Vytápění nové čtvrti na pražském Žižkově spalovnou by bylo na úkor výroby elektřiny
Většina páry, která při spalování odpadu vzniká, je podle Bláhy využita pro výrobu elektřiny a tepla v horké vodě. "Cca čtvrtina vyrobené elektřiny slouží pro vlastní technologickou spotřebu spalovny. Zbylé tři čtvrtiny elektřiny, stejně tak jako horká voda, jdou do veřejné elektrické sítě a sítě centrálního zásobení teplem v Praze," uvedl.
Dodal, že zařízení nedisponuje žádnou nevyužitou párou a navýšení dodávku tepla v páře či v horké vodě například pro potřeby vytápění nové čtvrti by bylo na úkor výroby elektřiny. "Výroba a dodávka tepelné energie je však vždy účinnější než (výroba) elektrické energie. Proto a kvůli své relativní blízkosti se ZEVO Malešice zapojilo do projektu NNŽ," sdělil.
V areálu bývalého nádraží a jeho okolí o rozloze asi 71 hektarů plánují stavět developerské firmy, má tam vzniknout až 10 000 bytů. Radnice Prahy 3 si nechala zpracovat studii možného energetického zajištění nové čtvrti, kterou její zástupci prezentovali tento týden na jednání energetického výboru městského zastupitelstva. Studie navrhla pro vytápění využít právě teplo z malešické spalovny, případně umístit v budově bývalého nádraží datové centrum, které plánuje vybudovat státní organizace Státní pokladna, a pro velkou část čtvrti využívat teplo z něj.
V areálu NNŽ nyní staví firma Central Group, která tam plánuje ve třech projektech 4600 bytů. Chtějí tam stavět i Penta, Finep a další developerské společnosti. Budovu nádraží vlastní České dráhy, které v minulosti s firmou Sekyra Group vytvořily společný podnik Žižkov Station Development, jenž má na budovu nádraží předkupní právo. Vedení magistrátu chce podle nedávného rozhodnutí městských radních usilovat o to, aby Praha získala celou budovu do vlastnictví.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Jaroslav Řezáč
30.11.2023 09:46Emil Novák
30.11.2023 13:41 Reaguje na Jaroslav Řezáč"Většina páry, která při spalování odpadu vzniká, je podle Bláhy využita pro výrobu elektřiny a tepla v horké vodě. "Cca čtvrtina vyrobené elektřiny slouží pro vlastní technologickou spotřebu spalovny. Zbylé tři čtvrtiny elektřiny, stejně tak jako horká voda, jdou do veřejné elektrické sítě a sítě centrálního zásobení teplem v Praze," uvedl."