https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vvyrcholila-kampan-uklidme-svet-lide-letos-naplanovali-pres-350-uklidu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vvyrcholila kampaň Ukliďme svět, lidé letos naplánovali přes 350 úklidů

27.3.2022 01:23 | PRAHA (ČTK)
Ukliďme svět 2021.
Ukliďme svět 2021.
Foto | Tomáš Polák / Ukliďme svět
V rámci velkého jarního úklidu, který je součástí kampaně Ukliďme svět, nahlásili dobrovolníci letos přes 350 úklidů po celém Česku, zhruba o 60 více než loni na jaře. ČTK to sdělila koordinátorka akce Veronika Andrlová z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). S úklidem přírody a veřejných prostranství mohou lidé pomoci i kdykoliv jindy během roku, další velký úklid se uskuteční na podzim.
 

Podle Andrlové lidé do pátku nahlásili mezi 350 až 360 úklidy. Loni v jarním termínu svaz evidoval 290 úklidových akcí a lidé posbírali kolem 70 tun odpadu. Andrlová očekává, že pěkné počasí letos přiláká i mnoho dalších pomocníků. Do akce se tradičně zapojuje také řada škol.

Například v Praze a v okolí hlavního města lidé letos zaregistrovali 132 úklidů. Desítky společných úklidů pak naplánovali i dobrovolníci z dalších krajů v Česku. Z konkrétních akcí se mohli lidé zapojit třeba do úklidu okolí lomu Velká Amerika na Berounsku. V Praze lidé uklízeli Kunratickou bažantici nebo v Prokopském údolí. Až do 3. dubna lze také pomoci rybářům s úklidem okolí Orlické přehrady, který začal už 14. března. Loni se z jejích břehů odvezly čtyři tuny odpadu.

Cílem akce Ukliďme svět je odstranit nelegálně vzniklé černé skládky a pohozené odpadky. Během roku 2021 podle Andrlové lidé v Česku sebrali 170 tun odpadu. Kampaň Ukliďme svět v Česku od roku 1993 organizuje Český svaz ochránců přírody a je součástí globální akce Clean Up the World. Do kampaně se každoročně zapojují tisíce dobrovolníků. V letech 2017 až 2020 se konala společně s kampaní Ukliďme Česko. Od loňska však obě akce pokračují samostatně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

27.3.2022 06:14
Ať si to uklidí, kdo to tam hází. Odpad má za prvné: Nevznikat. Spousta věcí je zbytečně vyrobených. Za druhé, když už odpad vznikne, tak se má roztřídit podle materiálu. A za třetí, tyto vytříděné suroviny se mají znovu využít.
Výhody? Snížení platby za produkovaný odpad. Zrušení černých skládek. A jarní procházky bezodpadkovou přírodou.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

28.3.2022 07:37 Reaguje na Katka Pazderů
Jak je v níže uvedených příspěvcích správně uvedeno - ti, co to tam hází to nikdy neuklidí! To se hluboce mýlíte.

Jejich základní návyky a dovednosti je nevedou k tomu, aby chápali, že je to špatně. To se formuje již od dětství, kdy nás (mluvím za sebe a své vrstevníky) naši rodiče "drezurovali", že v přírodě se máme chovat ohleduplně, nemáme tam nic odhazovat a spoustu tehdy pro nás ne vždy pochopitelných požadavků (např. nelámej tu větev, ubližuješ zbytečně tomu stromu).

Možná to bude někomu k smíchu, ale před 45 lety jsem chodil do turistického oddílu jako pionýr a každé jaro jsme uklízeli tzv. "Baarovu stezku" z Klenčí pod Čerchovem až na Výhledy. Kromě toho nás učili spoustu užitečných dovedností a návyků, které v nás formovali úctu k přírodě a snahu jí zbytečně neubližovat.

Zatímco nyní je moderní tzv. "volná výchova", jejíž vedlejší efekt je mimo jiné i to, že z dětí vychovává jedince bez jakékoliv empatie, všechno je jim jedno a myslí jenom na svůj prospěch. Není jim divné odpadky zahodit kdekoliv, protože to po nich celý život někdo vždycky uklízel (třeba když trávili víkend s rodiči v obchodním centru a ne v přírodě).

Nechci házet všechny do jednoho pytle, ale rád bych tím vyjádřil, že pokud nemáte návyky, není vám divné, že je to špatně.
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.3.2022 09:56 Reaguje na Katka Pazderů
P. Kvítek popsal výchovu i společné jarní úklidy pěkně. Souhlasím, že spousta věcí, i obalů ale kvůli např. hygienickým nařízením, je zbytečně vyrobených. Bohužel se černé skládky nedají zrušit - oficiálně neexistují. Ale stále vznikají, to je fakt, a jejich uklidem pak musí verejnost pomáhat. Co se tomu podobá, jsou staré zátěže, a na jejich evidenci, monitoringu a odstranování se pracovalo od 90. let. No a něco jako společné úklidové akce probíhají i v Německu, nemusí být jarní.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.3.2022 11:33 Reaguje na Katka Pazderů
"Ať si to uklidí, kdo to tam hází."

Cywe, to je hluboká myšlenka ... nešlo by ji doplnit o nějaký nápad, ideálně reálný a realizovatelný, jak toho dosáhnout?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

28.3.2022 18:02 Reaguje na Svatá Prostoto
Řešení je nasnadě: drtivá represe
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

28.3.2022 19:09 Reaguje na Jakub Graňák
Víte, drtivá represe by měla smysl v případech, kdy je pachatel černé skládky usvědčen. Ale to se týká minima případů. Málokdy se dá zjistit, kdo je jejím "autorem".

Takže nám zase zůstává ta výchova obyvatelstva, aby jejich návyky nebyly na úrovni obyvatel banánových republik...
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

28.3.2022 19:23 Reaguje na Jiří Kvítek
Černé skládky jsou zpravidla na notoricky známých místech (alespoň dle mojí zkušenosti, kdy jsem měl tuhle agendu pár let na starost), takže stačí investice do fotopastí, drobná úprava legislativy, aby bylo možno používat fotky z veřejných prostranství a už se práší za kočárem. A věřte, že stačí jen pár usvědčených případů se statisícovým flastrem a ta pakáž si to rychle rozmyslí
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.3.2022 07:32
Málokdo si už vzpomene, když ČR vstupovala do EU (2004) ,jak bylo všude uklizeno. Nechtěli jsme vypadat jak u cikánů a povedlo se - tehdy.

Včera jsem jel silniční trasou Šumperk - Vamberk a místy jsem si připadal jak na Balkáně. Odhozené plechovky, petky a bůhvíco podél cesty, přiléhavěji a jadrně - bordel.

Propadli jsme se o dost dolů ve vztahu k životnímu prostředí a jeho ochraně, společnost tak kopíruje politické elity, které mají plná ústa ochrany životního prostředí, ale v praxi dělají pravý opak.

Čekat na to, že ti co to pohodili se vrátí a uklidí po sobě je marné , máme tady takovou partu , a tak alespoň jednou za rok v místě tomu trochu pomůžeme.
Vždy si s lítostí vzpomenu na Slovinsko i Rakousko, kde jsem se setkával se zcela odlišným přístupem veřejnosti k čistotě okolí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.3.2022 10:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
1* !
Odpovědět
va

vaber

27.3.2022 08:50
odpadky jen ukazují na povahové vlastnosti lidí a jejich lhostejnost k životnímu prostředí ve kterém žijí,
jsme národ na úrovni nepřizpůsobivých,
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.3.2022 11:16
Ne nadarmo se říká, že příklady táhnou jak v kladném, tak i záporném smyslu. Včera na cyklovýletě cca 40 km jsem sledoval okolí všech cest bez
rozdílu. Plně souhlasím s p.Vinklerem o tom svinčíku v příkopech, které u
labilních jedinců vytvářejí představu, že příkop je k ukládání smetí asi
určen. Ty odpadky tam podle jejich stavu(rozsekané strojními kosami)nejsou
půl roku, či rok, ale mnohdy let více. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že
jedna nekvalifikovaná pracovní síla je schopna denně sesbírat i 5 km v jednom směru(sami jsme tak kdysi čistili hůře přístupné pobřežní porosty řeky po povodních)a nechápu nezájem obcí,krajů, MŽP, MD a dalších s tím konečně už začít něco dělat. Už úklid jednou ročně by byl slušný počin a když lidé uvidí čistý příkop, tak se snad zastydí tam něco odhodit. Tak
jim to asi nevadí, že pouze přidávají o jeden odpadek navíc. Jsou to z
50% právě bohužel nevratné nápojové obaly. Být zálohované, tak se možná najdou "dobrovolníci", kteří si jejich sběrem vydělají na to své "čůčo"
a ubude alespoň těch 50%. Bohužel to naráží na mnoho odpůrců, kteří do ekonomického kalkulu nepočítají náklady na úklid obalů a počítají pouze náklady na výkup, dopravu a zpracování. Tak časem "zarosteme" smetím a dobrovolnický úklid přestane lidi bavit. Není lepší byť ta minimální motivace nevyhazovat "peníze" za zálohu, než nic ?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

27.3.2022 17:39 Reaguje na Břetislav Machaček
Kdepak milý pane, labilní jsou ti jedinci, kteří když někoho přistihnou při rozhazování bordela po příkopách, si dovolí na dotyčného vystartovat ať si to zase sebere. Hovořím z vlastní zkušenosti. Bordeláři jsou sami se sebou spokojení.
To máte ůplně stejné, jako s těmi velmistry jezdícími do zákazu autem, nebo na motorce - mindrákem trpí ti, co se jim to nelíbí, nebo proti tomu brojí, nikoli samotní hříšníci
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist