Členové Vědecké sekce Rady Národního parku Šumava: Otevřený dopis Janu Stráskému
jako členové vědecké sekce Rady Národního parku Šumava se po dlouhá léta snažíme uplatňovat naše poznatky při ochraně přírody v národním parku. Šumava je v rámci střední Evropy extrémně cenným územím, které splňuje na podstatné části území předpoklady pro zařazení do kategorie IUCN II. Vyskytují se zde unikátní biotopy, chráněné druhy rostlin a živočichů, a také cenná území, kde probíhá samovolný vývoj. Společně s NP Bavorský les nemají tato území ve střední Evropě obdoby.
Umožnění samovolného vývoje zdejších ekosystémů bylo i jedním z důvodů vyhlášení NP Šumava a uplynulá dvě desetiletí jasně prokázala, že v bezzásahových územích se obnovují unikátní ekosystémy. Vyskytují se zde druhy živočichů, jejichž ochrana je významná z hlediska celoevropského (např. perlorodka říční, tetřev a další) a které jednoznačně profitují z dostatečné ochrany jejich biotopů.
Současně je Šumava i krajinou člověkem po dlouhá staletí využívanou a kultivovanou. Mnohá chráněná území jsou výtvorem lidské činnosti, a bez lidských zásahů by nevratně zanikla. I tato místa si zaslouží adekvátní ochranu. Jsou zde člověkem založené lesy, které je třeba postupně adekvátními lesnickými zásahy měnit na lesy přírodě blízké a zajistit v nichdlouhodobě udržitelné lesní hospodaření.
Jsme proto připraveni s vámi spolupracovat na takové podobě NP, která bude respektovat účel, pro který byl NP zřízen, a kdy při správě území budou dodržovány platné legislativní postupy a při ochraně přírody v NP budou zohledňovány a uplatňovány konkrétní vědecké poznatky. I přes současnou komplikovanou situaci se zastavením šíření kůrovce v zásahových částech NP se domníváme, že není třeba hovořit o „krizovém managementu“, ale že zásadními prioritami Správy NP Šumava i Rady NP je zpracování jasné, dlouhodobé a exaktně podložené koncepce managementu NP, zejména nové zonace, která odstraní nevhodnou fragmentaci jádrových území. Dále je třeba dokončit zpracování kvalitního plánu péče. Na podobě obou dokumentů spolu s ministerstvem životního prostředí a Správou NP Šumava již dlouhodobě spolupracujeme.
Vážený pane řediteli, my níže podepsaní členové vědecké sekce Rady NP deklarujeme tímto dopisem (který považujeme za veřejný), že budeme při práci v Radě NP uplatňovat výše uvedená odborná východiska, přístupy a kritéria a považujeme tyto principy za nepřekročitelné, ale zároveň potřebné a akceptovatelné. Věříme, že naše vzájemná spolupráce je možná a potřebná a bude ku prospěchu Šumavy.
S pozdravem
Doc. RNDr. Jakub Hruška, CSc., Česká geologická služba
Doc. PaeDr. Jan Farkač, CSc., Fakulta lesnická a dřevařská, Česká zemědělská univerzita
Doc. Ing. Tomáš Vrška, Ph.D., Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné
zahradnictví, v.v.i.
Doc. Ing. Tomáš Svoboda, Ph.D., Fakulta lesnická a dřevařská, Česká zemědělská univerzita
Prof. Ing. Hana Šantrůčková, CSc., Přírodovědecká fakulta, Jihočeská Univerzita v Českých
Budějovicích
RNDr. František Pojer, Agentura ochrany přírody a krajiny
RNDr. Roman Fuchs, Ph.D., Přírodovědecká fakulta, Jihočeská Univerzita v Českých
Budějovicích
PhDr. Ivan Rynda, Fakulta humanitních studií, Univerzita Karlova
Prof. Ing. Josef Fanta, emeritní profesor Univerzita Wageningen
Doc. JUDr. Vojtěch Stejskal, Ph.D., Právnická fakulta, Univerzita Karlova
Prof. Ing. Zdeněk Landa, CSc., Zemědělská fakulta, Jihočeská Univerzita v Českých
Budějovicích
Doc. RNDr. Jaroslav Vrba, CSc., Přírodovědecká fakulta, Jihočeská Univerzita v Českých
Budějovicích
Ing. Aleš Bezděk, Ph.D., Entomologický ústav, Biologické centrum Akademie věd ČR, v.v.i.
RNDr. Ladislav Havel
reklama