https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-z-mendelovy-univerzity-pomahaji-stromum-ve-mestech-injektazi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci z Mendelovy univerzity pomáhají stromům ve městech injektáží

4.8.2022 02:01 | BRNO (ČTK)
Stromům ve městech, které jsou vysazené podél silnic nebo v dlažbě, se snaží pomoci vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Stromy trpí nevhodným složením i utužením půdy v kombinaci se suchem a teplem. Jednou z možností, jak jim pomoci je využití takzvané injektáže, informovala univerzita.
 

"Podmínky pro život dřevin v městské zástavbě se dlouhodobě zhoršují. Negativním faktorem je například stav půdy, která mnohdy vykazuje nevhodné složení a utužení. Kořeny mají v půdě málo prostoru, jsou atakovány chemickými látkami, trpí nedostatkem vody a kyslíku. Nedostatečný rozvoj kořenů brání i celkovému růstu koruny. Stromy tak nejsou vitální a snadněji podléhají chorobám a škůdcům," uvedl Petr Salaš ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity.

Injektážní zařízení pomáhá zlepšit prostředí v kořenové zóně stromů, protože půdu tlakem vzduchu provzdušňuje. Do takto provzdušněné půdy pak lze vstříknout hydroabsorbenty, hnojiva a další přípravky.

"Náš tým od roku 2019 zakládá a hodnotí na různých stanovištích dlouhodobé experimenty. V této odborné činnosti úzce spolupracujeme se správci zeleně v Brně a Znojmě (Veřejná zeleň města Brna a Městská zeleň Znojmo). V kořenové zóně vybraných pokusných stromů měříme speciálními čidly teplotu a vlhkost půdy, hodnotíme vitalitu dřevin a vybrané fenologické parametry. Domníváme se, že metoda injektáže může přispět ke zlepšení stavu zeleně ve městech, zejména na exponovaných stanovištích," uvedl Salaš.

Na stavu stromů ve městech se podepisuje globální změna klimatu, která má v Česku podobu dlouhých období sucha střídaných přívalovými dešti, při nichž půda nestihne vodu vsáknout a velká část z ní tak odtéká. To sucho v půdě prohlubuje. V městských stromořadích je navíc půda velmi utužená a nekvalitní, což znemožňuje pronikání vody ke kořenům. Podle některých vědců bude mít změna klimatu do budoucna vliv i na výsadbu a skladbu stromů ve městech. Bude zapotřebí hledat nové kultivary dřevin, které budou odolnější extrémním městským podmínkám, takže se bude i nadále zvyšovat zastoupení nepůvodních druhů dřevin.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

4.8.2022 11:06
Nebohé stromy. Je mi jich líto, ve městech mají strašný život.
A k tomu obrázku. Vždy si říkám proč se zelené plochy dělají jako vyvýšené, nad úrovní okolní dlažby... A pak se naříká, že co naprší, to hned odteče pryč a usychá to...
Proč se nedělají pod úrovní, aby se v nich voda naopak držela a vsakovala se? Jsou pro to nějaké důvody? Vždyť jsou to na takových místech jediné možnosti, kudy se může voda dostat do půdy - a nejen ke kořenům stromů a rostlin, ale vůbec do podloží, kam se dostávat prostě musí, jinak skončíme na mrtvé poušti. Okolí je jen asfalt a dlažba, vše vyspádované do kanalizací, do řek a pryč. My sucho nemáme, my si ho vyrábíme.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist