Volby do EP: Národní koalice chce sladit ekonomiku a ekologii
Podrobné informace o volbách do Evropského parlamentu najdete zde
Národní koalice, kandidující pod číslem 5, prezentuje své programové teze na internetových stránkách. Koalice v nich klade důraz na zachování suverenity národních států v rámci EU a zabývá se otázkami hospodářské spolupráce. O oblasti životního prostředí, ani o souvisejících odkazech jako doprava, zemědělství či energetika však není v programových tezích žádná zmínka.
Odpovědi "Národní koalice" na anketu EkoListu
1. Který z problémů životního prostředí by se měl na úrovni Evropské unie přednostně řešit? Jaké kroky pro řešení tohoto problému chcete podniknout v Evropském parlamentu?
Jsem přesvědčena o tom, že základem je sladění politik. A to ekonomické a ekologické. Pokud budou donekonečna vedeny boje o tom, která má nad kterou zvítězit, nebude to ku prospěchu žádné z nich. Primární je vůle. A ta mnohdy v EP chybí.
2. Má EU dál prosazovat Kjótský protokol jako základní strategii boje proti klimatickým změnám? Pokud ne, jaké nástroje ochrany klimatu má prosazovat?
Je obtížné prosazovat něco, co ponižuje největší znečišťovatel...
3. Pro jaké konkrétní dopravní stavby na území ČR budete prosazovat financování z peněz EU (např. v rámci programu Transevropských dopravních sítí)? Bude mezi nimi kanál Dunaj - Odra - Labe?
Národní koalice bude především prosazovat "nepřerozdělování" financí. Jsme proti nelogickému systému, kdy naše peníze (z našich daní) odvádíme do EP a pak složitě žádáme o dotace. Jakékoliv dotace.
4. Jaký postoj má EU zaujmout v otázkách liberalizace světového obchodu. Mají být multilaterální obchodní smlouvy nadřazeny dohodám o životním prostředí? Nebo to má být naopak? Má se o těchto věcech jednat pouze na půdě Světové obchodní organizace (WTO), nebo i v Organizaci spojených národů (OSN)?
OSN asi nebude tím pravým hráčem v budoucnosti...ale část jsem zodpověděla výše. Nelze neúměrně nadřazovat smlouvy obchodní nad zodpovědností, tedy nad dohodami o život.prostředí. Ale ani občasné vydírání ochránců přírody není tím správným řešením.
5. Snahy členských států EU o ochranu životního prostředí na svém území narážejí na pravidla EU o volném pohybu zboží a služeb (viz např. spor mezi Evropskou komisí a Německem o zálohování nevratných obalů nebo spor mezi Evropskou komisí a Rakouskem o zákaz jízdy kamionů na určitých trasách). Považujete současnou právní úpravu této problematiky za uspokojivou, nebo by měla být posílena práva členských států na ochranu jejich životního prostředí, nebo by naopak měla být posílena zásada volného pohybu zboží a služeb na úkor práva států chránit životní prostředí na svém území?
Z logiky naší politiky… koordinovat jisté záležitosti, ano. Ale zákon a normy má vydávat na vlastním území pouze vláda tohoto území.
6. Jste nakloněni tomu, aby o sporných ekologických otázkách bylo možné hlasovat v referendu na celoevropské úrovni?
Ano, v jistém pohledu je toto možné.
reklama