Vědci z Brna mají patent na kombinované čištění vody plazmatem
Čistírny si v současnosti nedokážou poradit se vším, co voda obsahuje. Rudolf proto s kolegy už 15 let zkoumá možnosti dočišťování pomocí hydrodynamické kavitace. Snížením tlaku lze dosáhnout toho, že se ve vodě začnou objevovat bublinky páry - podobně jako při varu. Když se bublinky mění zpět na kapalinu, jde o tak dramatický kolaps, že vyzářená tlaková vlna roztrhá některé mikroorganismy. Navíc se dočasně mění chemické složení kapaliny a vzniká peroxid vodíku, který funguje jako dezinfekce.
"Problém je, že kavitace sama o sobě není příliš efektivní. Používá se pouze laboratorně, na objemy v řádech mililitrů nebo jednotek litrů. Kapalina navíc musí projít kavitačním cyklem třeba i stokrát. To je samozřejmě v průmyslové praxi nepoužitelné," vysvětlil Rudolf.
Vědci ze strojní fakulty proto spojili síly s týmem Pavla Sťahela z Masarykovy univerzity a kavitaci doplnili o výboj nízkoteplotního plazmatu. Výsledek je překvapivě efektivní, technologii CaviPlasma lze navíc uplatnit i na velké objemy vody. "Po otestování kavitační plazmové trysky v průtocích kolem tisíce litrů za hodinu včetně efektivity úpravy následovaly testy pro desetkrát větší průtoky kapalin a zařízení fungovalo stále dobře," uvedl Sťahel.
S ověřením účinnosti pomohli odborníci z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Připravili vzorky, které byly dekontaminovány v novém zařízení, a vrátily se k vyhodnocení. Akademie se dál podílí na rozvoji metody k čištění vody od psychofarmak, pesticidů, ale také od bakterií, plísní, řas a virů.
"Nejnovější výsledky ukazují, že projde-li pitná voda zařízením s kavitací a plazmou, nerostou v této vodě mikroorganismy ani po šesti měsících, což je prakticky využitelné v mnoha oblastech energetiky, teplárenství, lázeňství, bazénů či wellness," míní Blahoslav Maršálek z Botanického ústavu.
Výhodou technologie je vysoká efektivita i relativně příznivá cena, včetně provozních nákladů. "Máme postavena tři tato zařízení různých velikostí. Všechna jsou odzkoušená a máme potvrzeno, že náš princip funguje stejně dobře v malém i velkém měřítku, což je pro využití v praxi zásadní. Aktuálně zvládáme desítky metrů krychlových vody za hodinu, což už není jen akademická záležitost, ale zařízení průmyslově využitelné," dodal Rudolf.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Jiří Daneš
14.1.2021 00:06Petr Eliáš
14.1.2021 09:40 Reaguje na Jiří DanešJan Šimůnek
14.1.2021 10:01 Reaguje na Petr EliášPřípadně neschopnost tyto vztahy dostat do vzájemných souvislosti.
Ostatně ta Greta je skvělý případ: Když si před necelým rokem dovolila (ze své hlavy a na bázi zdravého rozumu, který má i ona) špitnout, že jaderné elektrárny neprodukují žádný CO2, tak byla svými loutkáři postavena do haptáku. A protože není žádnej Žanek Husůj, tak hbitě odvolala.
Jiří Daneš
14.1.2021 14:35 Reaguje na Petr EliášA než se zase rozmáchnete k dalším radám, tak Vás informuji, že jsem byl od léta 1945, můj otec byl zemědělský inženýr, dědeček majitel panství (bojar) v bývalé Severní Bukovině, která kdysi patřila
k Rakousku-Uhersku, a značnou část života, jsem ztrávil v podhůří Vysočiny na malém městě.
Petr Eliáš
14.1.2021 19:03 Reaguje na Jiří DanešJiří Daneš
14.1.2021 00:08Jiří Daneš
14.1.2021 14:42 Reaguje na Lukáš KašpárekJan Šimůnek
14.1.2021 10:06 Reaguje na Jiří DanešProblém je, když se moč od milionů lidí sejde v jedné řece a jednom mořském zálivu.
Nicméně důležité je, že se tento problém dá řešit techno,ogicky a není na to třeba nějaká restrikce pod zeleným praporem.
Lukáš Kašpárek
14.1.2021 07:39Hlavně by člověk měl věnovat maximum úsilí řešení příčin a ne jen vymýšlet sofistikovaná zařízení pro zametání jím způsobených problémů pod koberec....
Jan Šimůnek
14.1.2021 10:08 Reaguje na Lukáš KašpárekJiří Daneš
14.1.2021 14:57 Reaguje na Lukáš KašpárekAle Váš příspěvek mně jen dává za pravdu, že kavitace a nízkoteplotní plazma a navíc zímka o estrogenu je pro Vás ekoaktivisty to, čemu se hovorově říká "španělská vesnice".
Také to "... odpadních vod, které by se měli dále ..." svědčí o Vaši vzdělanostní úrovni.Pro informaci : ty odpadní vody, vždy s tvrdým Y, kromě těch odpadních ...
vaber
14.1.2021 08:54je to dezinformace, nevím, já to nezkoušel
voda je něco nesmírně složitého i když chemicky prosté H2O a pokud je absolutně mrtvá, tak bych se měl na pozoru a do přírody nepatří