https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-z-brna-maji-patent-na-kombinovane-cisteni-vody-plazmatem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci z Brna mají patent na kombinované čištění vody plazmatem

13.1.2021 17:05 | BRNO (ČTK)
Vědci ze strojní fakulty proto spojili síly s týmem Pavla Sťahela z Masarykovy univerzity a kavitaci doplnili o výboj nízkoteplotního plazmatu. Výsledek je překvapivě efektivní, technologii CaviPlasma lze navíc uplatnit i na velké objemy vody.
Vědci ze strojní fakulty proto spojili síly s týmem Pavla Sťahela z Masarykovy univerzity a kavitaci doplnili o výboj nízkoteplotního plazmatu. Výsledek je překvapivě efektivní, technologii CaviPlasma lze navíc uplatnit i na velké objemy vody.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sinice, bakterie i zbytky estrogenu z antikoncepce spolehlivě likviduje nová technologie čištění vody, kterou vyvinuli brněnští vědci. Využívá nízkoteplotní plazma. Vědci získali český patent, usilují o mezinárodní. Hledají investora, který by jim pomohl technologii přenést do praxe. Má potenciál třeba v čistírnách odpadních vod, veřejných bazénech, ale také ve zdravotnictví. Upravená voda se totiž dobře hodí k dekontaminaci povrchů, řekl ČTK Pavel Rudolf z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického.
 

Čistírny si v současnosti nedokážou poradit se vším, co voda obsahuje. Rudolf proto s kolegy už 15 let zkoumá možnosti dočišťování pomocí hydrodynamické kavitace. Snížením tlaku lze dosáhnout toho, že se ve vodě začnou objevovat bublinky páry - podobně jako při varu. Když se bublinky mění zpět na kapalinu, jde o tak dramatický kolaps, že vyzářená tlaková vlna roztrhá některé mikroorganismy. Navíc se dočasně mění chemické složení kapaliny a vzniká peroxid vodíku, který funguje jako dezinfekce.

"Problém je, že kavitace sama o sobě není příliš efektivní. Používá se pouze laboratorně, na objemy v řádech mililitrů nebo jednotek litrů. Kapalina navíc musí projít kavitačním cyklem třeba i stokrát. To je samozřejmě v průmyslové praxi nepoužitelné," vysvětlil Rudolf.

Vědci ze strojní fakulty proto spojili síly s týmem Pavla Sťahela z Masarykovy univerzity a kavitaci doplnili o výboj nízkoteplotního plazmatu. Výsledek je překvapivě efektivní, technologii CaviPlasma lze navíc uplatnit i na velké objemy vody. "Po otestování kavitační plazmové trysky v průtocích kolem tisíce litrů za hodinu včetně efektivity úpravy následovaly testy pro desetkrát větší průtoky kapalin a zařízení fungovalo stále dobře," uvedl Sťahel.

S ověřením účinnosti pomohli odborníci z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Připravili vzorky, které byly dekontaminovány v novém zařízení, a vrátily se k vyhodnocení. Akademie se dál podílí na rozvoji metody k čištění vody od psychofarmak, pesticidů, ale také od bakterií, plísní, řas a virů.

"Nejnovější výsledky ukazují, že projde-li pitná voda zařízením s kavitací a plazmou, nerostou v této vodě mikroorganismy ani po šesti měsících, což je prakticky využitelné v mnoha oblastech energetiky, teplárenství, lázeňství, bazénů či wellness," míní Blahoslav Maršálek z Botanického ústavu.

Výhodou technologie je vysoká efektivita i relativně příznivá cena, včetně provozních nákladů. "Máme postavena tři tato zařízení různých velikostí. Všechna jsou odzkoušená a máme potvrzeno, že náš princip funguje stejně dobře v malém i velkém měřítku, což je pro využití v praxi zásadní. Aktuálně zvládáme desítky metrů krychlových vody za hodinu, což už není jen akademická záležitost, ale zařízení průmyslově využitelné," dodal Rudolf.


reklama

 
Jan Tomandl
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

14.1.2021 00:06
Kavitace a nízkoteplotní plazma, to je už na ekoaktivisty příliš, to nejsou schopni pochopit, Gretka o těch věcech nikdy neslyšela, fysika byla jen v pátek a to neměla čas na školu, když šaškovala před parlamentem.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.1.2021 09:40 Reaguje na Jiří Daneš
Nechcete jít diskutovat spíše na Novinky nebo na SPD/Trikolora FB stránky? Tam byste výborně zapadl a jistě by se vám tam líbilo. Nechápejte mě špatně..jde mi jen o vaše dobro. :-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.1.2021 10:01 Reaguje na Petr Eliáš
Ale on má pravdu. Prakticky za veškerou ekologickou ideologií je zásadní popření základních přírodních zákonů a z nich odvozených vztahů. Učiva ze základní školy, nanejvýš z gymplu.
Případně neschopnost tyto vztahy dostat do vzájemných souvislosti.

Ostatně ta Greta je skvělý případ: Když si před necelým rokem dovolila (ze své hlavy a na bázi zdravého rozumu, který má i ona) špitnout, že jaderné elektrárny neprodukují žádný CO2, tak byla svými loutkáři postavena do haptáku. A protože není žádnej Žanek Husůj, tak hbitě odvolala.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.1.2021 14:35 Reaguje na Petr Eliáš
Vy taky, stejně jako skoro všichni ekoaktivisté o fysice a chemii toho moc asi nevíte a přírodu znáte možná jen z okna a školních vycházek v mateřské do parku, tak radíte.
A než se zase rozmáchnete k dalším radám, tak Vás informuji, že jsem byl od léta 1945, můj otec byl zemědělský inženýr, dědeček majitel panství (bojar) v bývalé Severní Bukovině, která kdysi patřila
k Rakousku-Uhersku, a značnou část života, jsem ztrávil v podhůří Vysočiny na malém městě.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.1.2021 19:03 Reaguje na Jiří Daneš
Neee o tom ví jen zdejší fundovani odborníci vašeho ražení. A přírodu? Tu taky znáte jen vy. 😉 Koukám, že máte v oblibě Palcovovu metodu. Tedy cucat si věci z palce.🙂
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.1.2021 00:08
A ještě do toho zamontovat třeba estrogen z antikoncepce, no to už je příliš i pro nejotrlejšího ekoaktivistu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.1.2021 07:33 Reaguje na Jiří Daneš
Vy jste chudák....
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.1.2021 14:42 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Mýlíte se, z organické i anorganické chemie i fysiky a fysikální chemie, jsem měl vždy za jedna a také finančně jsem na tom i jako důchodce, dá se říci velmi dobře, také jsem ledacos restituoval, byt mám ve vlastnictví bez dluhu nebo hypotéky a dům na venkově také. Stejně tak jsou na tom mí potomci, kterým nemusím už pomahat, ani oni mně.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.1.2021 10:06 Reaguje na Jiří Daneš
Estrogen není jen z antikoncepce. Vylučuje ho docela dost močí každá žena mezi menarché a menopauzou (respektive ještě pár měsíců až roků po). Malé množství estrogenů produkuje i kůra nadledvin, a ten odchází močí nám všem, od narození až do smrti (s výjimkou těch, kdo o nadledviny nějakým způsobem přijdou, protože tato jejich produkce se nesubstituuje léčbou - jen nějaké glukokortikoidy a mineralokortikoidy).
Problém je, když se moč od milionů lidí sejde v jedné řece a jednom mořském zálivu.

Nicméně důležité je, že se tento problém dá řešit techno,ogicky a není na to třeba nějaká restrikce pod zeleným praporem.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.1.2021 07:39
Zní to velkolepě, ale pokud v takto upravené vodě nerostou mikroorganismy ani po 6 měsících, tak se taková voda asi těžko může pouštět zpět do přírody... takže jako "desinfekce" dobré, ale pro čištění odpadních vod, které by se měli dále pouštět do řek a vodotečí zřejmě nepoužitelné....

Hlavně by člověk měl věnovat maximum úsilí řešení příčin a ne jen vymýšlet sofistikovaná zařízení pro zametání jím způsobených problémů pod koberec....
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.1.2021 10:08 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To chce porozumět čtenému textu: Ta voda má v podstatě vlastnosti destilované vody, případně vody, kde jsou jen anorganické látky. V té bakterie taky nerostou. A že bysta vylitím kanystru destilky zlikvidoval život v řece, toho se bát rozhodně není třeba.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.1.2021 14:57 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vaše obavy jen dokumentují Vaše zcela chabé vědomosti - ve vodě, ani třeba ze studny, nerostou mikroorganismy s a m o v o l n ě, musí být ta voda jimi infikovaná, to znamená, že se tam musí dostat z okolí nádoby, nebo nádrže, jejich zárodky. Tak byl text zřejmě míněn. Jinak voda třeba z vodovodní sítě není těcto zárodků prostá, zatím co voda ošetřená v článku popsaným způsobem je zárodků prostá,vyplývá to z popisu způsobu účinku této technologie.
Ale Váš příspěvek mně jen dává za pravdu, že kavitace a nízkoteplotní plazma a navíc zímka o estrogenu je pro Vás ekoaktivisty to, čemu se hovorově říká "španělská vesnice".
Také to "... odpadních vod, které by se měli dále ..." svědčí o Vaši vzdělanostní úrovni.Pro informaci : ty odpadní vody, vždy s tvrdým Y, kromě těch odpadních ...
Odpovědět
va

vaber

14.1.2021 08:54
prý někdo udělal pokus ,zaléval kytku převařenou vodou a druhou kytku vodou převařenou v mikrovlnce , ta zalévaná vodou z mikrovlnky prý uschla,
je to dezinformace, nevím, já to nezkoušel
voda je něco nesmírně složitého i když chemicky prosté H2O a pokud je absolutně mrtvá, tak bych se měl na pozoru a do přírody nepatří
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.1.2021 10:09 Reaguje na vaber
Mohou tam při tom ozařování vznikat stopy peroxidů. Většinou ale spíš v míře, kdy ty rostliny naopak stimulují.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist