https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-vybrat-svetlo-pomohou-nove-informace-na-obalech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak vybrat světlo? Pomohou nové informace na obalech

1.9.2010 16:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
Z obchodů pomalu mizí klasické žárovky, v roce 2012 se zcela přestanou prodávat. Alternativ k žárovkám je řada, ale jejich kvalita či použitelnost je různá. Spotřebitelům by ode dneška měly s výběrem pomoci nové informace, které výrobci budou muset uvádět na obalech zdrojů světla nebo na energetickém štítku.
 

Chromatičnost
Škála chromatičnosti. Teplé světlo má méně než 3300 K, studené světlo má 3300 K až 5000 K a denní světlo má více než 5000 K.
Foto: Dkroll2/Wikimedia Commons

Spotřebitelé si budou moci kompaktní zářivku, halogenovou žárovku či LED žárovku vybrat na základě několika kvalitativních údajů. Dosud postačující údaj o wattech totiž není dostatečným vodítkem pro výběr svítidla.

Jedním z nových údajů je tzv. světelný tok, udávaný v lumenech (značka lm). Zjednodušeně se dá říci, že je to údaj o tom, jak silně zdroj svítí. Jak udává společnost Osram, klasická 60 W žárovka má světelný tok 710 lm, 15 W kompaktní zářivka vydá 850 lm, 8 W LED 470 lm.

Dalším údajem bude nominální životnost světelného zdroje uvedená v hodinách, počet spínacích cyklů do předčasné poruchy světelného zdroje a teplota chromatičnosti, vyjádřená v kelvinech (K). Podle údajů výrobců má teplé světlo méně než 3300 K, studené světlo má 3300 K až 5000 K a denní světlo má více než 5000 K. Podle Wikipedie má svíčka chromatičnost 1200 K, 2800 K má klasická žárovka či slunce při východu či západu. Zářivka má 5000 K.

U kompaktních zářivek ocení spotřebitelé i údaj o době, kterou zdroj potřebuje na naběhnutí do 60 % světelného výkonu. V případě, že je tato doba kratší než jedna sekunda, mohou výrobci uvést, že zdroj má „okamžité rozsvícení“.

Povinné bude uvést, zda je světelný zdroj použitelný pro stmívání (případně jaký typ stmívače). Spotřebitel se také na obalu dozví, jaké rozměry, konkrétně jakou délku a průměr, zdroj má. Mělo by se tak zabránit tomu, že si spotřebitel koupí světelný zdroj, který se mu kvůli svým rozměrům nevejde do svítidla.

Pokud světelný zdroj obsahuje rtuť (týká se zejména kompaktních zářivek), musí výrobce uvést obsah rtuti v mikrogramech s přesností na jedno desetinné místo. Zároveň musí být spotřebitel informován o tom, na které internetové stránce lze v případě náhodného rozbití světelného zdroje najít pokyny k odstranění úlomků světelného zdroje. Tyto a další informace musí být uvedeny i na volně přístupných internetových stránkách.

Nové značení vlastností světelného zdroje na obalu platí od 1. září 2010. Zavádí jej nařízení 244/2009, které bylo přijato v návaznosti na směrnici o ekodesignu, a které také nařizuje postupné omezování klasických žárovek.

Informace o konci žárovek můžete číst ve zprávě Zákaz žárovek: Co a proč se změní a jaké jsou alternativy

Další informace, časté dotazy a odpovědi nebo technické informace naleznete na speciálním webu Evropské unie.


reklama

 
Martin Mach Ondřej
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist