Vědci se přou se Stráským kvůli kůrovci na Šumavě
Čtrnáct členů vědecké sekce Rady Národního parku Šumava své postoje sdělilo v otevřeném dopise novému řediteli parku Janu Stráskému. Vědci slibují novému vedení spolupráci za předpokladu, že správa bude při ochraně přírody zohledňovat vědecké poznatky a bude respektovat účel, pro který byl národní park zřízen.
Podle podepsaných odborníků musí být při také správě území dodrženy platné legislativní postupy. Signatáři deklarují, že budou při práci v radě parku právě tyto požadavky uplatňovat. „I přes současnou komplikovanou situaci se zastavením šíření kůrovce v zásahových částech národního parku se domníváme, že není třeba hovořit o krizovém managementu, ale že prioritami Správy NP Šumava i Rady NP je zpracování jasné, dlouhodobé a exaktně podložené koncepce managementu národního parku, zejména nové zonace, která odstraní nevhodnou fragmentaci jádrových území,“ stojí v otevřeném dopise. Dále je podle vědecké sekce potřeba dokončit zpracování kvalitního plánu péče.
„Umožnění samovolného vývoje zdejších ekosystémů bylo i jedním z důvodů vyhlášení parku a uplynulá dvě desetiletí jasně prokázala, že v bezzásahových územích se obnovují unikátní ekosystémy,“ stojí v otevřeném dopise. Park také podle vědecké sekce pomáhá živočichům, jejichž ochrana je významná z hlediska celoevropského (např. perlorodka říční, tetřev a další) a které jednoznačně profitují z dostatečné ochrany jejich biotopů.
Na otevřený dopis vědcům odpověděl ředitel Jan Stráský v emailu, který také označil za veřejný. V něm se ředitel parku pozastavuje nad vyjádřením o "komplikované situaci se zastavením šíření kůrovce" a požadavku respektovat účel, pro který byl NP zřízen. „Poněvadž mne právě tato "komplikovaná situace" dostala do role, v níž se právě nacházím, musím mezi důvody jejího vzniku zahrnovat i špatná minulá rozhodnutí, která ve svém důsledku míjí účel, pro který byl Park zřízen a hlavně hledání rozhodnutí, směřujících k nápravě,“ píše Stráský.
Rada národního parku se sejde 7. března. Na tomto zasedání by se mělo hovořit o návrhu nového návštěvního řádu. V něm se novému řediteli nelíbí snaha o zpřísnění regulace splouvání Vltavy a znovu uzavření cesty na Modrý sloup. Stráský v emailu slibuje, že také podá informaci o své představě řešení kůrovce. „Vstřícně vás chci ubezpečit, že vůbec netrvám na "krizovém managementu", ale budu spolu s vámi hledat účinný management k zastavení šíření kůrovce, poněvadž teprve v tom vidím předpoklad dalšího rozvoje Národního parku Šumava pro ochranu přírody, obyvatele i návštěvníky,“ píše Jan Stráský.
reklama
Další informace |
Doplněk 23. 2. - Ještě před jmenováním Jana Stráského ředitelem národního parku Šumava zveřejnila skupina vědců „Situační souhrn kauzy Národního parku Šumava“. Podle ní je potřeba vyřešit nezvládnutelné šíření kůrovce mezi bezzásahovým a zásahovým územím i mimo park, za což může management národního parku řízený jen podle přírodovědeckých a nikoli lesnických pravidel.
Dále čtěte |
Online diskuse
Nesmysl! - 22. 2. 2011 - Filip JetmarSouhlasím s Bedřichem. Pan Stránský se snaží vzbudit dojem, že hodlá naslouchat a jednat - tak doufejme, že to nebude jen dojem.Kůrovce se nepodařilo na Šumavě ani jinde zastavit žádnými vyzkoušenými prostředky, o nevyzkoušených pan Stránský nějak konkrétně nemluví, tak nevím, jak by ho chtěl zastavit. Myslím, že osud šumavských lesů je dávno dán - dojde k velkoplošnému odumírání smrkových lesů, ať už se kácet bude nebo ne. Jen někteří se s tím stále nedokážou smířit a ve snaze zachránit současný "zelený les" nakonec mohou způsobit více škody než užitku. Pokud ale nebudeme kácet, necháme vzniknout přirozenému a tedy stabilnějšímu a odolnějšímu lesu - sice už se asi nedožijeme jeho stadia zralosti, ale i stadium obnovy a dorůstání je fascinující "podívaná". A budoucí generace zdědí Šumavu skutečně "zelenou". Mluvím zde ovšem o nejcennějších I. zónách. V zásahových zónách se možná podaří kůrovce přibrzdit, ale les mu nakonec podlehne též. Akorát musíme řešit komplikovanou otázku obnovy, která bude muset být po těžbě i umělá, a to zejména s ohledem na to, abychom nevytvořili zase jen labilní les a naši potomci nemuseli řešit problém kalamit podobného rozsahu, i když ty nelze nikdy předem vyloučit (ani v přírodních lesích) například z důvodu změny klimatu. Zkrátka problématika je složitá a já věřím spíš vědcům, kteří dynamiku lesního ekosystému na Šumavě dlouhodobě sledují, než vědcům - dřevařům (Jeník a spol.) |