Vlády loni získaly z prodeje emisních povolenek rekordních 63 miliard USD
Mnoho zemí a regionů spustilo systémy obchodování s emisemi (ETS), aby stanovily cenu emisí oxidu uhličitého (CO2), a motivovaly tak podniky k investicím do nízkouhlíkových technologií. To jim má pomoci splnit klimatické cíle.
"Místo toho, aby energetická krize oslabila klimatické ambice, přiměla vlády k rychlejšímu ukončení závislosti na fosilních palivech za podpory takových postupů, jako je obchodování s emisemi," uvedl šéf ICAP Stefano De Clara.
V letošním roce by mělo být po celém světě v provozu 28 systémů obchodování s emisemi. Tyto ETS pokrývají zhruba 17 procent globálních emisí.
V rámci ETS vlády stanoví postupně se snižující horní limit emisí, které sektory nebo skupiny sektorů mohou vypouštět. Pro tyto emise vytvoří povolenky, které se prodávají v aukcích. Podniky musejí koupit jednu povolenku za každou tunu CO2, kterou vypustí.
Nejzavedenějším systémem obchodování s povolenkami je evropský EU ETS. Ceny v tomto systému loni vzrostly v průměru na 83 dolarů za tunu z 65 dolarů v roce 2021. Země EU a zákonodárci se loni dohodli na reformách trhu s povolenkami, které mají vést k rychlejšímu snižování emisí.
Cena povolenek v Kalifornii a Québecu, které mají propojené systémy, loni vzrostla na 28 dolarů z 22 USD v předchozím roce. V čínském systému loni průměrná cena povolenky činila osm dolarů, což je o jeden dolar více než v roce 2021.
reklama