Výjimka pro elektrárnu Chvaletice je dle ekologických organizací dál nepřijatelná
Společnost v reakci uvedla, že se nehodlá podílet na vytváření mediálního tlaku, a k věci se nebude vyjadřovat.
"Provozovatel v žádosti pořád trvá na příliš vysokém denním limitu pro oxidy dusíku, který není v souladu jak s vyhláškou, tak s předchozím rozhodnutím ministerstva životního prostředí, které zrušilo původní udělení výjimky z pera úředníků Pardubického kraje," uvedl Hrábek.
Podle ekologické organizace společnost v žádosti neprovedla podstatné změny. Dál chce vypouštět 25 miligramů na metr krychlový rtuti, téměř čtyřnásobek povoleného limitu, a 195 miligramů na metr krychlový dusíku. Nezkrátila ani dobu požadované výjimky a pro oxidy dusíku i pro rtuť stále chce maximální možnou délku osm let. Už v prvním rozhodnutí o výjimce označil krajský úřad výjimku pro rtuť za nepřiměřeně dlouhou a zkrátil ji o rok a půl.
Podle mluvčí mateřské společnosti Sev.en Energy Gabriely Sáričkové Benešové aktivisté dosáhli toho, že se o Pardubicích nerozhoduje v Pardubicích, ale v Olomouci, a dělají vše pro to, aby i krajský úřad Olomouckého kraje byl prohlášen za podjatý. "Ostatně dle vyjádření hejtmana Pardubického kraje byl jedním z důvodů podjatosti právě mediální tlak na úřad. Na tomto tlaku se ani nyní podílet nehodláme, a proto se k věci nebudeme dál vyjadřovat, aby mohli olomoučtí úředníci žádost nestranně a kvalifikovaně posoudit," uvedla ve vyjádření pro novináře mluvčí.
Na krajský úřad v Olomouci věc převedlo ministerstvo životního prostředí kvůli námitce systémové podjatosti pardubického krajského úřadu, kterou podaly ekologické organizace včetně Greenpeace, místní spolky a některé okolní obce.
Elektrárna už dřív uvedla, že by instalace technologií ke snížení emisí rtuti a oxidů dusíku pod požadované limity byla moc drahá. "Zároveň ale neváhá mezi náklady na ekologizaci zahrnout i dřívější výdaje na nepovedenou instalaci elektrostatických odlučovačů, které nefungují, jak by měly, a je třeba je nahradit látkovými filtry. Tím provozovatel uměle nadhodnocuje náklady na potřebné technologie," uvedl aktivista Hrábek.
Upozornil, že elektrárna už skoro měsíc elektřinu nevyrábí. V současnosti se připravuje montáž látkových filtrů, uvedl na dotaz novinářů mediální zástupce firmy Petr Dušek.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Pavel Hanzl
9.5.2020 09:35 Reaguje naDaniel Višňovský
9.5.2020 21:36 Reaguje na Pavel HanzlStanislav Chytrý
13.5.2020 13:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
16.5.2020 08:59 Reaguje na Stanislav ChytrýNejhorší ale je, že nic neděláme. Poskytováním vyjímek na produkci jedů se to nezlepší. Rakušáci mají vodní energii, my zase jádro. Proti stávajícím JE nikdo nic nemá, ovšem stavět dalšího mastodonta se spuštěním za 20 let je ryzí nesmysl.
Ale rozvoj fve a moderních forem JE je asi naše jediná rozumná cesta.
Jenže naše paravláda jedná přesně naopak, jak dycky.
Stanislav Chytrý
13.5.2020 13:31 Reaguje naJan Šimůnek
7.5.2020 12:16A ekologové se snaží, aby byla elektrárna kvůli této v současnosti neexistující pseudonormě odstavena.
Zan K.
7.5.2020 18:28To je hezké. Ale nic to nezmění. Záslužnější by bylo třeba spočítat, kolikže nám to uniká financí do ciziny a přepočítat to dle výrob na ony kWh. A ono by to bylo víc než ty jedny Chvaletice. Tady se musí křičet a argumentovat. Vždyť třeba ti Němci si spoustu svého zajišťují přes ty naše kilowaty. ...