https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vetrne-parky-v-texasu-zrejme-zpusobuji-lokalni-oteplovani
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Větrné parky v Texasu zřejmě způsobují lokální oteplování

4.5.2012 10:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Větrné elektrárny oteplují své bezprostřední okolí, tvrdí američtí vědci
Větrné elektrárny oteplují své bezprostřední okolí, tvrdí američtí vědci
Foto | Jarka Černá
Velké větrné farmy v USA mají dopad na lokální teplotu ovzduší v nízkých vrstvách atmosféry, napsal magazín Nature. Listy vysokých větrných elektráren zřejmě promíchávají teplejší vzduch ve vyšších vrstvách se studenějším vzduchem u země. A tak dochází v oblasti kolem větrných parků k lokálnímu oteplování.
 

Vědci vycházejí ze satelitního sledování změn teploty v okolí větrných elektráren v Texasu v letech 2003-2011. Podle zkoumání by se za desetiletí blízké okolí farem mohlo oteplit až o 0,72 stupně Celsia. Zvýšení teplot oproti normálu vědci zaznamenali zejména v noci. "Větrné elektrárny fungují jako fény. V noci teplý vzduch z vyšší vrstvy tlačí dolů k povrchu země," vysvětluje Somnath Baidya Roy z univerzity v Illinois.

Zatímco zaznamenané oteplení je jen lokální a malé ve srovnání s kolísáním teplot během roku, mělo by se mu podle vědců věnovat pozornost. "Odhadované oteplování se dá aplikovat jen na studovaný region a jen na dobu výzkumu, těžko je ho možné tvrdit, že platí celosvětově a v dlouhodobém výhledu," říká vedoucí výzkumu Liming Zhou ze státní univerzity New York (SUNY). Podle něj je pravděpodobné, že když se zkoumaná větrná farma přestane rozrůstat a žádné další turbíny již nebudou stavěny, oteplování se zřejmě zastaví a stabilizuje.

"Pozorování a analýzy probíhají jen krátce, ale ukazují důležité výsledky, což by nás mělo vést k opatrnosti," říká Anjuli Bamzai, ředitel programu National Science Foundation (NSF). Právě větrné elektrárny by se mohly stát ve střední oblasti USA důležitým zdrojem energie, navíc jich v posledních letech skutečně podstatně přibývá. Vítr by měl nahradit fosilní paliva, jejichž spalování přispívá ke změnám klimatu. Podle amerických vědců se ale ukazuje, že větrné parky způsobují "lokální oteplování". Nicméně zatím jde o hypotézu, kterou musí ještě potvrdit další výzkumy.

V minulosti se objevila řada studií o dopadu větrných farem na počasí a klima, které využívaly především počítačové modely kvůli nedostatku přímých dat z pozorování větrných farem. Nicméně modely vykazují celou řadu nejistot při simulaci vývoje lokálního klimatu. Přesto vědecký tým zkouší využít získaná data pro odhad vývoje v dalších větrných parcích v USA.


reklama

 
Další informace |
Odkaz na abstrakt a placený odkaz na studii "Impacts of wind farms on land surface temperature" zde.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist