Vývar z tygra a 126 kilogramů slonoviny – českým celníkům a inspektorům se podařilo rozbít dva pašerácké gangy
Na dnešní tiskové konferenci Celní správa ČR a Česká inspekce životního prostředí informovaly o výsledcích tří vyšetřovacích operací. Operace Kostka, která trvala více jak dva roky, se zaměřila na vietnamské organizátory nelegálního obchodu s tygřími kostmi. Tygři jsou podle mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících zvířat a rostlin CITES chráněni. V Česku žijící Vietnamci u nás nakupovali tygry, z nichž pak vyráběli produkty pro tradiční asijskou medicínu, mimo jiné i vývary.
Na konci března tohoto roku provedla Celní správa zátah, při kterém zadržela dvě osoby a řadu drápů, zubů a celé kusy těl různých chráněných zvířat, včetně tygrů a lvů.
V souvislosti s operací Kostka probíhala od ledna do března i operace Tygří oko, která se zaměřila na kontroly zavazadel na Letišti Václava Havla. „Zaměřili jsme se na linky Praha – Vietnam – Praha. Zrentgenovali jsme skoro 7400, u 2300 jsme provedli fyzickou kontrolu obsahu a ve 44 případech jsme zadrželi věc, která spadá pod ochranu CITES,“ říká ředitel odboru pátrání Celní správy Aleš Hrubý. Podle zjištění Celní správy pašeráci rychle zareagovali na zvýšené kontroly a odklonili své cesty přes letiště ve Vídni či Frankfurtu nad Mohanem.
Třetí, na předchozích nezávislou, operací byl Ebur. Akce začala loni v dubnu, kdy si celníci, kteří mají na starost internetovou kriminalitu, na českém aukčním portálu všimli nabídky na prodej starožitností ze slonoviny. Z následného vyšetřování pak vyplynulo, že nejde o starožitnosti, ale kly slonů afrických, které byly získány nelegálně. V dubnu letošního roku provedli celníci domovní prohlídky a zadrželo pět Čechů. Při akci bylo zabaveno 126 kilogramů surové slonoviny i hotové výrobky v hodnotě asi šesti milionů korun. „Jedná se o rekordní jednorázové zabavení slonoviny u nás,“ říká Pavla Říhová.
Podle Říhové patří Česko mezi čtyři země s nejvyvinutějším nelegálním obchodem se slonovinou. Důsledkem poptávky po slonovině, nosorožčích rozích či produktech z tygrů je jejich úbytek ve volné přírodě. „Počet tygrů ve volné přírodě se odhaduje na tři tisíce kusů. Každých patnáct minut je upytlačen jeden slon. Tlak je veliký a hrozí, že časem tato zvířata prostě nebudou,“ říká Pavla Říhová.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
snad jen podle cedulky...
Martin Mach Ondřej
31.5.2016 12:30 Reaguje naLukas B.
31.5.2016 13:18 Reaguje na Martin Mach Ondřejmimochodem, zachytil jsem tuhle informaci o čínských množírnách tygrů (stejně tak jako profláklé množírny medvědů chovaných na žluč), že prý většina tygřích produktů na trhu jsou z umělých chovů. ale samozřejmě když nějaký snobík co si hraje na hemingwaye trefí tygra (třeba i legálně či pololegálně) a nechá si jej přivézt v mrazáku, logicky potom vycpávač přeprodá odpad neboli měkké tkáně.