https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-z-ceskych-budejovic-zjistili-ze-jejich-pripravek-chrani-kastany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci z Českých Budějovic zjistili, že jejich přípravek chrání kaštany

25.11.2023 01:25 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Jírovec maďal.
Jírovec maďal.
Vědci z českobudějovického Biologického centra akademie věd ČR zjistili, že jimi vyvinutý přípravek pomáhá chránit kaštany před klíněnkou jírovcovou a houbovou chorobou. Škůdci způsobují skvrny na listech, které kvůli tomu opadávají. Přírodní přípravek, který tvoří směs dvou druhů užitečných hub, vědci původně vyvinuli pro obohacení půdy a jako obranu proti škůdcům rostlin. Nyní zjistili, že pomáhá chránit i kaštany, informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
 

"Je to zcela přírodní přípravek, který obsahuje patentované kmeny dvou druhů užitečných hub. Kmen první houby pochází z jižních Čech, izolovali jsme ho právě z klíněnky, proti které je vysoce virulentní," řekl autor přípravku a vědecký pracovník biologického centra Rostislav Zemek. Dodal, že kmen druhé houby je původem z Izraele, má podle něj výborné účinky proti rostlinným patogenům a zároveň podporuje využití živin a růst rostlin.

Přípravek, jenž je k dostání na trhu, se vkládá do země, kde působí přímo na kukly škůdce a spóry původce hnědé skvrnitosti a zároveň nepřímo přes kořeny stromů zvyšuje jejich odolnost vůči chorobám a škůdcům. "V současné době zpracováváme předběžné výsledky, ale konečné vyhodnocení proběhne až v příštím roce, kdy by mělo být na stromech již více patrné snížení výskytu klíněnky a hnědé skvrnitosti listů," uvedl Zemek.

Kaštan, jehož pravý název je jírovec maďal, ve městě tvoří stín a také snižuje prašnost a teplotu. Kromě toho poskytuje množství pylu a nektaru a jeho prostředí vyhledává řada užitečných organismů. V Českých Budějovicích je více než 500 stromů tohoto druhu. Nejvíce je poškození vidět na stromořadí podél Nádražní ulice, kde je pravidelně napadeno více než 50 procent listové plochy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

25.11.2023 08:54
jen doufám, že se ten jejich vynález vstřebávat do potravního řetězce. Homo sapiens prokázalo, že krátkozraké řešení mu nejsou cizí.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.11.2023 06:57 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak zrovna v tomto případě by to mohlo být výborné řešení, a k tomu ekologické. Podobné přípravky se již delší dobu vyskytují na našem trhu a slouží k potlačování např. hlízenky, fusarií apod. u polních plodin. Rozhodně je to bezpečnější, než chemické přípravky.
Odpovědět
MK

Michal Kindl

26.11.2023 18:41
Nemám to sice ověřené vědecky, ale víceletou praxí. Na jírovce věším sýkorníky a tvrdím, že na stromech s budkami pro sýkory je poškození klíněnkou výrazně nižší, než na stromech bez nich.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.11.2023 07:00 Reaguje na Michal Kindl
To vůbec nevadí, že to nemáte ověřené vědecky, to může vadit maximálně hnidopichům. Je to zajímavé zjištění a není důvod tomu nevěřit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist