Volby do EP: Podle KSČM musí být příroda respektována jako hodnota sama o sobě
Podrobné informace o volbách do Evropského parlamentu najdete zde
Komunisté ve svém programu kladou velký důraz na omezení negativních sociálních a ekologických aspektů globalizace. Chtějí zdanit čerpání přírodních zdrojů a znečišťování prostředí a navrhují zřídit stálou Evropskou konferenci o otázkách životního prostředí.
Vybrané pasáže z programu "Komunistické strany Čech a Moravy"
S vámi a pro vás, doma i v EU
Volby do Evropského parlamentu se budou konat v prostředí sílící dynamiky i rozporuplnosti evropského integračního procesu v rámci pokračujících celosvětových globalizačních trendů. Evropa se objektivně dostává na křižovatku dalšího vývoje, hledání cest emancipace a způsobů řešení nahromaděných problémů. Vstup Evropy do 21. století je poznamenán hospodářskou stagnací, ústupem od demokratických principů, nástupem asociální politiky jako důsledku převažujícího neoliberálního přístupu i nepříznivým demografickým vývojem evropské populace.
O klíčových záležitostech rozhodují nadnárodní společnosti a instituce, jako je Světová obchodní organizace (WTO), Světová banka (WB) a Mezinárodní měnový fond (IMF), bez kontroly a často v rozporu se zájmy lidí. (...)
Tento stav vyvolává oprávněný a sílící odpor. V zemích EU došlo ke koordinovaným masovým demonstracím za mír, proti válkám, ale také proti neoliberální globalizaci. Je veden boj proti sociální nerovnosti, diskriminaci žen, proti privatizaci veřejných služeb a proti ohrožování životního prostředí. Sílí zápas za Evropu sociálních práv, rovností a solidarity, Evropu demokratickou, otevřenou světu, míru a spolupráci. Ale také za Evropu rovnoprávnou a nezávislou na jiných velmocích, ekonomicky prosperující v rámci udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí. (...)
I. Jsme pro Evropu demokratické a rovnoprávné spolupráce, a proto chceme:
(...)
- Zasadit se o to, aby funkce státu v novém celku nabyly vyšší kvality a přispěly ke zmírnění sociální a ekologické nerovnosti mezi zeměmi EU. Vstupem do integračních uskupení a vymezení společně sdílených pravomocí odpovědnost národního státu před svými občany nikterak neklesá.
II. Evropa solidarity, sociálních práv a rovnosti znamená:
- Zaměřovat působení Evropského sociálního fóra na hledání nových řešení palčivých sociálních a ekologických problémů.
III. Chceme Evropu ekonomicky produktivní, Evropu udržitelného rozvoje, ochraňující životní prostředí, a proto hodláme:
- Prosazovat nová kritéria pro hospodářský rozvoj v evropském měřítku, od dosavadní neoliberální deregulace a privatizace přejít k cílevědomé podpoře vědeckotechnického potenciálu a sociálně a ekologicky odpovědnému přerozdělování zdrojů pro zajištění vyváženého rozvoje.
- Regulovat daňovou konkurenci a zavést mechanismy, které zabezpečí, aby byl zisk zdaňován v zemi, kde je vytvářen, namísto toho, aby byl převeden a zdaněn v "daňovém ráji". Podporovat zavedení Tobinovy daně z pohybu kapitálu a ekologizaci daňových systémů (zdanit čerpání přírodních zdrojů a znečišťování prostředí).
- Podporovat hospodářský rozvoj respektující kritéria ochrany životního prostředí a zvyšování zaměstnanosti, postavený na účinných sociálních službách, na pomoci malým a středním podnikům, který zajistí bezpečnost potravin. Odmítnout komercializaci všech oblastí života a privatizaci přírodních zdrojů.
- Prosazovat kritéria udržitelnosti v dopravě a cestovním ruchu.
- Využívat společné fondy EU s důrazem na financování projektů v zemědělství, v dopravě, při výstavbě infrastruktury, ekologických projektů a rozvojových regionálních projektů, využít možnosti spolupráce v rámci projektu Euroregiony.
- Zapojit se do evropského řešení globálního problému ochrany životního prostředí a klimatu a podporovat vysoký standard ochrany životního prostředí. Za tím účelem zřídit stálou Evropskou konferenci o otázkách životního prostředí, jejímž cílem by bylo prosazovat a zevšeobecnit ekologické standardy bránící šíření ekologických škod. Příroda musí být respektována jako hodnota sama o sobě.
- Podporovat odstranění příčin znečišťování ovzduší, zajištění udržitelnosti a vyváženosti ekosystémů prostřednictvím vhodných technologií (rozvoj obnovitelných zdrojů energie, organického zemědělství, recyklace), etické zacházení se zvířaty a ochranu živočišných a rostlinných druhů. Nebránit rozvoji jaderné energetiky při dodržení nejvyšších standardů bezpečnosti.
- Posilovat záruky prevence a včasného předvídání krizových situací (ekologie, sanitární opatření apod.).
(...)
- Prosazovat mezinárodní dohody o obchodu tak, aby splňovaly požadavky OSN týkající pracovních podmínek a životního prostředí, v rámci globální regulace ekonomiky usilovat o demokratizaci IMF, WB a WTO a jejich začlenění do rámce OSN.
(...)
V. Společně za minimální program evropské levice:
- KSČM není v Evropské unii sama. Má partnery mezi komunistickými a dělnickými i radikálně ekologickými stranami, jejichž společná frakce Evropské sjednocené levice/Skandinávské zelené levice působí v Evropském parlamentu. K zapojení do této frakce po evropských volbách se KSČM hlásí s vědomím nutnosti spolupracovat v novém prostoru EU a orientovat se v politice evropské levice, mít vliv na její další vývoj.
- Společným cílem je využít všechny přednosti objektivně pokrokového procesu evropské integrace, usilovat o rozvoj evropských institucí jako demokratické protiváhy nadnárodního kapitálu a současně bránit likvidaci dosažené úrovně sociálních vymožeností, ekologických standardů a čelit hrozbě militarizace.
reklama