Vodohospodáři v Praze využijí infrastrukturu k dorovnání množství energie v síti
"Celý systém funguje zcela automaticky. Centrální dispečink PVK dostává od přenosové soustavy on-line požadavky, podle nichž upravuje výkon čerpadel. A tím zvyšuje, nebo snižuje spotřebu elektrické energie. Čerpáme vodu v době, kdy je energie nadbytek, tudíž je i cena příznivá," uvedl generální ředitel PVK Petr Mrknos.
Na rozdíl od elektrické energie, vodu je podle vodáren možné snáz, levně a ekologicky skladovat. Nerovnováha v energetické síti je způsobována rostoucím množstvím využití obnovitelných zdrojů energie, které jsou ale závislé na přírodních podmínkách. "Potenciál vodárenské sítě na vyrovnávání těchto nerovnováh je obrovský. V Praze se pro skladování vody využívá 69 vodojemů o celkovém objemu téměř 760.000 metrů krychlových," uvedl Mrázek.
Ke zmíněným třem čerpacím stanicím, kde vyrovnávací systém funguje, postupně přibudou další. Dodávku vody to podle Mrkose v žádném případě neohrozí. "Každý vodojem má jasně stanovený minimální objem zásobní vody, která zabezpečí dostatek vody pro Pražany," uvedl Mrkos. Projekt si vyžádal náklady v řádu několika milionů korun. Návratnost je pak podle PVK plánována na dva roky.
PVK mají v metropoli na starosti distribuci vody, vodovodní síť má firma do roku 2028 pronajatou od městské firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Většinovým vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia a menšinovým hlavní město Praha. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, hlavní město odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se vlastníkem jediným.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Honza Honza
16.10.2023 07:22drcení plastů. Všechno ale něco stojí, vyžadujete to stálou údržbu, opravy, výměny komponentů, různá drahá čidla, měřiče, čerpadla. Co není rentabilní pro soukromníka - v RD, mohlo by být rentabilní pro stát. Zadarmo ale ani tato energie nebude.
Myslím, že rentabilní může být spíš vedlejší produkt těchto činností- shromažďování vody, zpracování odpadů, omezení znečištění ovzduší (elektroauta ve městech), méně surovin pro běžné elektrárny, než nízká cena za elektřinu. Ta bude vysoká stejně.
Ladislav Pícha
21.10.2023 17:37 Reaguje na Honza HonzaPokud budete přepínat mezi, zjednuším, sluncem a plynem, musíte postavit dva zdroje, jeden nestačí. Takže zase - markantní vyšší potřeba peněz i materiálů.
Čistě technicky: jaderku přes poledne nevypnete.