Vedení Holštejna si není vědomo toho, že by souhlasilo s přehradou
"Nejsem si vědomý, že bychom něco takového v zastupitelstvu schvalovali," řekl včera starosta Mynařík, který je ve funkci druhé volební období. Záměr označil za nesmysl. "Zjišťuju, z jakého roku to je a kdo se pod to podepsal, protože já za své působení na radnici si nejsem vědomý, že bychom v zastupitelstvu něco podobného schvalovali," dodal.
Informace, kterou ministerstvo takto zveřejnilo, se mu nelíbí. "Mělo být u toho ještě dodáno, že s tím obec třeba v roce 1985 souhlasila, já ale o tom nevím," uvedl starosta. "Znehodnotilo by to celý Moravský kras, určitě bych s tím nesouhlasil," konstatoval Mynařík.
Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý napsal, že k návrhu lokalit na rozšíření současného generelu byla uspořádána řada jednání se starosty všech obcí, jejichž katastry by byly hájením dotčeny. Jednání o zařazení Holštejna se podle něj uskutečnilo v Brně na pozvání pracovníků Povodí Moravy 20. června 2019.
"Z jednání samozřejmě existuje záznam, který byl k dispozici účastníkům a obsahuje jasné sdělení, že k představeným návrhům nebyl ze strany zúčastněných měst a obcí žádný zásadní nesouhlas. Účastnil se také zástupce Holštejna, který hájení neodmítl. Starosta Holštejna včera byl také v telefonickém kontaktu s příslušnými pracovníky ministerstva zemědělství, kde si společně potvrdili, že byl na jednání přítomen zástupce obce, nevznesl námitky a naši pracovníci mu také vysvětlili, co hájení znamená," uvedl mluvčí.
Někteří obyvatelé obcí generel podle něj chybně vykládají jako "plán výstavby přehrad". Na jednáních podle něj naprostá většina zúčastněných starostů pochopila předběžnou opatrnost pro zajištění dostatku vody v budoucnu a také to, že zatím nezačala žádná příprava příslušné dokumentace, která by znamenala rozhodnutí o výstavbě. "Zařazení lokality do generelu v žádném případě neznamená, že k realizaci nádrže dojde. Bude záležet na budoucnosti, tedy na dostupnosti našich vodních zdrojů," doplnil mluvčí.
Ministerstvo zemědělství chce nově hájit 31 území pro vodní nádrže. Nejvíce, sedm, je jich v Kraji Vysočina, v Jihomoravském kraji jsou čtyři včetně té u Holštejna. Většinou jde o lokality, které už v minulosti na seznamu byly, v uplynulých desetiletích z něj po námitkách místních zmizely. To se týká i lokality u Holštejna. Je jednou z problematických, ochranáři i ministr životního prostředí upozorňují, že možnou stavbou by se zničily krasové jeskyně v chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Lukáš Kašpárek
14.5.2020 08:15MZe má jasné zadání:
My (zemědělci) se přizpůsobovat nebudeme... nám se to líbí jak to je.... postavíme přehrady a zbytek nás nezajímá.... betonáři musí být spokojení a musí mít hodně peněz....
Komunismus 2.0 v praxi.........
Pavel Hanzl
14.5.2020 08:32 Reaguje na Lukáš KašpárekA prohlásit za obecní souhlas to, že zástupce na jednání neprotestoval je přece normální podvod, musí to přece projednat zastupitelstvo a písemně to odsouhlasit.
To je tím, že vláda běžně lže a podvádí, tak i ouředníci se chovají jako dobytek. Ať mi někdo ještě vykládá, že žijeme v demokracii. V normální zemi by příslušný ouřada na hodinu letěl.
Jan Šimůnek
14.5.2020 10:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.5.2020 10:48 Reaguje na Jan ŠimůnekRadim Polášek
15.5.2020 13:18 Reaguje na Pavel HanzlA teď tu o Červené Karkulce....
Viktor Šedivý
19.5.2020 20:35 Reaguje na Pavel HanzlArgument o "nádherné přírodě" jde dost mimo, místa vhodná k nadržení vody bývají zároveň velmi často přírodně zajímavá - bohužel při blackoutu byste asi neměl moc chuti jet se dívat, jak hezky zurčí potok v údolí.
Pavel Kalenda
14.5.2020 21:23Na druhou stranu by se zabránilo povodním, které dnes pravidelně zanášejí jeskyně od propadání až po Amatérskou jeskyni. Například jen v jeskyni 13C se usadilo cca 0,5 m štěrkopísků a hlín od roku 2000. Jeskyně se tímto sice zanáší a destruuje, ale je to přirozený proces, který trvá posledních cca 10000 roků. V jiných obdobích si zase voda vytváří nové odtoky a tím i jeskyně.
Je těžké rozhodnout, kterou cestu zvolit, zda ponechat přirozený vývoj jeskyní (i s jejich možnou destrukcí), nebo využít optimálně vodu pro stabilizaci průtoků Punkvy (a tím také ochranu Punkevních jeskyní, například). Je to jako s kůrovcem, kterého si tak hýčkáme nejenom v NP Šumava :-) Jedni jej ponechávají svému vývoji s chtějí se zbavit monokulturního lesa a jiní by se jej chtěli zbavit.
Jan Kropáč
15.5.2020 13:16 Reaguje na Pavel KalendaRadim Polášek
15.5.2020 13:17 Reaguje na Pavel KalendaPavel Hanzl
15.5.2020 15:50 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
15.5.2020 13:21Svatá Prostoto
15.5.2020 14:05Prostě mlčení znamená souhlas:-).
A pak se divíme, že je kde kdo proti kde čemu ... prostě proto, že občané ve všem vidí snahu o ojeb, a to i ze strany státu, a tak jsou proti všem a všemu. Čistě preventivně. A jak se bohužel ukazuje, často právem.
Majka Kletečková
15.5.2020 14:31Majka Kletečková
15.5.2020 16:43 Reaguje na Majka KletečkováSvatá Prostoto
15.5.2020 19:02 Reaguje na Majka KletečkováTak možná po třech pravomocných rozsudcích a min jedné exekuci a to ještě jenom tak, aby bylo jasné, jak to mysleli dobře a jen nebyli tupou vsí pochopeni.