https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlcek-pristup-k-pozarum-se-od-lonskeho-zasahu-v-c.svycarsku-zmenil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlček: Přístup k požárům se od loňského zásahu v Českém Švýcarsku změnil

20.7.2023 01:05 | HŘENSKO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Drozd / NP České Švýcarsko
Přístup k požárům se podle generálního ředitele hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka po loňském zásahu v národním parku České Švýcarsko změnil. V plánu jsou také legislativní úpravy. Počítá se s tím, že bude uzákoněno, jakým způsobem se budou posuzovat tzv. bezzásahová území. Asi příští rok by mohl stát získat prostředky od EU na nákup prvního vrtulníku, letos jsou k dispozici dvě pronajaté helikoptéry, které mohou nést vak o objemu 3000 litrů vody.
 

Riziko vzniku podobného požáru není menší, upozornil Vlček. Důležitá je podle něj včasná detekce. Kvůli financím se nicméně zatím nerealizovala. "To je něco, co se do budoucna určitě řešit musí. Čím déle nastává takzvaný volný rozvoj požáru, to znamená nepozorované hoření, tím větší je předpoklad, že to zasáhne větší území," poznamenal ředitel.

Za rok od ničivého požáru v rezervaci na Děčínsku se podle Vlčka odvedl kus práce na zpřístupnění některých komunikací. Dříve nepřístupné cesty pracovníci vyčistili a pravidelně je kontrolují, aby je při požáru mohli hasiči využít. Loni představoval velký problém také nedostatek hasební vody. V parku proto přibyly tři nádrže o objemu 50.000 litrů vody, 14 nádrží na 1000 litrů a také některé statické rezervoáry. Konkrétně se takový rezervoár nachází i v osadě Mezná, kde loni shořely tři domy. Ředitel řekl, že je tam objem vody stále nedostatečný. Bude proto úkolem vedení krajských hasičů, Ústeckého kraje a obce Hřensko dostatek hasební vody zajistit, doplnil.

Vlček kritizoval to, že dosud nejsou vemezené kvadranty, kde v bezzásahovém území měly být odstupové komunikace, aby se požár nepřenesl z jedné strany na druhou. To se totiž stalo loni, plameny tehdy překonaly silnici. "Meziresortní komise má za úkol připravit preventivní opatření, která se promítnou i do legislativy, jakým způsobem posuzovat území, kde opravdu bude vyhlášena bezzásahová zóna," uvedl Vlček. Připomněl, že se pracuje také na obnově zastaralé techniky jak dobrovolných, tak profesionálních hasičů. "Vnitřní dluh si samozřejmě z minulosti táhneme sebou a je otázka, jak v současné ekonomické situaci se ho podaří vyřešit nebo naopak prohloubit," podotkl.

Loňský požár přinesl podle ředitele poučení, že je potřeba při leteckém zásahu hasit alespoň za využití vaků s objemem 3000 litrů. Minulé léto pomohly v rezervaci s hašením dvě hasicí letadla Canadair z Itálie. Jejich produkce je zastavená, ze strany EU jsou nicméně snahy o její obnovu. "Je předpoklad, že se tomu tak stane, ale v horizontu dalších pěti až šesti let," uvedl Vlček. Dodal, že snahou EU je i to, aby letecké prostředky při požárech země sdílely. V ČR se pak počítá se vznikem stanoviště pro šest vrtulníků. "Doufejme, že už na příští rok budeme mít finanční prostředky na nákup minimálně jednoho, ale zase je to otázka, že si to vyžádá určitý čas pro výrobu vrtulníku jako takového," dodal Vlček.

Požár v Českém Švýcarsku vypukl loni 24. července. Zasáhl přes 1000 hektarů. Kvůli požáru policie obvinila muže z obecného ohrožení a poškození cizí věci. V případě prokázání viny mu hrozí až 15 let vězení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

20.7.2023 07:11
i kdyby měli sebelepší techniku, stejně jsou a budou požáry, na které budou hasiči jen čučet,
jak daleko létají hořící cásti při velkém požáru , jak by musely být široké odstupové komunikace
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

20.7.2023 12:01 Reaguje na vaber
Dost by pomohlo navýšit pokuty a zapojit techniku. Pořídit pár dronů s infrakamerami, které by celý region neustále monitorovaly. Pokud by někde kamera zaznamenala, že si tam někdo udělal oheň, okamžitě by tam startovala policejní hlídka a udělovala pokuty od 50.000,-Kč výš. Při patřičné medializaci případů by si to časem určitě nikdo nedovolil.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

20.7.2023 16:43 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No víte, ony lítají družice a Němci (pokud vím) podle družice na požár upozornili. Asi se dívají, na rozdíl od našeho NP.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

20.7.2023 11:57
Tu změnu názoru nějak nechápu. Ještě vloni nás někteří ekokreténi přesvědčovali že ten požár je vlastně pro místní krajinu požehnáním.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

20.7.2023 16:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No jo, Vlček ale není ekologista ale hasič. Ten má na oheň jiný názor.
Odpovědět
Pe

Petr

20.7.2023 16:59 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nikdo nic takového nepsal, to je lež. Psalo se pouze to, že i špatné může být pro něco dobré, tedy že požár může být i určitým přínosem.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

20.7.2023 18:13 Reaguje na Petr
Vaši argumentaci je možné snadno vyvrátit. Ale nechce se mi to hledat. I palič údajně vycházel z myšlenky užitečnosti požáru.
Odpovědět
Pe

Petr

20.7.2023 20:20 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jen hledejte.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.7.2023 09:19 Reaguje na Petr
Vy mi nestojíte za námahu.
Odpovědět
LT

Ladislav Tintěra

21.7.2023 18:06
Před měsícem jsem procházel východní částí Parku. Poznatky? Třeba - pouhých sedm kilometrů od sídla jeho pracovníků je asfaltová cesta zavalená na řadě míst stromy. Dokonalý to servis pro průjezd hasební techniky. Soudím, že veřejné proklamace a skutečnost jsou patrně mírně odlišné...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist