Viceprezident Světové banky: Vodou musíme šetřit
Lidé však trpí neméně, 12 milionů lidí ročně umírá kvůli nedostatku vody, z toho 3 miliony dětí, jež umírají na infekční nemoci přenášené vodou.
Podle názoru Iana Johnsona, viceprezidenta Světové banky pro environmentálně a sociálně udržitelný rozvoj, je klíčové "zlepšit hospodaření s vodou v zemědělství, protože více než 70 procent spotřebovává na zavlažování. Šetrnější hospodaření by uvolnilo toky, jež by se daly využít lépe, i jako pitná voda," píše Johnson ve svém článku pro Summit Země, který otiskla některá světová média.
Podle Johnsonova názoru by také měly vlády zajistit, aby různé skupiny v daném státě používaly vodu moudřejším způsobem tak, aby se předešlo jejímu znečištění. Zároveň by měly zajistit dodávku nezávadné vody chudým komunitám ve městech a umožnit různým poskytovatelům konkurenci, aby ceny vody nebyly tak vysoké.
To samozřejmě vyžaduje obrovské peníze. Světová banka předpokládá, že v příštích 13 letech budou nutné investice ve výši 380 miliard dolarů, aby byly splněny cíle Miléniové dohody Spojených národů ("Millennium Development Goals") snížit celosvětově poměr lidí bez stálého přístupu k vodě o polovinu. Znamená to do roku 2015 nárůst investic o 70 procent.
Navíc spotřeba vody nebude podle odhadů Světové banky stagnovat, ale během následujících tří desetiletí stoupne dokonce o polovinu, což se projeví zejména v zemích, kde je vzácná už dnes - v Africe, Asii a na Středním Východě.
"Můžeme si být jisti, že to nebudou bohatí, co budou trpět nedostatkem vody. "Pokud teď něco nepodnikneme, budou to určitě ty nejchudší země a ti nejchudší lidé, kteří tímto stavem budou trpět," apeluje na čtenáře Ian Johnson.
reklama