Vrátí se v podobě úspor vyšší investice do úsporných zářivek?
Díky podpoře distributorů energie bylo od roku 2006 možné v Kalifornii nakoupit nové úsporné žárovky za čtvrtinovou cenu, celkem se jich prodalo sto milionů kusů. Podle statistik byl ale dopad na spotřebu překvapivě malý, cituje Technet deník The Wall Street Journal.
Největší kalifornský distributor elektřiny, společnost PG&E, uspořil během poslední fáze zavádění úspor v osvětlení 453 gigawatthodin místo plánovaných 1700. Důvod? Bylo zakoupeno méně světel, než odhady předpokládaly, a navíc si lidé koupili zářivky do zásoby a zatím je nepoužívají. Světla také mají o třetinu nižší životnost, než se čekalo. Kalifornie však bude pokračovat a od roku 2014 se zde nebudou klasické žárovky vůbec prodávat.
V Evropě klasické žárovky skončí už v příštím roce. V ČR by podle neziskového Střediska pro efektivní využívání energie (SEVEn) mohla úspora na osvětlení dosáhnout maximálně 10 až 15 procent (1500–2000 Gwh) z celkového odběru domácností. Podle odborníka na světelné zdroje Jiřího Pavlaty nemají při běžném provozu – totiž při relativně častém zapínání – úsporné typy světel nad klasickými žádnou výhodu.
Výrobci ale deklarují, že již mají zdroje určené speciálně pro použití na místech, kde se světlo používá jen občas nebo se často spíná, jako například na toaletách. Taková zářivka, pokud je kvalitní, prý dokáže ušetřit až kolem dvou tisíc korun za dobu životnosti.
Úspory kompaktní úsporné zářivky oproti klasické 60W žárovce se obecně pohybují od 2000 Kč výše, pokud se uvažuje životnost 10 let a průměrné ceny elektřiny 4,18 Kč/kWh, tvrdí firma Osram. Rozdíl 200 Kč, který je v nákupní ceně jedné žárovky a zářivky, se tak zákazníkům prý mnohanásobně vrátí. Dobré zářivky stojí kolem 300 korun. Dají se pořídit i za polovinu, takové ale podle Jiřího Habela z FEL ČVUT musí zákonitě zklamat. Trend vývoje do budoucnosti se nyní upíná na LED technologie. Podle zástupce firmy Osram Martina Kocourka by měly mít 50% podíl na trhu již v roce 2015.
Koupě úsporného světla je ale daleko složitější záležitost, než jen koupit žárovku a řídit se výkonem. „V současné době je nabídka i kvalita nabízených kompaktních zářivek velmi široká a lze jen velmi těžko bez podrobných laboratorních měření stanovit, jaké jsou průměrné parametry prodávaných kompaktních zářivek,“ řekl pro Technet Jiří Habel. Například Osram disponuje širokou nabídkou úsporných zdrojů od halogenových žárovek, přes kompaktní úsporné zářivky až po LED technologie. Pro každé použití se pak hodí jiný typ a pro zvolený typ existuje ještě kompletní řada výrobků.
Podle článku „Velká žárovková loupež. Úsporná světla jsou tak trochu kulišárna na zákazníky“ zveřejněného dne 17. února 2011 na serveru Technet.cz.reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
není o čem přemýšlet - 4. 3. 2011 - Jiří Svobodaprotože v Tescu jsem objevil kompaktní zářivky 20W a 23W kategorie A s životností 6000 hod za cca 50Kč. Svítí jak hrom hned po zapnutí, a pokud do 2 let odejde, můžeme ji reklamovat. Jediné, co je potřeba, dát ji po umření do sběru. Když tou žárovkou svítíme 3 hodiny denně, ušetří nám ročně 80 kWh za bratru 400 Kč. Copak toto není eko-ekonomické? Co jiného bychom měli dělat než toto? Jak lze ještě více proboha motivovat? |