Volby 2006: Lesy jsou národním bohatstvím, říkají předvolební programy
Článek je součástí předvolebního informačního servisu EkoListu. Podívejte se rovněž na:
|
Oproti tomu principem ekologické politiky KSČM je nedůvěra v působení volného trhu. Komunisté naopak věří v kvalifikované centrální řízení ochrany přírody a životního prostředí. KSČM ve svém programu slibuje skloubit požadavky sociálního a hospodářského rozvoje s požadavky na kvalitu životního prostředí, včetně uchování přírodního bohatství v jeho rozmanitosti.
Na rozdíl od ODS podporuje ČSSD dokončení soustavy NATURA 2000 a slibuje i nové chráněné krajinné oblasti (například Brdy, Ralsko, Střední Poohří) za účelem „udržení malebnosti krajiny v těchto lokalitách.“ Vyhlašování dalších chráněných oblastí chce ČSSD přijímat uvážlivě s ohledem na možnosti hospodářského rozvoje území. ČSSD chce vyplácet náhrady za újmy plynoucí z mimořádných nároků péče o chráněná území i provádění ochranných opatření v kulturní krajině. Prosazuje také pravidla, aby viník ekologické újmy byl povinen poškozenou přírodu uvést do původního stavu, anebo provést náhradní opatření k odstranění ekologické zátěže. Od ČSSD mohu očekávat podporu zemědělci a lesníci při jejich péči o ekologické a sociální funkce krajiny. Podobně slibuje KDU-ČSL v péči o krajinu podporu podnikatelům, napomáhajícím ochraně proti erozi a zachování biodiverzity, příspěvek výstavbě biokoridorů, biocenter, zvyšování podílu listnatých dřevin při sázení lesů a šetrné úpravy řek proti povodním.
I podle Strany zelených by se měl rozšířit počet chráněných krajinných oblastí (jde o Novohradské hory, Brdy, střední Poohří - Doupovské hory, západní část Krušných hor a oblast soutoku Moravy a Dyje). Záchranné programy by měly pomoct ohroženým druhům živočichů a rostlin, zelení by rádi vytvořili podmínky pro návrat velkých šelem do většiny našich hor.
Strana zelených chce v lesech hospodařit šetrněji | ||
Foto: NP Šumava |
Strana zelených považuje ochranu přírody a krajiny za veřejný zájem, přímo národním bohatstvím jsou pak podle jejího programu lesy. Hospodařit by se v nich proto mělo šetrněji a podíl přirozených melioračních a zpevňujících dřevin by měl do roku 2010 v obnovovaných lesních porostech dosáhnout aspoň 50 %. Přírodě blízké lesy a louky by rovněž měly být obnoveny v nivách řek.
I podle programu ČSSD jsou lesy nejen obnovitelným zdrojem dřeva, ale i prostorem pro rekreaci, ochranu půdy, důležité jsou i pro vodohospodářské podmínky a zdraví obyvatel. Tím, že stát vlastní přes 50 % výměry všech lesů, spravuje významné hodnoty, které poskytuje k celospolečenskému užívání všem občanům. ČSSD prosazuje zachování lesů ve vlastnictví státu ve stávajícím rozsahu. Nesouhlasí se snahami o jejich privatizaci, převádění na akciové společnosti nebo s převodem na kraje. Tím chce bránit devastaci lesů zvýšenými ziskovými těžbami a rovněž možnému omezení vstupu do lesů pro všechny občany. Program KSČM se omezuje na prohlášení, že vedle hospodářsky využívaných lesních monokultur by se mělo dbát i na výsadbu lesů druhově pestřejších. KDU-ČSL chce v lesním hospodářství realizovat koncepci udržitelného rozvoje a užívání lesů. Lidovci slibují v hospodaření státních podniků i nadále zabezpečit hospodářský výsledek minimálně ve výši postačující k reprodukci lesa a obnově majetku podniků. KDU-ČSL chce hledat cestu optimálního rozdělení podnikatelských aktivit v lesích ČR mezi státem a soukromou sférou.
Podobně jako o lesy se chtějí zelení starat o půdu, protože jde o jen těžko obnovitelný zdroj. Lékem může být mimo jiné ekologické zemědělství, které dbá i na péči o krajinu. Šancí pro zemědělce by měly být i tzv. energetické suroviny. K podpoře péče o krajinu by měly víc směřovat i dotace, nikoli na produkci potravin, jejichž výkup nebo vývoz musí být znovu dotován z veřejných rozpočtů Podobně podpora investorům by měla mířit k tomu, aby své stavby umísťovali hlavně do opuštěných areálů továren, bývalých kasáren či zemědělských staveb. Vůbec by měla být omezena zástavba krajiny, k čemuž budou sloužit tzv. krajinné plány jako povinná součást územních plánů. Řešení problematiky starých zátěží a dříve zdevastovaných a dnes již nepoužívaných ploch (brownfields) nabízí i program ODS . Podle něj by se mělo začít zlepšením legislativy. ODS chce vytvořit systém, který „právně i fakticky vyřeší staré zátěže, a to z hlediska jejich rizikovosti pro životní prostředí a potenciálu využití brownfields.“ Předvolební program KSČM slibuje také ochranu půdního fondu a zemědělsky obhospodařované půdy a ochranu zeleně. Prosazuje úměrné meze těžbě nerostných surovin a účinná opatření proti znečišťování půdy a horninového prostředí průmyslovou výrobou, podpora rekultivace a sanace.
reklama
Online diskuse
Ať žijí volby! - 27. 5. 2006 - DanaLíbí se mi(?), jak se všechny strany před volbami snaží. Ale co po volbách? Cha! |