Vědci objevili teplý proud, který „rozpouští“ Arktidu
Teplota tohoto proudu je dle odborníků prokazatelně největší za poslední dva tisíce let a jen za posledních 120 let se zvýšila nejméně o dva stupně. Toto proudění je tedy dle nich možné považovat za jeden z klíčových faktorů ovlivňujících „rozpouštění“ ledu v této části světa, která v letech 1979 – 2009 přišla o část ledového pokryvu větší než je například celá Aljaška. Pesimisté dokonce předpokládají, že Arktida může během několika příštích desetiletí být v letních měsících zcela bez ledu.
„Toto oteplování je výrazně vyšší než cokoliv, co zde bylo v uplynulých 2000 letech,“ uvedl jeden z autorů studie Robert Spielhagen. Podle něj nyní tato trasa působí jako hlavní „přívod“ teplejších vod z ostatních částí oceánu.
Dírkonožci jako teploměr
Jeho kolega Thomas Marchitto dodává, že právě v tom je klíčové zjištění: současné teploty jsou vysoko nad „normálem“. „Vždy jsme věděli, že Arktida je z hlediska oteplování nejcitlivější oblastí Země, ale nebylo moc jasné, jak se mění teploty v kontextu posledních tisíců let,“ uvádí.
Narůstání teplot tohoto proudění může mít podle výzkumů větší vliv na arktické ledy, než se může zdát na první pohled. „Chladná mořská voda je zásadní pro formování ledových pokryvů, které pomáhají ochlazovat planetu odrážením slunečních paprsků,“ uvedl Marchitto.
reklama