Von der Leyenová: Energetická krize vyžaduje další kroky, včetně nových investic
Šéfka unijní exekutivy vystoupila den před mimořádnou radou ministrů zodpovědných za energetiku, která byla svolána s cílem přijmout soubor opatření zahrnující pravidla společných nákupů plynu nebo normu, která umožní urychlit výstavbu elektráren využívajících obnovitelné zdroje. Na těchto bodech už členské země unie našly shodu, definitivní schválení ale zdržuje spor ohledně cenového stropu na plyn.
Podle von der Leyenové je přijetí všech navržených opatření klíčové pro připravenost na příští zimu a "každý den průtahů přichází s cenovkou". Uvedla, že EU je připravena do konce března spustit první proces slučování poptávky po plynu. "Na to ale potřebujeme dohodu na krizovém nařízení, které jsme navrhli 18. října, a to hned," řekla von der Leyenová.
Jednání o tomto a dalších bodech navazují na sérii kroků učiněných od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu. EU začala nahrazovat ruská fosilní paliva ropou a plynem z jiných zemí, jako je Norsko, Spojené státy nebo Ázerbájdžán, dohodla se na úsporách plynu a výrazně zvýšila kapacitu solárních či větrných elektráren.
"Výsledek všech těchto kroků je ten, že jsme pro tuto zimu v bezpečí. Ruské vydírání selhalo," prohlásila von der Leyenová v odkaze na prudké snížení dodávek plynu z Ruska. Zatímco unii se daří tento výpadek pokrývat zkapalněným zemním plynem (LNG), cena suroviny se stále pohybuje vysoko nad průměrem z minulých let, což působí problémy domácnostem i firmám napříč členskými zeměmi.
Šéfka EK o situaci mluvila po jednání s výkonným ředitelem Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatihem Birolem, který na tiskové konferenci varoval, že příští rok může být z energetického hlediska výrazně složitější než ten letošní. Předpověď vysvětloval možným odstřižením EU od ruského plynu, potenciálním nedostatkem LNG a nezvykle teplým počasím z uplynulých měsíců.
IEA v listopadu odhadla, že Evropa by mohla v letním období čelit výpadku dodávek až 30 miliard metrů krychlových zemního plynu. Dnes Birol dodal, že nebýt krizových opatření EU, mohl být příští rok tento výpadek dvojnásobný. Von der Leyenová vyjádřila přesvědčení, že unii se příští rok podaří zajistit podobný objem LNG jako letos.
Odpověď na současnou krizi vidí šéfka unijní exekutivy také v dalším zvyšování investic do přechodu na ekologičtější zdroje energie. V nejbližší době se proto EK chystá navrhnout zvýšit rozpočet unijního plánu pro odklon od ruských fosilních paliv. Krok označila také za část reakce na americkou podporu domácí výroby elektromobilů a dalších výrobky přispívajících k takzvané zelené transformaci.
V delším výhledu je podle von der Leyenové potřeba nový unijní fond. "Budeme pracovat na vytvoření... fondu, abychom zajistili, že Evropa bude nadále globálním lídrem v čistých technologiích," řekla předsedkyně komise. Avizovala při tom revizi víceletého rozpočtu EU.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (50)
Miroslav Vinkler
12.12.2022 17:18Právě Uršula stoji za extrémním politickým tlakem na odchod od fosilních paliv k přerušovaným zdrojům energie ( OZE) .
S těmi se při pohledu na faktury za energie můžeme leda vytřít zadní tělní otvor.
Nejlepším krokem by bylo rozloučit se s EU a být pouze přidruženým členem
(volný pohyb osob, zboží a kapitálu) než nás ožebračí na kost.
Z ČR se stala manufaktura a výrobna levné elektrické energie , kterou levně prodáme a draze kupujeme . ( 0.50 Kč/kWh vs. 6.50 Kč/ kWh).
------
Ilona Švihlíková: Realitu současného světa lze pochopit jedině v propojení mezi politikou a ekonomikou.
Pro postavení Česka v globalizovaném světě někdy používáte slovo kolonie. Můžete rozdělení ekonomik vysvětlit?
...Kolonie je závislá ekonomika, která je pod zahraniční vlastnickou kontrolou, není schopna prosadit autonomní hospodářskou politiku. Totiž ekonomická závislost vytváří politickou závislost. O osudu kolonie nerozhodují její občané ve volbách, ale cizí nevolené zájmy.
Jste proti globalizaci? Proč?
Domnívám se, že demokracie potřebuje svrchovanost, a to znamená také ekonomickou suverenitu. Pokud se o klíčových ekonomických záležitostech země rozhoduje na jiných kontinentech, nebo v institucích nevolených zástupců, pak o demokratickém rozvoji nemůže být ani řeči.
Elektřiny máme dost a vyrábíme ji levně. Ale do ekonomiky ji pouštíme neskutečně drahou. Co s tím?
Odejít z Lipské burzy. Nebrání v tom žádné právní předpisy, jen zbabělost české vlády.
------------------------------------------------
Ilona Švihlíková patří k předním českým ekonomům. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou, obor mezinárodní obchod. Má doktorát z politologie a docenturu v oblasti mezinárodních vztahů/mezinárodní ekonomie.
X
na rozdíl od pana Hanzla.
Karel Zvářal
12.12.2022 17:36 Reaguje na Miroslav VinklerMichal Ukropec
12.12.2022 17:52 Reaguje na Miroslav VinklerPetr Eliáš
12.12.2022 18:34 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
13.12.2022 05:38 Reaguje naJinou věcí je, kdo a jak ji udržuje při životě. Občané to určitě nejsou.
Pavel Hanzl
13.12.2022 09:07 Reaguje na Miroslav VinklerTo nám snad zařídili Paroubkovi Marťani?
Svatá Prostoto
13.12.2022 12:20 Reaguje na Pavel HanzlOpravdu?
Švihlíkovou hájit nebudu, na to se mám moc rád.
Pavel Hanzl
13.12.2022 12:35 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
13.12.2022 13:02 Reaguje na Pavel HanzlTen jste četl, bo jste na něj reagoval v diskuzi. I když u vás ani to "četl" možná nestačí.
Takže vaše oblíbená klasika, plácáte kraviny a pak se z toho snažíte vykroutit.
Pavel Hanzl
13.12.2022 21:14 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
14.12.2022 12:14 Reaguje na Pavel Hanzlsv
13.12.2022 21:52 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
14.12.2022 06:50 Reaguje na svTo už je lepší číst Mein Kampf.
Pavel Hanzl
14.12.2022 10:14 Reaguje na Miroslav Vinklersv
14.12.2022 19:49 Reaguje na Miroslav Vinklerhttps://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/madarsko-inflace-paliva-benzin-zdrazovani.A221208_100431_eko-zahranicni_akp
Pavel Hanzl
13.12.2022 09:05 Reaguje na Miroslav VinklerVystoupení z EU by pro nás znamenalo nejhoší propad ekonomiky v historii, protože by nás opustily nadnárodní firmy, které zemi živí. Nejsme žádnou kolonií, všechny velké firmy jsou akciovky a zím mají mezinárodní vlastnictví úplně stejné, jak je běžné na celém světě.
Pozná se to taky podle toho, že si můžeme zvolit do vedení země naprosto dezolátní jedince kolaborující s nepřítelem a v EU nikdo neřekne ani ťok. To by se v kolonii stát nemohlo.
Zan K.
18.12.2022 11:48 Reaguje na Pavel Hanzlsv
13.12.2022 21:47 Reaguje na Miroslav VinklerOvšem narovinu, vinkler, bláboly švihlíkové o ekonomii je možno brát vážně asi tak jako kellerovy bláboly o sociologii. Ten taky prosazoval samozásobitelné komuny. S těma dvěma zjevama bychom tady měli čučche natotata. To si ale vinkler díky nedostatku uvažování neuvědomuje .. nebo že by si to uvědomoval a pod stromeček si přeje motyčku .. jako jeho vzory rudí khmérové.
Miroslav Vinkler
14.12.2022 06:52 Reaguje na svPavel Hanzl
14.12.2022 10:22 Reaguje na Miroslav VinklerSvatá Prostoto
14.12.2022 14:59 Reaguje na Pavel Hanzlsv
14.12.2022 20:02 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
13.12.2022 09:33 Reaguje na smějící se bestieSvatá Prostoto
13.12.2022 08:26Já tedy nechci být na soudružku předsedkyni nějak joo hnusnej, ale to je zase blábol. Změna dodavatelů je samozřejmě ok, byť se jedná o poznanou nutnost. Navíc na tom EK/EU má prd zásluhu, jednotlivé státy prostě plyn shání kde se dá samy.
Dohadovat se na úsporách plynu je při dnešních cenách fakt hrozně smysluplné ... když je plyn drahý jak kráva a prakticky úplně každý šetří jak se dá sám od sebe. Na to kua min soukromé firmy a občané nepotřebují žádnou EU, stačí poslední dobou již obligátní dopis o zvýšení záloh.
A to výrazné zvýšení kapacity FVE+VE nám bude v případě plynu dost prd platné, bo jak se denně například zde ... https://app.electricitymaps.com/zone/PT ... prakticky v celé střední a východní Evropě tyto zdroje dávají okolo 10 %, 15 % když se fakt daří. A ne, nebude to lepší a lepší. Prostě svítit bude vždy málo a s tím větrem to taky nebude zjevně min v uvedeném regionu žádná sláva, plus to bude vždy hra na náhodu. Takže jak nic proti budovní nových FVE+VE, tak ty min od listopadu do března žádným reálným řešením nejsou a nebudou. Sorry, jako.
Pavel Hanzl
13.12.2022 09:18 Reaguje na Svatá ProstotoVýkon OZE je dán dimenzováním. Pokud bude 10 - 15% ze 100, bude k dispozici množství elektřiny poloviční, než když bude výkon v píku 200.
Taky větší instalovaný výkon OZE dává více, když průměrně fučí a svítí, takže není nutno pálit tolik plynu a může se šetřit na dobu, kdy nesvítí a nefučí. Energetici to mají spočítané dobře, nebojte se, jenom pro naše ropáčky to je mimo možnosti koblihy.
Miroslav Vinkler
13.12.2022 10:19 Reaguje na Pavel HanzlPak jsem si ale přečetl váš příspěvek - a je to lepší !!!
Doufám, že smát se přestanu až navečer ,kdy mě čeká fotbal
na MS v Kataru.
Svatá Prostoto
13.12.2022 12:33 Reaguje na Pavel HanzlFirmy to nemají na háku nikdy, firma, která má na háku nákladu dlouho nebude, firma, která zvýšené náklady nebude adekvátně promítat do cen také ne, a firma, které v důsledku těch zvýšených cen klesne odbyt to bude mít kua těžké.
Nevím, co je nad možnost vaší koblihy ... bo reálný ropák jste jak vyšitý:-) ... ale čím více budete mít elektřiny z OZE, tím větší musíte mít kapacitu záložních zdrojů. Jedno jakých. Které samozřejmě musíte zaplatit. Takže místo jednoho stabilního zdroje, který vám dodává tu elektřinu téměř furt, budete mít jednak kapacitu OZE, jednak kapacitu zálohy.
Teď je poledne a v Říši je celkem jako u nás, tedy jasno ... a i teď jim VE+FVE dávají jen 15% (a to je v tomto období docela úspěch) ... takže bych to vaše dimenzování OZE chtěl vidět, a ty zálohy taky. Ale rozhodně bych to nechtěl platit.
Pavel Hanzl
13.12.2022 12:39 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
13.12.2022 12:57 Reaguje na Pavel HanzlTakže vám nestoupají jen náklady na plyn/elektřinu, ale zprostředkovaně i většina ostatních nákladů.
A to vše za situace, kdy zbytek světa je na tom z pohledu růstu nákladů na energie výrazně lépe a tedy je výrazně konkurenceschopnější.
Kua, to by dal i malej Kája Mařík, tohle to!
Pavel Hanzl
13.12.2022 14:38 Reaguje na Svatá ProstotoSlavomil Vinkler
13.12.2022 17:06 Reaguje na Pavel HanzlVětšina studentů na tuto otázku poprvé nikdy nedovede odpovědět.
Odpověď je přitom jednoduchá:
Legálně lze obyvatelstvo okrást pomocí inflace, kterou rozpoutáte rozhazováním peněz pod nějakou záminkou, v době nějaké krize. Potom stačí jenom inflaci nechat běžet a dívat se.
Neochota současných vlád zakročit proti inflaci v Evropě je součástí bouracího kladiva.
Pavel Hanzl
13.12.2022 21:08 Reaguje na Slavomil VinklerSvatá Prostoto
14.12.2022 12:43 Reaguje na Pavel HanzlMudrovat nic nemusím, není totiž co, protože se rozjela samozřejmě nejen u nás ... https://www.usinflationcalculator.com/inflation/current-inflation-rates/
sax
13.12.2022 16:18 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
13.12.2022 21:10 Reaguje na saxBřetislav Machaček
14.12.2022 08:59 Reaguje na Pavel Hanzlspalovákem, topíte plynem a svítíte elektřinou z
uhelek. Kritizujete ostatní a sám jste příkladem
ropáka, který plýtvá, kde může a má plnou pusu
ekologie a OZE. Dnes se koukám z okna na hezky
zasněženou fotovoltaiku na sousedově střeše a na
dva větrníky, jak se ne a ne roztočit. Nebýt
jádra a fosilu, tak si OZE můžete narvat víte kam!
Pavel Hanzl
14.12.2022 10:18 Reaguje na Břetislav MachačekSvatá Prostoto
14.12.2022 12:51 Reaguje na Pavel HanzlA z toho hlediska na tom nejste rozhodně líp než většina z těch, které si tu furt berete do huby.
Ale vy to takhle máte celý život a ve všem, že jo:-)?
Pavel Hanzl
15.12.2022 11:52 Reaguje na Svatá ProstotoTo se ropáčkovi přihodit nemůže.
Svatá Prostoto
15.12.2022 16:18 Reaguje na Pavel HanzlTakže jo, na životní prostředí tak nějak dlabete, hlavně když by vás to něco stálo, ale když vám jde vo prachy, to jste eko jak sfiňa ... hlavně když cejtíte nějakou tu dotaci, co:-)))?
Milan Dostál
14.12.2022 09:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
14.12.2022 10:19 Reaguje na Milan DostálSvatá Prostoto
14.12.2022 12:59 Reaguje na saxhttps://www.americangeosciences.org/critical-issues/faq/what-are-advantages-and-disadvantages-offshore-wind-farms
https://www.rechargenews.com/wind/five-big-problems-for-offshore-wind-angry-birds-grumpy-neighbours-and-more/2-1-870639
To samozřejmě není důvod pro to je šmahem odmítnout, ale současně je to důvod mít na paměti, že všeho moc škodí.