Vedení Univerzity Karlovy ocenilo poklidný průběh studentské stávky za klima
"Vedení univerzity považuje denní program (přednášky, workshopy a debaty) pořádaný stávkující iniciativou za společensky přínosný, pozastavuje se však nad formou prosazování akce, tj. deklarovanou okupací akademické půdy," uvedl Hájek. Vedení univerzity však podle něj bylo v úzkém kontaktu s organizátory a nalezlo konstruktivní řešení.
Ke společnému jednání pozvala zástupce vysokoškoláků také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková Uvedla, že požadavky studentského hnutí Univerzity za klima jsou stěžejní k hledání řešení klimatických výzev. Zástupci hnutí, které stávku iniciuje, budou o nabídce jednat. Stávkující vysokoškoláci míní, že české vlády neřeší dostatečně klimatickou krizi a narůstání nerovností ve společnosti.
Studenti vládu vyzývají, aby si vytyčila řešení klimatické krize jako svou prioritu a začala urychleně snižovat emise skleníkových plynů, které způsobují globální oteplování. To vede k dlouhotrvajícímu suchu, častějším záplavám nebo i rozsáhlým požárům. Podle účastníků stávky by vláda měla mimo jiné zřídit zvláštní ministerstvo nebo určit vládního zmocněnce, jejichž agendou bude boj s klimatickou změnou a jejími důsledky. Studenti také vyzvali vládu, aby se zasadila o to, aby do roku 2033 skončily v Česku uhelné elektrárny.
Vysokoškoláci začali stávkovat v pondělí, protest vyvrcholil dnes průvodem metropolí.
Na zapojených 18 fakultách stávkující studenti mimo jiné v tomto týdnu pořádají besedy, přednášky, promítání či workshopy. Jejich tématy jsou například klimatická změna, energetická chudoba, sociální nerovnosti a transformace uhelných regionů v Česku.
reklama