https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-kyvla-na-stavbu-privadece-vody-z-moravice-do-povodi-moravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda kývla na stavbu přivaděče vody z Moravice do povodí Moravy

6.11.2020 00:10 | PRAHA (ČTK)
Povodí horní Moravy by mohlo získat vodu z povodí Odry. Tamní obyvatelé žádají navýšení průtoku řeky o metr krychlový za sekundu. Jako nejvhodnější se jeví postavit nový tlakový přivaděč, který by vedl vodu z nádrže Slezská Harta na Moravici. Dnes vláda tuto variantu podpořila, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství.
 

"V letech 2015 až 2020 se řada lokalit v povodí Moravy, zejména oblast Hornomoravského úvalu, tedy Olomoucko, Přerovsko a Haná, potýkala s nedostatkem vodních zdrojů pro průmysl, zemědělství a pro výrobu pitné vody. Obyvatelé v těchto oblastech přišli s požadavkem na zvýšení zabezpečení dodávek vody," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Do roku 2024 by se měly posoudit vlivy na životní prostředí a provést investiční záměr, projekt by se měl také majetkoprávně vypořádat. Bez nákladů na stavbu přivaděče by tato část projektu měla stát 200 milionů korun. Přivaděč by měl pak začít fungovat v roce 2028.

"Přivaděč vody bude odebírat vodu z prostoru existující kaskády vodních děl Slezská Harta - Kružberk na řece Moravici a optimalizace technického řešení bude součástí investičního záměru," uvádí úřad. Trasa přivaděče by mohla volně kopírovat směr tamní silnice I/46 od Bílčice přes Moravský Beroun a Šternberk do Olomouce.

"Orientačně se předpokládají náklady na čerpací stanici, vyrovnávací nádrž a koncové odběrné objekty ve výši 500 milionů korun a náklady na jeden kilometr potrubí s příslušenstvím a jeho uložením ve výši 40 milionů korun," napsal do materiálu resort.

Nyní se zahájí příprava záměru, stát na něj dá dva miliony korun a do konce června ho zpracuje. Do konce září by pak ministr vládě předložil návrh časového harmonogramu a plán na zajištění peněz na dokončení přípravy.

Stát se nyní zabývá stavbou šesti přehrad - Senomat, Šanova a Kryr ve středních Čechách a na Ústecku, dále pak Nových Heřminov na Bruntálsku, Skaliček na Bečvě a Vlachovic ve Zlínském kraji. Další území blokuje v Generelu pro akumulaci povrchových vod, jejich počet nedávno navýšil o 21 míst na 86.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

6.11.2020 18:11
Vymýšlet zhovadilosti umí každý debil na MZe, ale dělat co je potřeba to už ne.... místo toho, aby se podpořila přirozená zádrž vody Hornomoravského úvalu, tak se raději vymyslí megaprojekt a bude se posílat voda přes půl Moravy v trubkách.... to je na facku.....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.11.2020 22:19
Typické socialistické inženýrství - něco chybí tak se to vezme vedle. A po našem - beton,železo,kubíky,přesuny hmot -- to s krajinou nemá absolutně nic společného a Toman je předčasně omládlý bolševik.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.11.2020 09:29
To se to mudruje, když vám teče voda z kohoutku pánové! Běžte to říci těm,
kterým ani nekápne.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist