Většina lidí v Moravské Třebové se zapojila do systému snížení odpadu
"Komunálního odpadu je rodina schopna vyprodukovat o několik desítek procent méně než minulé roky," uvedla Horčíková.
Domácnosti se do systému registrují pomocí internetové aplikace a dostanou identifikační čárové kódy, které nalepí na popelnice nebo pytle s vytříděným odpadem. Podle množství produkovaných odpadků, které bude město sledovat, mohou získat slevu na poplatcích až 70 procent. Popeláři také sledují, zda popelnice neobsahují recyklovatelný materiál a nejsou poloprázdné. "Průměrná roční sleva u poplatníků zapojených do systému se v současné době pohybuje okolo 215 korun," uvedl mluvčí města Václav Dokoupil.
Protože nádoby na odpadu bývají často poloprázdné, změní se jeho svoz, který je velmi nákladný. Od ledna 2019 se budou popelnice vysypávat jednou měsíčně, kontejnery na sídlištích jednou týdně jako doposud. Výjimkou budou místní části Udánky a Boršov, kde lidé většinou topí pevnými palivy, proto bude svoz odpadu v zimním období dvakrát za měsíc.
Přes pokles odpadu vyváženého na skládky se příští rok poplatek za popelnice zvýší z původních 550 korun na 600 korun na dospělou osobu a rok. "Město na sběr a svoz odpadu dlouhodobě doplácí. Postupně se navíc zvyšují také náklady na skládkovné a likvidaci odpadu. Reálná výše poplatku za komunální odpad podle kalkulace technických služeb dosahuje téměř 650 korun," uvedl starosta Tomáš Kolkop (Srdcem Třebováci). Podle Horčíkové také přibylo objemných věcí přivážených do sběrného dvora.
Motivační systém se slevami za tříděný odpad již před časem zavedly například Ústí nad Orlicí nebo Letohrad. I tak radnice na likvidaci odpadu doplácejí.
reklama