Více než polovinu směsných odpadů z domácnosti v Žamberku je možné vytřídit
Analýzu dělala firma Ekola letos v srpnu, zkoumala 400 kilogramů odpadků. Směsný odpad tvořil zhruba polovinu zkoumaného vzorku. Jeho objem by se dal ještě z více než poloviny vytřídit. Například by lidé mohli začít třídit bioodpad.
Zbytek vzorku tvořily vytříděné odpady, což byly plasty, bioodpad nebo textil, uvedla Hana Langrová z odboru životního prostředí. "Pokud budeme třídit poctivěji, promítne se to i do poplatků za odpady," dodala úřednice. Město by nemuselo zdražovat, dodala. Aktuálně lidé v Žamberku platí 840 korun za popelnice ročně, i tak radnice doplácí za odpadové hospodářství stovky tisíc korun.
Analýzu odpadu dělají i v jiných městech, protože se bude za skládkování postupně platit víc peněz. Například polovinu až dvě třetiny obsahu popelnic a kontejnerů v Lanškrouně na Orlickoústecku by bylo možné vytřídit, aby odpad nemusel končit na skládce, uvedla letošní analýza. Prozkoumala 322 kilogramů směsného odpadu z rodinných i bytových domů,
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Slavomil Vinkler
10.10.2024 07:25- co s vytříděným odpadem?
-co se zbytkem?
Daleko rozumnější je vytřídit opravdu použitelné a zbytek do ZEVO.
Tonda Selektoda
12.10.2024 12:18 Reaguje na Slavomil VinklerPři roční produkci komunálního odpadu v ČR, plus-minus 5,8 mil tun, 46% skončí na skládkách, 12% se využije v našich čtyřech ZEVO a zbytek se zkompostuje, nebo se předá k recyklaci.
Provozovatelé skládek komunálních odpadů, ze zajištění pokračování svého lukrativního byznysu, s nepřímou podporou takových „ekologů“, jistě nejsou smutní.