Z plánované stavby spalovny ve slovenské Skalici mají obavy i blízké Sudoměřice

Záměr má podle informací zveřejněných v dokumentu na portálu EIA dvě varianty. V první je centrum v bezprostřední blízkosti společné státní hranice, přibližně 850 metrů západně od nejbližší české zástavby. Druhá varianta počítá s umístěním v areálu zemědělského družstva blízko Skalice. V obou variantách je součástí reuse centrum, třídicí linka, sběrný dvůr, zařízení na suchou a mokrou fermentaci a ZEVO, které je v první variantě s klasickým kotlem se spalovacím roštem.
"ZEVO je fakticky spalovna. České MŽP nás oslovilo, abychom zaslali vyjádření a my jsme se shodli, že se přihlásíme do procesu. Projekt na život v obci jednoznačně může mít negativní dopad. Jsme na hranici CHKO Bílé Karpaty, z druhé strany je Baťův kanál," poznamenal Mikéska. Doplnil, že záměr budí i mezi obyvateli emoce a části se nelíbí.
Zástupci jihomoravského krajského úřadu, České inspekce životního prostředí i Sudoměřic zaslali vyjádření, z kterých plyne požadavek na podrobnější zpracování rozptylové studie, a to vzhledem k přenosu znečišťujících látek. S tím souvisí i požadavek na detailnější zhodnocení zdravotních rizik. Dále se ve vyjádřeních opakují požadavky na podrobnější popis vstupních surovin, detailnější popis použitých technologií, výčet navrhovaných opatření pro zmírnění nepříznivých vlivů a upřesnění dopadů na režim povrchových a podzemních vod.
"Všichni zastupitelé jsou zajedno v tom, že uděláme všechno pro to, aby dopad uvažovaného záměru byl pro naši obec, zdraví obyvatel a přírodu co nejmenší. V ideálním případě, aby od něj bylo upuštěno úplně, případně byl záměr posunut dál od naší obce," dodal starosta.
Nyní je záměr výstavby ve fázi prověřování. V současnosti není ani v souladu s územním plánem Skalice. Město na svém facebooku uvedlo, že připravuje nový územní plán. Přitom určilo pozemek na okraji katastru, který by v budoucnu sloužil nové technologii zpracování odpadu. "Tento krok má své opodstatnění i strategický význam. Dnes vozíme komunální odpad na skládku, její kapacita však bude přibližně v horizontu deseti let naplněná. Navíc zákon zakáže takto odpad ukládat. Proto se už teď připravujeme na všechny možnosti," napsalo slovenské město na sociální síti.
Dále uvedlo, že v této souvislosti registruje zájem investora, který tam chce vybudovat nové centrum. Změna v územním plánu by však neměla znamenat automatické schválení stavby. "Až po vyhodnocení EIA, když budeme vědět finální podobu záměru, bude možné začít širokou diskuzi o tom, zda má projekt pro naše město přínos, a zda se vůbec stane předmětem schvalování na zastupitelstvu. Rozhodnutí nepřijmeme bez názoru veřejnosti a široké diskuze," uvedlo slovenské město.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Jarka O.
28.4.2025 21:24Pro ZEVO platí velmi přísná evropská a česká legislativa, která povoluje jen minimální hodnoty emisí do životního prostředí. V porovnání s klasickými zdroji (např. uhelné elektrárny) jsou ZEVO k lidskému zdraví a životnímu prostředí mnohem šetrnější. Energie vyrobená z odpadu navíc šetří neobnovitelné zdroje surovin, jako jsou uhlí či ropa. Zbytkový odpad po spalování (škvára) lze využít jako druhotné suroviny, například ve stavebnictví.
Energetické využití odpadů
Energetické využití odpadů je součástí moderního odpadového hospodářství v mnoha evropských zemích:
Využívá smysluplně zbytkový odpad (takový, který nelze jinak zpracovat, např. recyklací nebo kompostováním)
Vyrábí elektřinu a teplo technologií, která splňuje nejpřísnější ekologické parametry (emise, hluk, prašnost apod.)
Přináší úsporu primárních paliv (uhlí, ropu, plyn) i surovin (železo, hliník, škvára)
Významně snižuje objem odpadů (až o 90 %) určených k ukládání na skládce
Odstraňuje nebezpečné vlastnosti odpadů
Na rozdíl od skládek je pod neustálým dohledem a pečlivě rovněž kontroluje přivážené odpady (např. měří radiaci)"
Z internetu. Držím palce, Zevo je správná volba.