Větrné elektrárny ovlivňují klima asi jako otevření ledničky teplotu v kuchyni
Podle studie je vliv větrných farem lokálního významu. V médiích se však objevily články s bombastickými titulky, které zvěstovaly konec mýtu o větrných elektrárnách. Michal Janeček tvrdí, že promíchávání vzduchu pomocí lopatek větrných elektráren, které stojí za oním lokálním oteplením, je v některých případech dokonce prospěšné.
Odvolává se přitom na Stevena Sherwooda z Výzkumného centra pro změnu klimatu na Univerzitě v Novém Jižním Walesu. Ten uvádí, že promíchávání vzduchu běžně používají ovocnáři, když chtějí zabránit ranním přízemním mrazíkům. Jen místo větrných elektráren používají rotory helikoptér.
„Za lopatkami větrné elektrárny se vytvoří prostor s turbulencemi, kde se vzduch mísí. Po několika stech metrech se vítr opět ustálí, větrná masa se spojí a vypadá, jakoby žádnými lopatkami neprošla,“ komentuje princip míchání vzduchu Michal Janeček. „To, že větrné elektrárny mají vliv na vzdušné proudy jen v malé míre, dokazuje i doporučení výrobců elektráren. Podle nich mají být rozestupy mezi jednotlivými stroji 500 metrů. Za touto hranicí se vzduch již nevíří a může roztočit další elektrárnu,“ říká Janeček. Podle něho za touto vzdáleností už nemá vír vliv na nic, natož na změnu klimatu.
„Míchaní teplého a studeného vzduchu větrnou elektrárnou má na globální klimatické změny asi stejný vliv, jako když si doma otevřete ledničku a do kuchyně vám zavane proud studeného vzduchu,“ přirovnává Janeček.
reklama