WWF a cestovní kanceláře pro udržitelnou turistiku ve Středomoří
WWF a jeho chorvatský partner Sunce označili Lastovo jako důležitou oblast, která potřebuje ochranu. Prioritami WWF a TOI je pomáhat národním institucím a místnímu společenství se založením přírodního parku Lastovo a poskytovat počáteční informace pro plán udržitelné správy. Obě organizace také budou zkoumat možnosti ekonomického rozvoje prostřednictvím udržitelné turistiky.
"Toto je vůbec poprvé, kdy místní lidé, ochranáři a turistický průmysl vzájemně spolupracují pro takovou turistiku, která podpoří lokální ekonomiku i ochranu přírody," řekl Paolo Guglielmi, ředitel mořského útvaru WWF ve Středomoří.
"S 350 miliony turistů, jež podle některých předpovědí navštíví oblast Středozemního moře v roce 2020, turistika a příroda musí najít způsob, jak existovat ve vzájemné harmonii. Pokud ne, nastane nevratná destrukce této oblasti," dodal Paolo Guglielmi.
WWF i TOI se obávají vlivu turistického ruchu na životní prostředí ve Středomoří a soustředí své snahy a aktivity na podporu vládám a úřadům, aby zlepšily ochranu a ekologicky udržitelné užívání mořských a pobřežních stanovišť.
"Aby byl rozvoj udržitelný, je nutná určitá vyváženost mezi ekonomikou, ekologií a společností," říká Tom Selanniemi, předseda TOI a ředitel pro výzkum a vývoj ve společnosti Aurinkomatkat-Suntours. "Abychom chránili lidi i místa, potřebujeme významný ekonomický základ a udržitelná turistika ho může poskytnout," věří Selanniemi.
Iniciativa TOI, zformovaná v březnu 2000, sdružuje dohromady cestovní kanceláře různých velikostí z různých trhů, ale společná je právě jejich snaha zapojit starost o udržitelný rozvoj do svých obchodních operací. TOI je podporována Programem OSN pro životní prostředí (UNEP), organizací UNESCO a Světovou organizací pro turistiku.
Ostrov Lastovo byl navržen pro ochranu jako první ze série stěžejních mořských oblastí, založených mezi národními parky Mljet a ostrovy Kornati. Tím by měl být vytvořen tzv. Dalmátský modrý koridor.
reklama