsledky lépe srovnat.
Podle Hulvy celý koncept údajného přemnožení medvědů je z odborného hlediska problematický. "Početnost vrcholových predátorů v přírodě není regulována jinými organismy, v jejich populacích se proto vyvinuly samoregulační mechanismy, jako je například pomalý vývoj, teritorialita, reprodukční inhibice nebo infanticida čili zabíjení mláďat," vysvětlil zoolog.
Hulva upozornil, že ačkoliv je standardní medializovat výsledky studií až po jejich vydání ve vědeckém časopise, v tomto případě tým udělal výjimku - právě kvůli potřebě informovat veřejnost. Podle vědců lze předpokládat, že odhady aktuální i starší studie se i při případných úpravách metodiky během publikace zásadně nezmění. Rozdíly v početnosti by měly být v řádu statistické chyby.
Tým zároveň upozornil, že zjištěná data nepopírají, že medvěd může být člověku nebezpečný. Podle vědců ale pravděpodobnost interakce medvěda s člověkem představuje velmi složitý soubor otázek, na kterých experti na ochranu přírody pracují. Jde třeba o snahu zamezit adaptaci medvědů na lidský faktor, mimo jiné omezit jim přístup k lidské potravě. Za klíčové odborníci považují také dobré povědomí o preventivních opatření potřebných v lokalitách, kde medvědi žijí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
Zbyněk Šeděnka
22.8.2022 18:30Jarek Schindler
23.8.2022 09:14Samoregulační mechanismy v populaci medvědů jsou také zajímavé. Reprodukční inhibice na Slovensku asi nějak nefunguje protože oproti minulé době nejsou nyní vzácností trojčata či dokonce čtyřčata. Pomalý vývoj ? Že by medvíďata nyní na Slovensku dospívala později než dříve? Teritorialita která se dá spojit i s tou infanticidou. Medvědice s medvíďaty se v blízkosti lidí objevují proto, že tam mají více potravy nebo je to dáno spíš tím, že odcházejí mimo teritoria větších samců , protože teritoria jsou obsazena a další místo v „medvědích revírech již prostě není. Proto se nyní medvědi dostávají i mimo jejich přirozené oblasti v horách. Nyní se procházejí již i mezi vinicemi.
Ministr ŽP Budaj kritizoval svého předchůdce za zadaní zpracování monitoringu UK a UK za dlouhý termín dodání výsledků monitoringu. Pro katedru zoologie PřF UK to je asi dobrý kšeft a tak proč Budajovi nevyhovět alespoň s tvrzením, že medvěd na Slovensku není přemnožen a za vše si nakonec mohou tam žijící lidé.
Břetislav Machaček
23.8.2022 09:20Ti nesbírají hovínka se zvonečky a rolničkami po sežraných turistech, ale
potkávají je denně v lese a v okolí svých bydlišť. Ti jim poví pouze jedno,
že to co bylo vzácnost(medvěd), je nyní běžné zvíře a že jich je minimálně
tři až pětkrát více než před třiceti roky. Oni by vědcům vysvětlili svůj názor na množství medvědů, ale jich se nikdo neptá, jakpak se jim s nimi
žije. V některých oblastech je minulostí se jen tak toulat krajinou beze
zbraně, nebo nechat běhat děti po lese za barákem a sbírat lesní plody.
Tam už je dnes "MEDVĚDOVO" a není radmo pokoušet osud!
Petr Eliáš
23.8.2022 09:28Proč se patlali s nějakým výzkumem. Kdyby se zeptali místních myslitelů a odborníků, ušetřili by čas a peníze.
pavel peregrin
23.8.2022 09:44 Reaguje na Petr EliášPřed časem tu proběhla zpráva o "úžasném" objevu, že kosatky usmrcují žraloky bílé. Kdyby si páni vědci, a to je nikterak nechci snižovat, dali tu práci a snížili se blahosklonně k ústům obyčejných námořníků, zjistili by, že to je již dávno známé. A přesně tak to funguje i s těmi medvědy.
Petr Eliáš
23.8.2022 09:53 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
23.8.2022 13:32 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
23.8.2022 13:47 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
23.8.2022 13:33 Reaguje na Petr EliášJarek Schindler
23.8.2022 09:53 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
23.8.2022 09:55 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
23.8.2022 10:05 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
23.8.2022 10:11 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
23.8.2022 11:36 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
23.8.2022 12:05 Reaguje na Jarek Schindler1) http://slovakwildlife.org/pdf/program-starostlivosti-medveda-hnedeho-slovensku.pdf
Jarek Schindler
23.8.2022 12:33 Reaguje na Petr EliášJedna věc je ale na tom slovenském programu zajímavá. Je to obrázek č.1- mapa rozšíření medvěda v EÚ. Při pohledu na ni mi je konečně jasné proč "vědci" považují slovenskou populaci za " poněkud izolovanou od zbytku karpatského oblouku". Dlouho jsem se tak nepobavil.
Petr Eliáš
23.8.2022 12:55 Reaguje na Jarek SchindlerProto místo těch vašich fabulací udělejte vlastní výzkum.
P.S. Bavit se můžete, ale zatím jste toho tady moc neukázal. :-)
Jarek Schindler
23.8.2022 19:11 Reaguje na Petr EliášMěl bych tu ještě slova jednoho slovenského zoologa a ochranáře Lukáše Lončíka: "Medvědí populace na Slovensku roste, na což má zásadní vliv pěstování vysokoenergetických plodin, zejména pak kukuřice, díky čemuž samice medvěda dokáže v podtatranské oblasti odchovat více mláďat než v minulosti. „Nelze však mluvit o tom, že by populace medvěda hnědého byla v území Tater na hranici únosnosti“. Takže pán zoolog z TANAPU se asi mýlil. Podle vědců a nynější studie početnosti se populace naopak snižuje o 200 medvědů. (Z 1256 na 1056). Tedy přesně Budajovo zadání. Znovu se ptám, oni se ti medvědi nerozmnožují? Takže co z toho co jsem napsal by mělo být tou fabulací. Vlastní výzkum, proč ne. Jen mi na to dejte těch 8,5 mil. eček co na tento špás jde z fondů EU. Třeba by ta černá díra nebyla tak černá a z medvědů by něco měli i polovníci a místní samosprávy. Zatím to ochranářské blouznění podporuje pouze kafilerie.