Veterináři: Chyby v biologické bezpečnosti jsou stále v pětině kontrol
"Přestože závadovost kontrol meziročně mírně poklesla na necelých 18 procent v loňském roce, nedostatky se bohužel stále objevují a chovatelé by ve spolupráci se soukromími veterinárními lékaři měli provádět i vlastní kontroly," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Nejčastějšími nedostatky u chovatelů jsou neprovedení předepsané zdravotní zkoušky nebo vakcinace v plném rozsahu a včas, nebo že nezajistili odstranění vedlejších živočišných produktů.
Kontroly se zaměřují na to, zda jsou chovy řádně čištěné, dezinfikované, zda se tam uskutečňuje dezinsekce a deratizace, či jak se provádí ochrana napájecí vody a krmiv před znečištěním a kontaminací. To je právě možný problém při přenosu ptačí chřipky, zvlášť v případech, kdy se může do krmiv dostat trus volně žijících ptáků.
"Samostatnou důležitou kapitolou kontrol je zejména prověření zajištění bezpečného pohybu osob, ošetřovatelů a techniky uvnitř chovu," dodal mluvčí. Tímto způsobem, například při nedostatečném očištění obuvi, se může choroba dostat i do jinak zabezpečených chovů.
Pozor by si pak podle Vorlíčka měli dát i soukromí veterináři, kteří mohou teoreticky nákazu také roznést. Prezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Petra Šinová pak připomíná, že veterinářům může pomoci třeba i soubor vlastních opatření. "V každém chovu mám k dispozici oděvy, obuv, materiál, kufřík a nástroje, které farmu neopouští. Autem nikdy nezajíždím až ke stájím. Neustále apeluji na chovatele, aby totéž vyžadovali i u ostatních návštěvníků farmy. Samozřejmostí je dodržování hygienických návyků veškerého personálu," uzavřela.
V ČR je aktuálně 34 ohnisek ptačí chřipky. Z toho deset bylo potvrzených ve firmě Perena. Kvůli vybíjení tamních kachen může být nedostatek tohoto druhu masa na podzim.
reklama