Vodárna Plzeň zahájila napouštění zahradních bazénů
"Cisterna je stále oblíbenější," uvedla Veselá. Veřejná vodovodní síť není podle mluvčí pro velké odběry určená. Vlivem nárazových změn hydraulických poměrů v potrubí se mohou uvolnit usazeniny na jeho stěnách, což zakalí vodu někdy i v širším okolí. Napouštění z kohoutku nelze použít v lokalitách s nedostatečnou kapacitou vodního zdroje. "Při napouštění z vlastní studny se pak lidé mohou v bazénech setkat s různými nežádoucími látkami, třeba i těžkými kovy, a s tím spojenou případnou likvidací chemikáliemi," uvedla Veselá.
Cisterny Vodárny mají více než 50metrové hadice a vodu dostanou i do zahrad, kam je přívod komplikovaný. Za kilometr se platí 36 korun, manipulační poplatek je 150 až 170 korun za započatou čtvrthodinu. "Běžný bazén z hobbymarketů se stihne zaplnit za 15 až 20 minut," řekla. Dodávka včetně vody vyjde na 2000 až 3000 korun.
Počet jarních objednávek v Plzni, Karlovicích i Nýřanech každoročně roste a je v řádu stovek na každý provoz, nejvíce v Plzni. "Chtějí to hodně babičky a dědečkové na své zahrady, kam jim jezdí vnoučata. Díky pitné vodě z toho nemají vyrážky a alergie. Navíc vodu nemusí nosit po kbelících. Je to luxusní způsob, jak si na celé léto zajistit pěknou vodu," řekla Veselá.
Když lidé plní bazén z vodovodu, musí postup konzultovat s pracovníky centrálního dispečinku Vodárny na telefonním čísle 377 413 444. "Aby nedošlo k ohrožení kvality pitné vody u něj ani ve veřejném vodovodu," uvedla Veselá. Čas napouštění je nutné volit mimo špičku v noci a rychlost napouštění by měla být zhruba deset litrů za minutu. Mluvčí upozornila, že u odběratelských smluv jsou nastavené denní a hodinové limity.
Termín napouštění cisternou, které se vždy provádí s respirátory, si musí lidé objednat e-mailem nebo telefonem. Platí se jen bezkontaktně.
reklama