https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/velka-vystava-bezobratlych-v-praze-ukaze-pestry-hmyz-i-raky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Velká výstava bezobratlých v Praze ukáže pestrý hmyz i raky

1.6.2018 06:40 (ČTK)
Na výstavě budou k vidění různí živočichové od sekáčů, pokoutníků či vodouchů až po raky, berušky vodní nebo splešťule. V akváriích si návštěvníci budou moci prohlédnout larvy jepic, potápníků a vážek. Kromě běžných druhů ukáže výstava i některé méně obvyklé. K vidění bude také kolekce měkkýšů střední Evropy. Výstava představí 300 druhů bezobratlých. / Ilustrační foto
Na výstavě budou k vidění různí živočichové od sekáčů, pokoutníků či vodouchů až po raky, berušky vodní nebo splešťule. V akváriích si návštěvníci budou moci prohlédnout larvy jepic, potápníků a vážek. Kromě běžných druhů ukáže výstava i některé méně obvyklé. K vidění bude také kolekce měkkýšů střední Evropy. Výstava představí 300 druhů bezobratlých. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zlatohlávky, střevlíky, mrchožrouty a další druhy bezobratlých živočichů si zájemci budou moci prohlédnout v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK) od 8. června. Výstava se uskuteční už potřetí. Živé exponáty doplní fotografie dalších druhů.
 

K vidění budou různí živočichové od sekáčů, pokoutníků či vodouchů až po raky, berušky vodní nebo splešťule. V akváriích si návštěvníci budou moci prohlédnout larvy jepic, potápníků a vážek. Kromě běžných druhů ukáže výstava i některé méně obvyklé. K vidění bude také kolekce měkkýšů střední Evropy. Výstava představí 300 druhů bezobratlých.

Petr Šípek z katedry zoologie, který výstavu připravuje, řekl, že většinu exponátů nachytali studenti při přírodovědných exkurzích. Mezi nejkrásnější patří podle něj krajník pižmový. "To je krásně zbarvený stromový střevlík, který loví housenky," uvedl. Na výstavě budou také mohutnatky, což jsou velké ploštice pocházející z jižní Evropy. V Česku nežijí, někdy se ale vyskytují v Maďarsku. "Je to obrovský, dravý hmyz, velmi zajímavý," řekl Šípek. Zajímavostí je kompletní kolekce raků, od původních domácích, jako je rak kamenáč, až po invazní druhy. Například rak signální pochází ze Severní Ameriky.

Leták výstavy.
Leták výstavy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

"Nejvíce exponátů jsme nasbírali na konci dubna, ale některé máme třeba od podzimu nebo i déle," řekl vědec. Některé živočichy má Šípek doma už z loňského roku, například pijavku lékařskou. Zatímco dravce je podle něj jednodušší krmit, problém bývá u živočichů, kteří v přírodě sají nektar z květů. Těm je potřeba předkládat stále čerstvé rostliny. "Když někam jedu, vozím je s sebou, abych je měl neustále pod dozorem. Nechci o ně přijít," uvedl Šípek. Hmyz chová už velmi dlouho. "Člověk k tomu musí mít cit a starat se o to, nestačí jen jednou za týden přijít a podívat se," řekl.

Dělení živočichů na obratlovce a bezobratlé je podle přírodovědců zastaralé a z hlediska vědy už dnes nedává velký smysl. Přinejmenším mezi laiky se ale stále používá, i když pro bezobratlé se podle Michala Andrleho z PřF ujaly i jiné, méně lichotivé názvy, jako třeba "žoužel" nebo "havěť". "Takové žoužele, ať již zcela beznohé, se šesti nohami či s mnoha páry nohou, žije okolo nás tolik, že počtem jedinců i druhů strčí všechny obratlovce hravě do kapsy," uvedl Andrle.

Výstava zůstane v botanické zahradě Na Slupi do 17. června. Školy si mohou domluvit prohlídku s odborným výkladem, která trvá zhruba 45 minut. Na výstavě se podílí také Národní muzeum, Česká společnost entomologická a Agentura pro ochranu přírody a krajiny ČR.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist