https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/volne-kaceni-v-zahradach-konci-nove-by-se-melo-tykat-jen-ovocnych-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volné kácení v zahradách končí. Nově by se mělo týkat jen ovocných stromů

24.6.2014 01:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ovocné stromy bez povolení, okrasné dřeviny jen s úředním souhlasem navrhuje MŽP
Ovocné stromy bez povolení, okrasné dřeviny jen s úředním souhlasem navrhuje MŽP
Licence | Volné dílo (public domain)
Zhruba rok stará vyhláška, která umožňovala majitelům zahrad volně kácet stromy na svém pozemku, by měla přestat platit. Ministerstvo životního prostředí navrhuje změny, které vrátí do legislativy nutnost žádat obec o povolení k pokácení vzrostlých stromů. To se však nebude týkat velkých ovocných stromů.
 

Dodnes platná vyhláška, pro kterou se vžilo přízvisko Chalupova podle tehdejšího ministra životního prostředí, začala platit téměř před rokem přesně 15. června 2013.

„V zásadě se vracíme k praxi před tímto datem,“ říká ředitelka Odboru ochrany přírody Ministerstva životního prostředí Alena Vopálková. Tedy pro pokácení stromů s obvodem kmene vyšším než 80 centimetrů ve výšce 130 centimetrů bude nutné opět žádat povolení. Povolení bude nutné žádat pro vzrostlé okrasné dřeviny, zatímco se nově nebude týkat ovocných dřevin, tedy starých jabloní, hrušní nebo třeba ořešáků. Co jsou ovocné dřeviny vyjmenovává příloha vyhlášky č. 378/2010.

Nově bude vyhláška měnit i definici zahrady. Zatímco ve staré verzi byl zahradou oplocený pozemek přilehlý k obytnému domu, nově se bude za zahradu brát takový pozemek, který je jako zahrada uvedený v katastru nemovitostí. To znamená, že volné kácení ovocných stromů bude možné i v zahrádkářských koloniích, na které současná vyhláška nepomýšlí.


stuartpilbrow/flickrČtenáři, pořiď si na Ekolist.cz kultivovanou diskuzi
Náklady na úpravu redakčního systému pro spuštění registrovaných diskuzí je osm tisíc. Redakce má v rozpočtu tisíce čtyři. Prosíme tímto čtenáře, aby si na možnost diskuzí přispěli. Za každý dar obejmeme strom.


Nová vyhláška by měla být hotová v září, aby se dala uplatnit již letos na podzim. Kácet se totiž má jev období vegetačního klidu, které začne zhruba v listopadu.

„Řada obcí posílala fotografie, kolik stovek krásných vzrostlých stromů na zahradách padlo. Za rok platnosti vyhlášky to byly určitě tisíce stromů v nejrůznějších obcích,“ říká Richard Brabec (ANO), ministr životního prostředí.

Podle Vratislava Vozníka z občanského sdružení Arnika je velmi těžké určit, kolik přesně stromů bylo za poslední rok pokáceno. Podle dotazníku, který Arnika rozeslala stovce obcí, šlo ve většině případů právě o ovocné stromy. „I ovocné stromy jsou hodnotné, když jsou staré desítky let,“ říká Vozník, nicméně proti volnému kácení těchto stromů ochránci přírody v zásadě nic nenamítají. „Spíše bychom byli pro snížení rozměrů pro volné kácení na 60 centimetrů obvodu kmene,“ dodává Vozník.

Změna pravidel zřejmě vyvolá debatu o tom, zda potřeba povolit kácení na vlastní zahradě není přílišné zasahování státu do práv občanů
Změna pravidel zřejmě vyvolá debatu o tom, zda potřeba povolit kácení na vlastní zahradě není přílišné zasahování státu do práv občanů
Foto | Adin Vyhlídka / Ekolist.cz

Povolení také může pomoci ochraně přírody, protože se bude i více kontrolovat, zda na stromě nežije chráněný druh živočichů. Pokud se jedná o kácení starých stromů je podle Arniky vysoce pravděpodobné, že strom bude biotopem ohrožených druhů hmyzu. Vzácný hmyz se nalézá zejména na starých jilmech, dubech, jedlích, topolech, lípách, jírovcích nebo vrbách.

Změna pravidel zřejmě vyvolá debatu o tom, zda potřeba povolit kácení na vlastní zahradě není přílišné zasahování státu do práv občanů. „Už mi chodí e-maily, kde je krom řady expresivních výrazů napsáno, proč mám žádat, vždyť je to můj strom. Jak si dovolujeme omezovat lidská práva,“ potvrzuje ministr Brabec.

Podle Vratislava Vozníka je to ale stejné, jako když majitel osobního auta musí každé dva roky projít technickou kontrolou. Stejně tak stromy plní celou řadu funkcí pro životní prostředí: zachycují prach, vyrábí kyslík a zachycuje vzdušný uhlík nebo ochlazují konkrétní místo.

„Stát do práv vlastníků zasahuje, protože stromy stejně jako auta mají řadu vedlejších vlivů, které majitel nemusí být schopen posoudit,“ vysvětluje Vozník.


reklama

 
Další informace |
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist