Vyhubení slonů by mělo na planetu fatální dopady, ukazuje nová výstava v olomoucké Pevnosti poznání
"Prostřednictvím unikátní expozice chceme nabídnout komplexní pohled na slony, jejich způsob života, roli v ekosystému i vztah s člověkem," uvedl ředitel muzea Matěj Dostálek.
Expozice podle zástupců Pevnosti poznání nejen vtáhne živou a hravou formou návštěvníky do problematiky ochrany jednoho z nejunikátnějších zvířecích druhů na naší planetě, ale osvětlí také důležitý kontext, a to vliv tržní ekonomiky nebo rozdíly v potřebách obyvatel globálního jihu a bohatého severu.
"Vyhubení slonů by mělo na celou planetu fatální dopady. Sloni jsou mimo jiné jedněmi z hlavních přenašečů semen a tvůrců deštných pralesů, které mají zásadní vliv na celosvětové klima," doplnil Chvátal.
Výstavu tvoří řada interaktivních exponátů, jejím cílem je především šíření osvěty a podpora vztahu všech generací k tématu ochrany životního prostředí.
Expozice se inspiruje mezinárodní iniciativou Save Elephants českého biologa Arthura F. Sniegona, který přes deset let mění osudy ohrožených druhů v Africe. Už dříve měl v Pevnosti poznání premiéru Sniegonův snímek The Elephangelist.
"S Arthurem nás pojí stejné cíle - na základě vědeckého poznání chceme měnit společenské vnímání palčivých ekologických problémů dneška a podpořit tak udržitelný rozvoj," uvedl Dostálek.
Pevnost poznání sídlí ve zrekonstruované, památkově chráněné budově velkého dělostřeleckého skladu z roku 1857. Prostřednictvím expozic, dílen, laboratoře a digitálního planetária zde zaměstnanci a studenti univerzity zábavnou a hravou formou přibližují dětem i dospělým vědecké poznatky i historická fakta.
Otevřena byla v dubnu 2015, její vybudování stálo přes 150 milionů korun. Návštěvníkům nabízí čtyři expozice - Do historie, Živá voda, Rozum v hrsti a Světlo a tma. Nově otevřená výstava zaměřená na slony a jejich způsob života je součástí expozice Živá voda.
reklama