https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vojenske-lesy-turiste-a-aopk-se-shodli-na-trasach-v-brdech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojenské lesy, turisté a AOPK se shodli na trasách v Brdech

16.4.2020 00:15 | JINCE (ČTK)
Na základě dohody budou v CHKO v Brdech upraveny cesty a jejich značení.
Na základě dohody budou v CHKO v Brdech upraveny cesty a jejich značení.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | vls.cz
Vojenské lesy a statky (VLS), Klub českých turistů (KČT) a Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) se shodly na podobě sítě turistických tras v nejmladší chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Brdech. Na základě dohody budou v přírodní lokalitě upraveny cesty a jejich značení, informoval v pondělí mluvčí VLS Jan Sotona.
 

U některých značených cest zkušenosti z provozu ukázaly, že je třeba jejich vedení změnit či upravit. Příkladem je třeba lokalita Jindřichova skála. Cenná přírodní památka je zároveň oblíbenou a navštěvovanou brdskou vyhlídkou. Nové značení, na němž se instituce shodly, by mělo minimalizovat zátěž vyplývající z frekventovaného turistického provozu pro cenný přírodní útvar. Dohoda se týká i dalšího rozvoje sítě značených pěších tras ve středních Brdech.

"Na návrh VLS jsme učinili dohodu, že síť po dohodnutých úpravách ponecháme v provozu dva až tři roky, následně vyhodnotíme zkušenosti z turistického provozu a navrhneme nové trasy, které budou odpovídat preferencím návštěvníků," uvedl předseda rady značení Klubu českých turistů Pavel Přílepek.

Ředitel VLS Petr Král poukázal na to, že značení tras musí vyhovovat návštěvníkům, ale musí být v souladu i s cíli ochrany přírody a potřebami hospodářské správy. "V neposlední řadě pak musí v této lokalitě, která přes 80 let sloužila až do roku 2016 jako výcvikový prostor armád, také respektovat bezpečnostní limity dané aktuálním stavem pyrotechnické očisty území. Jsem proto rád, že jsme našli všestranně přijatelný kompromis," uvedl Král.

V CHKO Brdy pokračuje pyrotechnická očista. Proto je nezbytné se mimo stezky pohybovat se zvýšenou opatrností, v některých částech bývalého újezdu, především na dopadových plochách, návštěvníci musejí chodit jen po zpevněných cestách. "Aktuálně musejí návštěvníci dbát zvýšené opatrnosti také v lokalitách, kde probíhají těžby v souvislosti s bojem s kůrovcovou kalamitou. A samozřejmě v těchto dnech i v CHKO platí zákaz sdružování osob v souvislosti s ochrannými opatřeními platnými v rámci nouzového stavu," dodal Král.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.4.2020 08:06
Copak Brdy. Tam se to svobodně ****.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist