https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-pripravuji-prvni-kompletni-fotograficky-atlas-rostlin-v-cesku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci připravují první kompletní fotografický atlas rostlin v Česku

7.6.2023 01:59 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kolektiv vědeckých pracovníků připravuje první kompletní fotografický atlas rostlin v ČR. Obsahovat by měl více než 3000 druhů rostlin. Od roku 2018 na něm pracuje 20 botaniků a více než 60 fotografů, sdělila jedna z autorek Alena Lepší.
 

"Atlasů rostlin je spoustu, ale jsou to menší knížky nebo překlady ze zahraničí a mají maximálně 1000 taxonů. Navíc často bývají i kreslené. Atlas, který právě vzniká, bude obsahovat více než 3100 druhů, protože do něj dáme všechny původní české rostliny," uvedla.

Dodala, že připravovaná publikace bude určena pro laiky, odborníky i školy. V knize budou informace nejen o původních planých rostlinách v Česku, ale také o takzvaných často zavlečených. Publikace bude informovat i o vyhynulých druzích, u kterých však existuje naděje, že se budou opět v přírodě vyskytovat. "Ale případy, že někde už lokality úplně zanikly a není šance, že by se rostliny znovu objevily, jsme vyřadili," uvedla Lepší.

V České republice jsou stovky vzácných druhů rostlin. Některé třeba i na čas vymizely, ale zase si našly lokality, kde se objevují. Jde například o lomikámen trojprstý. Vzácným celosvětovým endemitem je pak jeřáb bezděský, který roste pouze v okolí Bezdězu.

Fotoatlas připravují vědci z Jihočeské univerzity, brněnské Masarykovy univerzity, olomoucké univerzity Palackého nebo České zemědělské univerzity a botanického ústavu Akademie věd. "Předpokládáme, že pokud seženeme potřebných pět milionů korun na další práci, tak v roce 2027 by kniha mohla být v závěrečných korekturách. Následně by měla být dostupná na pultech všech knihkupectví. Z výtěžku z prodeje pak chceme připravit publikaci do mobilu i s vyhledáváním do terénu," uvedla Lepší.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

7.6.2023 07:12
No aplikace pladias, jako příprava, je výtečná.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist