Vláda opět schválila návrh, který zakazuje některé jednorázové plasty
Zákaz postihne hlavně jednorázové plastové výrobky - příbory, talíře, brčka, vatové tyčinky či tyčky k uchycení balonků, nápojové kelímky z expandovaného polystyrenu a také výrobky z oxoplastu. Díky zákazu by se podle resortu měla ročně snížit spotřeba daných plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů.
"Obracíme se teď zejména na zákonodárce, aby zákon byl projednán co nejrychleji a ČR se vyhnula případným sankcím ze strany Evropské komise. Především ale tato nová legislativa přináší pozitivní změnu, tedy snížení nesmyslného nadužívání mnoha tisíc tun jednorázových plastů ročně, po které veřejnost volá a průmysl i obchod jsou na ni dlouhodobě připraveni," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
"K vybraným jednorázovým výrobkům, které budou zakázány, již dnes existuje řada opakovaně použitelných alternativ, a tak ročně můžeme uspořit miliony kusů jednorázových plastů. Kromě toho díky nové legislativě obce dostanou příspěvek na úklid veřejných prostor," dodal.
Zákon také uvádí požadavky na část samotných výrobků z plastu. Například nádoby do objemu tří litrů s uzávěry a víčky z plastu musí mít tyto uzávěry připevněny k výrobku. Další opatření řeší třeba budoucí povinný podíl recyklovatelného plastu u plastových lahví. V případech určitých produktů, například hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků či tabákových výrobků s filtry, musí výrobci uživatele informovat o tom, jak se jich po použití správně zbavit. Výrobci některých produktů také musí uživatele upozornit na dostupnost opakovaně použitelných alternativ.
Výrobci budou muset také označovat výrobky z plastů jednotným značením. Týkat se to bude cigaret s filtry, samostatných filtrů, vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek a kelímků.
Návrh zákona posiluje rovněž takzvanou rozšířenou odpovědnost výrobců vybraných plastových odpadů. Výrobci cigaret se budou muset podílet na úklidu cigaretových odpadků v obcích. "Ke spolupráci výrobců s obcemi by mělo docházet prostřednictvím kolektivních systémů, obce tak získají finanční příspěvky na úklid," uvedl resort.
Plnění nového zákona budou kontrolovat Česká obchodní inspekce, Státní potravinářská a zemědělská inspekce a krajské hygienické stanice.
Návrh také obsahuje cíle pro zpětný odběr plastových nápojových obalů. V roce 2025 to má být 77 procent hmotnosti obalů uvedených v daném roce na trh nebo do oběhu, v roce 2029 až 90 procent.
Ministerstvo uvedlo, že na podporu přechodu na alternativy jednorázových plastových výrobků v poslední dotační výzvě dalo 60 milionů korun. Z nového programového období Operačního programu Životní prostředí pro období let 2021 až 2027 půjde na podporu přechodu na oběhové hospodářství 7,1 miliardy korun.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Katka Pazderů
7.11.2021 06:25Pavel Hanzl
7.11.2021 08:12 Reaguje na Katka PazderůŘešení bych viděl na začátku, u výrobce.
Každý plastový výrobek má nějaké chemické složení a způsob racyklace, podle toho bych je zařadil do kategorií a podle nich bych je vykupoval stejně, jako kovy.
Pokryla by to spotřební daň, ovšem výhoda by byla, že odpadový plast by byl už perfektně vytříděn se sběren a výrobce by ho jednouduše recykloval.
Viděla jste se někde válet cokoliv železného, natož z barevných kovů??
Pavel Hanzl
7.11.2021 08:13 Reaguje na Pavel HanzlPetr
7.11.2021 12:08 Reaguje na Pavel HanzlNepoužívat je (to lze jedině zákazem) je opravdu jediné řešení toho, že se válí všude a ve všem kolem nás a nevíme co s nimi. Proste nevyrábět odpad.
Petr
7.11.2021 12:14 Reaguje na PetrPavel Hanzl
7.11.2021 16:33 Reaguje na PetrSamozřjmě by to znamenalo, že každý návštěvník baru vše po sobě hodí do správné nádoby a kdo to neudělá, udělají to uklízeči.
Jako centrální problém to nevidím.
Pavel Hanzl
7.11.2021 16:35 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
8.11.2021 15:24 Reaguje na Pavel HanzlJarka O.
7.11.2021 18:47 Reaguje na PetrPamatujete dřívější obchody s pulty na prodej ovoce, zeleniny a masa? Balené byly snad jen tavené sýry. Ovoce se dávalo do papírových sáčků. Vyhazovalo se míň a ani obchod asi neměl tolik bioodpadu jako dnes. Jeden problém byl, fronty u pultů.
Pavel Hanzl
7.11.2021 22:23 Reaguje na Jarka O.Nevím, jestli je lepší papír, ten se dělá ze dřeva.....
Právě když se začínaly používat plasty, hlavním argumentem bylo, kolik se ušetří lesů....
Viktor Šedivý
7.11.2021 15:35Nemohu se zbavit podezření, že objem všech desek, šanonů a krabic, které budou použity pro materiály týkající se tohoto svět zachraňujícího předpisu bude s objemem zakázaných brček srovnatelný.
Jirka Černý
7.11.2021 18:24 Reaguje na Viktor ŠedivýPavel Hanzl
7.11.2021 22:25 Reaguje na Jirka ČernýPolysteren je tepelná izolace a velmi výrazně šetří energii na vytápění.
Jirka Černý
8.11.2021 05:43 Reaguje na Pavel HanzlJiří Kvítek
8.11.2021 11:06 Reaguje na Jirka ČernýTakže chcete-li jej zpracovat, nejbližší zpracovatel (nikoliv překupník) je v Litvě.
To taky o něčem svědčí, ne?
Všichni na MŽP budou recyklovat až do ztráty vědomí, ale o koncovku se nepostarají.
Když projednáváte výrobu výrobku z odpadu, tak si připadáte, jako byste žádali povolit ještě jeden Temelín - všechno je strašně komplikované a mnohdy to ani nejde reálně splnit, protože strach legislativců ze zneužití zákona převyšuje nad jejich znalostí reálné provozní praxe!
Jiří Kvítek
8.11.2021 10:56 Reaguje na Viktor ŠedivýFakt si EU myslí, že zákazem jednorázových plastových brček něco změní, když tiše tolerují ukládání odpadu do moří a oceánů v nesrovnatelně větším množství?
EU kritizuje plovoucí ostrovy plastů v mořích a oceánech. Ale když se na to podíváte blíže, je to jenom laciná blamáž populistů.
Proč tedy EU neomezí nebo nezakáže odstraňování odpadů spočívající ve vypouštění do moří a oceánů včetně ukládání do mořského dna?
Existuje Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/904 o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí, ale když si ji přečtete, odkazuje se na Směrnici č.98/2008 (o odpadech), která to přímo nezakazuje.
Co víc - ona ještě oficiálně zavádí evidenční kód nakládání, označený jako:
D7 Vypouštění do moří a oceánů, včetně ukládání do mořského dna
čímž to vlastně legalizují jako oficiální způsob nakládání s odpady.
Tak co vlastně v EU chtějí, když nedokážou ani členským zemím zakázat vypouštění odpadů do moří a oceánů?
A pak to budou dohánět brčkama, která je fakt nevytrhnou?
A ještě jedna zajímavost: nová legislativa o odpadech od 1.1.2030 neumožňuje ukládat na skládce odpady, jejichž VÝHŘEVNOST v sušině je VYŠŠÍ než 6,5 MJ/kg.
A proč MŽP v opatření proti jednorázovým plastům nelimituje mimo jiné i výhřevnost v sušině také s hranicí 6,5 MJ/kg? Nejdříve povolí zavážet tuto zem nekvalitními plasty z celého světa a pak až ty plasty ukončí svůj životní cyklus, tak zjistíme, že je něco špatně?
To je to samé, jako letět na jednání vzdálené 50 km proudovým tryskáčem a pak se natřásat na mezinárodním fóru na ochranu klimatu, nemyslíte?
Břetislav Machaček
7.11.2021 19:22i té mé, bez "nenahraditelných" plastů. Jak lidé pili bez brček a PETek,
z čeho jedli donesený oběd, co si oblékali, když ne syntetické oděvy atd.?
Myslím, že zakopaný pes je v dostupnosti hlavně těch jednorázových plastů.
Pokud by přestala jejich výroba a dovoz, tak budou lidé nuceni se vrátit
k opakovaně použitým plastovým výrobkům a nebo jiným materiálům. Zákaz
tak do jisté míry toto řeší, ale je adekvátní náhrada? Já ji používám,
ale přinuťte lidi jít do přírody s čutorou a zase zpět, když někteří
nejsou ochotni jít zpět ani s několikagramovou prázdnou PETkou. Je to
bohužel i výchovou a stádním chováním lidí, kteří vida PETku u cesty,
tak k ní přidají i svoji. Vyhazuje odpad kamarád? Tak místo pokárání
se k němu připojí a posilněni povzbuzovadly vysypou i ten odpadkový
koš, pokud ho rovnou nehodí do lesa či do vody. Vidím to každý víkend,
kdy se sejde ekologicky uvědomělá mládež kárající rodiče a prarodiče
za zničení planety a povzbuzeni kolektivně rozhazují odpadky kolem
altánku u rybníka vybudovaného městem k relaxaci slušných lidí. Druhý
den nastoupíme na procházce my, co jsme jim zničili planetu, zase to
uklidíme a nebo voláme rovnou komunál, aby přijel pro ty haldy smetí.
Ne, neházím mládež do jednoho pytle, stejně tak ani jiné generace a
ani lidstvo kompletně, ale po padesátnících tam svinčík není, spíše
naopak. Nebylo to tehdejší výchovou a není to tou dnešní? Úklidové
služby kam se podívám a my kdysi uklízeli na internátech denně chodby,
WC, pokoje a za trest i třídy ve škole po nějakých lumpárnách. Dnes
to dětem nařídit, tak je to šikana a přitom to byla výchova, která
se nám vžila a neopustila nás dodnes mimo těch, kteří popírají vše
minulé a spoléhají se na ty uklízecí služby. Vždyť oni si je z daní
platí, tak proč se sehnout pro upadlý odpad? V tom to je, že se
lidé spoléhají na práci jiných a už nemíní udělat ani to minimum.
Je třeba začít s výchovou a nespoléhat se pouze na zákazy, které
jsou ale nutné asi taky, protože kšeft je kšeft a pohodlnost je
pohodlnost.