Větrné parky v Texasu zřejmě způsobují lokální oteplování
Vědci vycházejí ze satelitního sledování změn teploty v okolí větrných elektráren v Texasu v letech 2003-2011. Podle zkoumání by se za desetiletí blízké okolí farem mohlo oteplit až o 0,72 stupně Celsia. Zvýšení teplot oproti normálu vědci zaznamenali zejména v noci. "Větrné elektrárny fungují jako fény. V noci teplý vzduch z vyšší vrstvy tlačí dolů k povrchu země," vysvětluje Somnath Baidya Roy z univerzity v Illinois.
Zatímco zaznamenané oteplení je jen lokální a malé ve srovnání s kolísáním teplot během roku, mělo by se mu podle vědců věnovat pozornost. "Odhadované oteplování se dá aplikovat jen na studovaný region a jen na dobu výzkumu, těžko je ho možné tvrdit, že platí celosvětově a v dlouhodobém výhledu," říká vedoucí výzkumu Liming Zhou ze státní univerzity New York (SUNY). Podle něj je pravděpodobné, že když se zkoumaná větrná farma přestane rozrůstat a žádné další turbíny již nebudou stavěny, oteplování se zřejmě zastaví a stabilizuje.
"Pozorování a analýzy probíhají jen krátce, ale ukazují důležité výsledky, což by nás mělo vést k opatrnosti," říká Anjuli Bamzai, ředitel programu National Science Foundation (NSF). Právě větrné elektrárny by se mohly stát ve střední oblasti USA důležitým zdrojem energie, navíc jich v posledních letech skutečně podstatně přibývá. Vítr by měl nahradit fosilní paliva, jejichž spalování přispívá ke změnám klimatu. Podle amerických vědců se ale ukazuje, že větrné parky způsobují "lokální oteplování". Nicméně zatím jde o hypotézu, kterou musí ještě potvrdit další výzkumy.
V minulosti se objevila řada studií o dopadu větrných farem na počasí a klima, které využívaly především počítačové modely kvůli nedostatku přímých dat z pozorování větrných farem. Nicméně modely vykazují celou řadu nejistot při simulaci vývoje lokálního klimatu. Přesto vědecký tým zkouší využít získaná data pro odhad vývoje v dalších větrných parcích v USA.
reklama