https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/visku-na-liberecku-ochrani-pred-velkou-vodou-nadrz-za-temer-69-milionu-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vísku na Liberecku ochrání před velkou vodou nádrž za téměř 69 milionů Kč

29.11.2021 01:06 | VIŠŇOVÁ (ČTK)
Umístění poldru JV od obce Víska.
Umístění poldru JV od obce Víska.
Zdroj | Povodí Labe
Obyvatele Vísky na Liberecku ochrání před velkou vodou suchá nádrž na Krčelském potoce. Za téměř 69 milionů korun ji vybudovalo během tří let Povodí Labe. Nádrž s bezmála 216 metrů dlouhou hrází je schopna zachytit až 60 000 metrů krychlových vody a zmírnit tak dopady i stoleté vody, řekl ČTK generální ředitel Povodí Labe Marián Šebesta. Jde o další z protipovodňových opatření ve Višňové, mělo by pomoci zmírnit dopady povodní, které oblast každoročně postihují.
 

"Vysoké náklady jsou dány tím, že tady byly velmi špatné základové podmínky a nedalo se najít jiné místo, kde by se to tady dalo postavit, takže se s tím museli inženýři a stavaři poprat," doplnil Šebesta. Hráz má v nejvyšším místě osm metrů a její součástí je železobetonový objekt, v němž se spojuje bezpečnostní přeliv a spodní výpust. "Pod hrází jsou dvě výpusti, kterými voda odtéká, při povodni hráz vodu zadrží a dál bude pouštět jen neškodný průtok," popsal fungování poldru ředitel Povodí Labe.

Na projekt z velké části přispělo ministerstvo zemědělství. "Dávali jsme sem dotaci asi 65 milionů korun," řekl náměstek ministra zemědělství pro sekci vodního hospodářství Aleš Kendík. Peníze šly z programu na protipovodňová opatření, která ministerstvo podporuje od velkých povodní v roce 1997. "Celkem už dalo ministerstvo na tyto programy přes 15 miliard korun," dodal. V oblasti Višňové nejde o první protipovodňové opatření, už v roce 2013 postavili nedaleko podél řeky Smědé liniovou hráz s čerpadly. Začíná u nového mostu a chrání celou zástavbu na pravém břehu.

Podle starosty Višňové Tomáše Cýruse (Pro naši obec) až první silnější déšť ukáže, zda a jak bude nová hráz opravdu fungovat. "Je to druhá část protipovodňových opatření tady v části Vísky, musí to zadržet vodu, která tady z té údolnice stéká a nestíhají ji pak čerpadla přečerpat přes hlavní hráz, která je podél řeky," řekl. Višňová spravuje podle starosty devět osad, z nichž pět povodně pravidelně ohrožují. Potřeba je doplnit ještě jedno čerpadlo na hrázi, údržbu a případně zvýšení by potřebovaly i některé menší hráze, řekl Cýrus.

Mile překvapena byla podobou suché nádrže bývalá starostka Višňové Marie Matušková. "Když jsme plánovali v rámci všech různých opatření tenhle poldr, tak jsem si myslela, že na něj dojde až někdy nakonec a kdo ví, jestli. Teď, když vidím, jak rozsáhlý a vlastně i půvabný je, tak mám velkou radost," řekla ČTK. Větší ochranu by podle Matuškové potřebovali také obyvatelé oblasti Předlánce, kde se voda pravidelně rozlévá a zaplavuje i silnice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

29.11.2021 09:53
Rad se podivam na snimek toho poldru. Nijak nezpochybnuji jeho potrebnost - zajimave pritom je, ze kvuli existenci ochrannych hrazi hrozi pri silnem desti zatopeni vesnice spis timhle potuckem, nez rekou za hrazi. Nejsou uplne levne, tyhle vodni stavby. Pokud tady zadrzeni jednoho m^3 prijde na cca 1000 Kc tak ke snizeni jednodenniho povodnoveho prutoku stredne velke podhorske reky, jejiz prutok bychom chteli snizit rekneme o 100 m^3 (coz je za den cca 10 000 000 kubiku vody) by pomoci soustavy takovychto malych polderu prislo na 10 miliard Kc
Odpovědět
LB

Lukas B.

29.11.2021 11:46 Reaguje na Miloš Zahradník
když se kouknete na mapu, tak je přívalovým deštěm na potoku ohrožena necelá stovka stavení pod úrovní poldru podél řeky. Víska není žádné Bevrlyhyls, spíš tam trošku chcípl pes, ale jenom když odhadnu cenu rekonstrukce jednoho objektu po totálním vytopení plus cenou kompletního nového vybavení prvního nadzemního podlaží a vynásobím počtem stavení, tak se ta retenčka z celospolečenského pohledu docela vyplatí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.11.2021 12:04 Reaguje na Lukas B.
Každá retenčka se vyplatí, vodních ploch je pořád málo.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

29.11.2021 12:52 Reaguje na Lukas B.
Ja urcite souhlasim i kdyz polder neznamena jeste vodni plochu. Spis to byla od mne jen aritmeticka poznamka, ze poldry a rybniky atd. jsou chvalyhodna vec ale nejsou to uplne levne zalezitosti
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

29.11.2021 12:59 Reaguje na Miloš Zahradník
Ten potůček přes tu povodnovou hraz musíte čerpat čerpadlem a zřejmě není na průtok potoka za deštů dimensované, natož když při silných deštích nejde proud.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

29.11.2021 13:46 Reaguje na Jarda Bobr
Kolik by tak stalo, udelat na vhodnem miste jen male prehrazeni potoka a pod nim ten potok odvest kanalem/potrubim pod silnici a hrazi do Smede? Asi by to teda bylo drazsi
Odpovědět
LB

Lukas B.

29.11.2021 14:32 Reaguje na Miloš Zahradník
1. ten potůček tam normálně teče, ale je na něm něco jako klapka na kanalizaci, která se v případě, že Smědá stoupá, zavře - a pak se musí čerpat. prostým odklikáním z mapy je povodí potůčku něco okolo dvou km2, to znamená, že když najednou přívalově naprší 60mm, tak máme poměrně svižně problém s 120 tisíci kubíky vody. nad hrází retenčky to bude trošku méně, ale furt to žádná roura metr v průměru smysluplně nepobere
(samozřejmě na takovou něco se provádí nějaký hydrotechnický výpočet, který neumím a nechci suplovat, spíš se snažím ilustrovat, o jaký řád čísel objemu vody se jedná)
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

29.11.2021 16:07 Reaguje na Miloš Zahradník
Tak hlavně by potok museli zaústit do řeky až za hrází v místě kde se hladina řeky nezvedne výš než je terén v obci, museli by to dimensovat na průtok viz Lukas B, to by asi bylo náročné na terénní úpravy.To čerpání také nárazovou vodu nevezme, takže proto ta suchá nádrž - voda se v ní ani neohřeje pokud to bude možné.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

29.11.2021 22:30 Reaguje na Jarda Bobr
Ja verim, ze to vymysleli optimalne :) jen se ptam, proc by byla horsi alternativa treba tahle: nahon ve strani ve vysi 250 m n m do vzdalenosti 250 m od reky a pak to spustit kapacitni troubou (o prumeru metr by to nejspis stacilo, voda by tam proudila pri povodni na tom Krceleckem potoce rychle) pod silnici a pod hrazi do reky. Konec te trouby by mohlmit jen zcela nepatrny spad a voda pri povodni na Smede by samozrejme v troube stoupala nahoru cili ten konec by musel byt primerene utesnen https://en.mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&x=15.0288246&y=50.9434953&z=16&rm=957C3xapw6f2WfdXfR0PZ
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.11.2021 07:52 Reaguje na Miloš Zahradník
pane, vzpomeňme na základní školu a kupecké počty a sledování půvabných rosniček v televizi (a netrapme se hydrodynamikou, hydraulikou a návrhovým deštěm, prostě vezměme to jednoduše a selsky):
máme tady prostě 60 tisíc kubíků retenční kapacity nádrže. kdyby to mělo odtéci trubkou za hodinu, tak je to 60.000/60/60=16,66 m3 za vteřinu. kdyby měla trouba metr v průměru (a když uvažujeme laminární proudění v plném profilu konstantní rychlostí, beze všech ztrát), tak to proudí rychlostí 116,66/3,14*4=21,23 m/s = 76 km/hod. to už je masakr, což? to by chtělo větší trubku, ne?
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

30.11.2021 10:26 Reaguje na Lukas B.
Vetsi trubku? Mozna... :) nezapomente ale
pri tech vypoctech, ze polovina povodi toho potoka je zalesnena apod. Ano, pokud vim, tak tam uz nejake zatopy z toho potucku po postaveni hrazi u Smede meli, polder je to hezky na pohled i na leteckem snimku cili ja se jen ptam, zda to takhle je optimalni reseni. Treba je - a pouceni nepochybne je, nestavet pokud mozno vesnice a mesta na takovychto mistech :) Ostatne, jsem zvedav az prijde
zas nejaka "tisicileta" voda do prazskeho Karlina, jak tam ta nove postavena protipovodnova zarizeni zafunguji
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.11.2021 10:45 Reaguje na Miloš Zahradník
opatření pro případ katastrofy zpravidla zafungují tak nějak blbě napříč situacemi. ukázkový příklad jsou pravidelně se ve světě opakující tragické požáry v kinech a na diskotékách, kde uhoří desítky a stovky lidí, protože nouzový východ je zamčenej, aby tam návštěvníci nelezli bez placení.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

30.11.2021 10:55 Reaguje na Miloš Zahradník
Vaš návrh by byl výhodnější v tom, že by nepotřeboval žádná čerpadla, poldr na zachycení nárazu by tam samozrejmě zůstal.Ještě by bylo dobré vědět,kolik toho stíhají odčerpat ta čerpadla.
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.11.2021 11:05 Reaguje na Jarda Bobr
sice je v stavební branži zvykem dělat si z vodohospodářů srandu (jako filharmonici z violistů nebo matfyzáci z meteorologů), ale nepochybuji, že se vybíralo z více alternativ, a některé mohly být "odstřeleny" třeba existencí dalších sítí nebo vlaastnickými vztahy případně dotčených pozemků.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

30.11.2021 12:02 Reaguje na Lukas B.
:-)
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

29.11.2021 12:35
https://mapy.cz/zakladni?x=15.0343133&y=50.9445471&z=17&l=0&base=ophoto&q=Vi%C5%A1%C5%88ov%C3%A1&source=muni&id=1860 ,tady je snímek z doby kdy se to stavělo.
Pokud to člověk přečte a pochopí - osadu zaplavovala říčka Smědá, někdo navrhl a postavil protipovodnovou hráz ale tím pádem se do řeky při povodni voda z potoka musí čerpat čerpadlem, které nestačí, takže zpomalit přítok má poldr, ovšem podle snímku je nezalesněný kopec i před poldrem.Obyvatelům Vísky přeji aby se jim potopa vyhnula.Zajímalo by mě, zda projektant protipovodnové hráze přitok potoka v úvahu bral a je součást jednoho projektového řešení, nebo to byl diletant který na to zapoměl a dodatečně to musí další řešit.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist