Výzkum: Přechod k obnovitelným zdrojům zaostává v odvětví paliv a vytápění
Vytápění a pohonné hmoty se na celosvětové spotřebě energie podílejí více než třemi čtvrtinami. Oba tyto sektory zůstávají silně závislé na fosilních palivech. Obnovitelné zdroje u tepla mají podíl jen 3,6 procenta a pohonných hmot 9,2 procenta. Při započtení tepla a paliv se obnovitelné zdroje na celosvětové spotřebě energie podílely jen 12,7 procenty.
Ředitelka REN21 Rana Adibová uvedla, že v současnosti se většina zemí zaměřuje především na rozvoj obnovitelných zdrojů ve výrobě elektřiny. Cíle v oblasti obnovitelné energie má 179 zemí, pouze 46 zemí však má cíle i v oblasti obnovitelného tepla a 49 zemí v oblasti obnovitelných pohonných hmot.
Zásobování teplem činí zhruba 49 procent globální poptávky po energii, na pohonné hmoty připadá 29 procent. Neschopnost diverzifikovat technologie obnovitelných zdrojů energie nad rámec větrné a solární energie brzdí úsilí o dosažení klimatických cílů, uvedla zpráva REN21. Rozvoj technologií pro produkci tepla a pohonných hmot z obnovitelných zdrojů brzdí také nízké ceny fosilních paliv.
Celosvětová kapacita obnovitelných zdrojů dosáhla loni 3481 gigawattů. Růst táhla zejména Čína, která byla zodpovědná za 44 procent nového přírůstku kapacity. Čína také loni investovala do obnovitelných zdrojů 274,4 miliardy USD (šest bilionů Kč), což představuje 55 procent z celosvětové částky, upozornila agentura Reuters.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Richard Vacek
14.6.2023 15:11Jaroslav Řezáč
14.6.2023 18:06Spoléhat na OZE jako dočasné zdroje je ekonomicky o ničem, zejména proto, že na každý dočasný zdroj potřebujete jeden záložní.