Volby 2006: Hitem volebních programů je zákaz dovozu odpadů
Článek je součástí předvolebního informačního servisu EkoListu. Podívejte se rovněž na:
|
Zelený manifest ČSSD odmítá dovoz odpadu ze zahraničí a nesouhlasí s návrhem evropské směrnice, která by postavila spalovny na roveň recyklaci. Slibuje, že bude prosazovat princip: odpadky se likvidují tam, kde vznikly. Pokud se v Evropě nepodaří tento princip zavést, hodlá výrazně změnit ekonomické podmínky dovozu odpadu. Dovážet komunální odpad ze zahraničí odmítá i Strana zelených, stejně jako KSČM, jejíž program hovoří o „zákazu dovozu odpadů ze zahraničí k likvidaci v ČR.“ Program KDU-ČSL říká, že „ekologicky orientované ekonomice vyhovuje zabránění dovozu odpadů,“ podobně tvrdí i program ODS, že „účinně zamezí dovozu odpadů.“ KDU-ČSL navíc slibuje, že nepřipustí takovou podobu evropské legislativy, která by umožňovala dovoz odpadu do českých spaloven či skládek. KDU-ČSL chce také důsledně stíhat nelegální dovozy odpadu.
Zelený manifest ČSSD proklamuje v souvislosti s dovozem odpadů i to, že "nepodpoří výstavbu nových spaloven odpadů z veřejných zdrojů". Naproti tomu program ODS, i když odmítá dovážet odpady, nevyhýbá se samotnému spalování. ODS říká, že „odbourá zbytečnou regulaci znemožňující materiálové a energetické využití odpadů“. Nové spalovny i skládkování komunálního odpadu tvrdě odmítají zelení. Podle nich je spalování odpadů plýtvání surovinami, které lze využít pomocí třídění a recyklace. Program zelených tvrdí, že výstavba a provoz spaloven jsou i ekonomicky nevýhodné.
Podle předvolebních programů pěti hlavních politických stran má být odpadová politika zaměřena především na separovaný sběr a recyklaci materiálu. Strana zelených vidí budoucnost nakládání s odpadem nejen v recyklaci, ale v co největší míře v předcházení vzniku odpadů. Proto hodlají zrušit paušální platbu za odpad, zavést separovaný sběr bioodpadů, které se dají znovu využít, a v širší míře znovu zavést vratné lahve. Zdůrazňují přitom, že nejde o návrat ke skleněným lahvím, vratné můžou být i PET lahve.
Odpadová politika má být zaměřena především na separovaný sběr a recyklaci materiálu, shodují se politické strany. | ||
Foto: Martin Mach/EkoList |
ČSSD slibuje zlepšit podmínky pro provádění separovaného sběru odpadů, zavést zálohové systémy, vytvořit podmínky pro zvýšení podílu znovu využitého odpadu (u komunálního odpadu až na 50 %). Zelený manifest k tomu dodává, že využití druhotných surovin musí mít přednost před dovozy surovin nebo těžbou z dolů a lomů. ČSSD slibuje zvýšit a reformovat poplatky z těžby stavebního kamene, štěrkopísku a vápence tak, aby účinně motivovaly k využívání recyklovaného stavebního a demoličního odpadu. Podobě KSČM slibuje snižování množství odpadů a zvýšení míry jejich využívání recyklačními službami. Slibuje také rozvíjení průmyslu zpracování odpadů. Program KDU-ČSL klade důraz na prevenci vzniku odpadů a jejich využívání (úhradou za vytěžené horniny a nerosty, poplatky za odstraňování odpadu a podporou rozvoje recyklačních technologií).
Podle Modrého programu ODS je současná legislativa ČR v oblasti odpadů nepřehlednou změtí opatření a nařízení, která neúnosně zatěžují podnikatele. Podle ODS jsou „snahy o materiálové a energetické využití odpadů omezovány legislativními překážkami a nejasnými definicemi odpadu, suroviny paliva, organického hnojiva, stavebního materiálu apod.“ Občanští demokraté chtějí „zjednodušit a zlepšit odpadovou politiku i legislativu,“ přičemž hlavním vodítkem má být „snížení ekonomické a administrativní zátěže podnikatelů.“ Také ODS chce vyjít vstříc snaze občanů o separovaný sběr komunálních odpadů.
reklama