Větrné elektrárny loni pokryly procento spotřeby, ČR výrazně zaostává za Evropou
V Česku jsou v současné v provozu větrné elektrárny s instalovaných výkonem 339 megawattů (MW). Loni sice byly poprvé od roku 2019 postaveny čtyři nové větrné elektrárny, konkrétně v rámci projektu Moravice-Melč II v Moravskoslezském kraji s celkovým výkonem 8,8 MW, v současnosti ale stále čekají na připojení do sítě. V celé Evropě loni fungovaly větrné elektrárny s výkonem 19,1 gigawattu (GW), z toho zhruba 85 procent v EU.
"V Česku jsme v rozvoji větrných elektráren zaspali. Z větru tu pochází jen přibližně jedno procento spotřebované elektřiny. Potenciál je přitom řádově vyšší," uvedl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.
Podle aktuálních údajů České společnosti pro větrnou energii jsou v Česku v pokročilé fázi přípravy projekty s výkonem přes 250 MW. "Ve srovnání s čísly z okolních států jde samozřejmě o velmi malé číslo, ale musíme si uvědomit, že sektor se v Česku přes deset let nerozvíjel, že začínáme prakticky od nuly," podotkl Chalupa. V Evropě by mělo v příštích pěti letech podle očekávání Wind Europe vzniknout kolem 19,6 GW nových větrných elektráren ročně.
Podle odhadu komory by větrné elektrárny v Česku měly v roce 2030 dosáhnout celkového výkonu kolem 1000 MW. Jeden ze čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany má přitom instalovaný výkon 510 MW.
Ze studie Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR podle komory vyplynulo, že větrné elektrárny by tuzemsku mohly pokrýt až 28 procent aktuální roční spotřeby. Největší potenciál pro využití větrných elektráren je podle studie v Jihomoravském kraji, na Vysočině a v Moravskoslezském kraji. Největším problémem při přípravě větrné elektrárny je podle komory délka povolovacích procesů.
Technologie větrných elektráren se podle zástupců oboru postupně vyvinula. Aktuálně projektované zdroje mohou běžně dosahovat výšky po gondolu přes 150 metrů, lopatky dalších i 80 metrů. "Obor prochází postupným technologickým vývojem. V Česku nám zcela utekla jedna generace větrných elektráren, po stometrových tak přicházejí rovnou stopadesátimetrové,” uvedl předseda České společnosti pro větrnou energii Michal Janeček.
Připustil, že větší elektrárny jsou sice v krajině víc vidět, při dobrém umístění to však podle něj není na závadu. "Naopak, nepotřebujeme jich stavět tolik a dodají výrazně víc elektřiny, než ty menší,” dodal Janeček. Pro srovnání, na výrobu stejného množství elektřiny bylo podle něj před 18 lety potřeba desetkrát víc větrných elektráren než v současnosti.
S nadějí nyní zástupci oboru vzhlížejí například k novele energetického zákona, kterou v pondělí odeslalo vládě ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Návrh počítá s možností zakládání energetických společenství pro sdílení místně vyrobené elektřiny. Sdílení bude možné prostřednictvím distribuční sítě. Umožněno by to mělo být od začátku příštího roku.
MPO v lednu také spustilo nové kolo aukcí na provozní podporu výroby elektřiny z nových nebo modernizovaných obnovitelných zdrojů. Aukce mají podporovat například stavbu větrných či vodních elektráren nebo bioplynových stanic.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (21)
Břetislav Machaček
1.3.2023 10:40nás dohánět stejně, jak je máme dohánět ve větrnících? Proboha každá země
má jiný potenciál k využívání a účinnosti OZE. Co třeba vnutit solární
panely obyvatelům Islandu, kde si vystačí s termální energií a "výrazně
zaostávají" ve fotovoltaice ? To nám EU nařídí kvóty kolik % elektřiny musíme mít z větrníků, ač tu vítr nefouká tak, jako u moře? Nebo nám nařídí soláry, když tu mají účinnost o 50% menší, než ve Španělsku? Není na čase,
aby o energetice rozhodovali energetici a nikoliv ekologičtí nedouci?
Kolik miliard ještě budeme muset vyhodit doslova do "luftu", než dojdou
k prozření, k němuž došla už i Gréta? Není náhodou život zvířat a lidí
přednější, než "zelená" energie z OZE? Gréta začala chránit soby před
větrníky, protože si tam asi zkusila sama na chvíli žít a uvědomila si,
že ti sobi a Sámové by tam měli žít stále. U nás větrníkům fandí pouze ti,
kteří od nich bydlí kilometry daleko a sami by si u nich vilu nepostavili.
Aktivisté nejraději ničí život jiným, ale když se týká jich, tak vyvádějí, jako pominutí. Společnost se musí naučit ignorovat ty "bojovníky", kteří
jsou pokrytci mající prospěch z toho, co kritizují.
Michal Uhrovič
1.3.2023 12:37 Reaguje na Břetislav MachačekCo děláte proto, aby vaše názory nezůstali jen u diskuze na ekolistu?
Pavel Hanzl
1.3.2023 13:18 Reaguje na Michal UhrovičEmil Novák
1.3.2023 15:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.3.2023 16:29 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
1.3.2023 21:03 Reaguje na Pavel HanzlJarda Bobr
1.3.2023 17:46 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
1.3.2023 18:19 Reaguje na Michal Uhrovičmálo? Pokud tu máme zastupitelskou demokracii, tak ničím
jiným, než volbou zastupitelů nemá smysl nic prosazovat.
Jan Škrdla
1.3.2023 22:58 Reaguje na Břetislav MachačekVšechny parlamentní strany prosazuji buďto JE, nebo mix JE a OZE.
Milan Dostál
2.3.2023 08:04 Reaguje na Jan ŠkrdlaEmil Novák
2.3.2023 09:34 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
2.3.2023 22:23 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
2.3.2023 22:31 Reaguje na Jan ŠkrdlaJiří Svoboda
2.3.2023 13:04 Reaguje na Michal UhrovičTa vaše otázka je opravdu závažná. Lze v této společnosti vyjadřovat, byť velmi rozumné a společensky prospěšné názory, jinak, než jen na Ekolistu? Je to vina pana Machačka?
Miroslav Vinkler
1.3.2023 14:39Zde taky pokulháváme a nikdo se českých občanů nezastane, aby se na průměr EU dostali. :-)
Prosím přestaňte už zveřejňovat "průměry" jako metu pro ČR.
Notabene , každý průměrně vzdělaný člověk ví, že pro ČR existuje pouze cesta výstavby JE a nikoli šílené vize ekomagorů.