https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-objevili-ze-krev-ptaku-se-v-zime-muze-zahrat-na-vyssi-teplotu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci objevili, že krev ptáků se v zimě může zahřát na vyšší teplotu

18.4.2021 07:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ukázalo se, že v zimě se v krvi ptáků nacházelo větší množství mitochondrií, které zároveň pracovaly více než na podzim. Na snímku sýkora koňadra.
Ukázalo se, že v zimě se v krvi ptáků nacházelo větší množství mitochondrií, které zároveň pracovaly více než na podzim. Na snímku sýkora koňadra.
Foto | Tatters:) / Flickr
Ptačí krev je během chladných zimních dnů teplejší a dokáže tak lépe prohřát celé tělo. Tajemství se skrývá v mitochondriích, které se nacházejí v červených krvinkách a fungují jako jejich „elektrárny“. Zjištění vědců ze švédské Lund University zveřejnil žurnál FASEB.
 

„Zjistili jsme, že mitochondrie v těle ptáků umí do jisté míry prioritizovat. V období chladu dokážou místo energie vytvářet více tepla. Krev je tak jakýmsi ústředním topením, které si ptáci umí v případě potřeby zapnout,“ říká Andreas Nord, vedoucí studie z Lund University.

Doposud se předpokládalo, že se ptáci zahřívají načepýřením a třesem prsního svalu, který je největším svalem na ptačím těle. O vnitřních procesech, které regulují teplotu, je toho známo velmi málo.

Vědci schopnost mitochondrií zahřívat krev zkoumali na sýkorách – konkrétně se jednalo o sýkoru koňadru, modřinku a uhelníček. Na počátku podzimu a v období pozdní zimy ptákům pravidelně odebírali vzorky krve a sledovali jak jejich červené krvinky, tak množství mitochondrií v nich. Tím, že byli schopni změřit, kolik kyslíku mitochondrie zpracovávají, mohli vědci zjistit, kolik ho bylo spotřebováno na produkci energie a kolik na produkci tepla.

Ukázalo se, že v zimě se v krvi ptáků nacházelo větší množství mitochondrií, které zároveň pracovaly více než na podzim. Jejich prací ale nebylo vytváření energie, jak vědci předpokládali. „Vůbec jsme netušili, že ptáci mohou takto regulovat teplotu krve. Byli jsme tím opravdu překvapeni,“ komentuje Andreas Nord.

Nyní se vědci budou zabývat tím, zda je chladnější počasí jedinou příčinou teplejší krve ptáků. Hodlají studovat například to, jestli má na mitochondrie v červených krvinkách ptáků nějaký vliv potrava, kterou v zimě konzumují.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist